Tiskové zprávy

Pokračuje 58. schůze Sněmovny

29. 9. 

Sněmovna stvrdila svoji verzi novely tzv. liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Jednání bude pokračovat podle schváleného pořadu:

59. schůze Poslanecké sněmovny

10. 9. 

Sněmovna zamítla návrh programu mimořádné schůze, jejíž svolání podnítily opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, k některým koronavirovým předlohám.

Sněmovna schválila zavedení distanční výuky do škol

19. 8. 

Na pořadu byl také zákon o způsobech hlasování pro voliče v karanténě. Sněmovna se zabývala také situací v Bělorusku a odsoudila násilné a nepřiměřené policejní zásahy vůči běloruským občanům.

Sbírka starých tisků Parlamentní knihovny

13. 8. 

Sbírka starých tisků Parlamentní knihovny byla v roce 2000 prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku. Nabízíme krátkou filmovou prohlídku jejími nejvzácnějšími exempláři.

Sněmovna podpořila postoj vlády k plánu EK na podporu oživení evropských ekonomik po koronavirové krizi.

10. 7. 

Poslanci vyzvali premiéra Andreje Babiše  aby plán i jeho financování v závěrečném hlasování na Evropské radě podpořil. Více zde:

Sněmovna schválila zvýšení letošního rozpočtového schodku

8. 7. 

Ve středu byl také schválen návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Celý pořad schůze je zde

Sněmovní výbory projednávají kapitoly SZÚ za rok 2019

11. 6. 

Státní závěrečný účet ČR za rok 2019 vykazuje příjmy státního rozpočtu 1 523 222 478 tis. Kč, výdaje státního rozpočtu 1 551 738 215 tis. Kč a celkový schodek státního rozpočtu 28 515 737 tis. Kč.

Sněmovna hodnotila průběh první vlny pandemie koronaviru na území ČR a opatření k prevenci druhé vlny

4. 6. 

Text schváleného usnesení  najdete zde. Jednání Poslanecké sněmovny můžete sledovat živě na streamu

Výzva - návrhy kandidátů na volbu 2 členů RČRo - do 15. června

31. 5. 

Předseda PS vyzývá oprávněné instituce k podávání návhrů kandidátů na volbu 2 členů Rady Českého rozhlasu - do 15. června 2020.

Aktuální informace o příjmu dokumentů

18. 5. 

Od 18. května byla obnovena obvyklá provozní doba podatelny.

Sněmovna prodloužila lhůtu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok

13. 5. 

V rámci vládní předlohy o odkladu sociálních odvodů schválila Sněmovna i nárok na ošetřovné pro rodiče, kteří nebudou z vážných důvodů kvůli zdraví či jiným omezením posílat své děti do otevíraných škol a školek.

Odborný konzultant (právník/právnička) do Parlamentního institutu

13. 5. 

Česká republika – Kancelář Poslanecké sněmovny přijme odborné konzultanty (právničky/právníky) do Parlamentního institutu.

Schváleny další krizové zákony z pořadu 45. schůze Poslanecké sněmovny

6. 5. 

Poslanci si v úterý minutou ticha připomněli památku a hrdinství lidí, kteří během Pražského povstání před 75 lety položili své životy za osvobození Československa

Mzdová účetní/mzdový účetní ekonomického oddělení

29. 4. 

Česká republika – Kancelář Poslanecké sněmovny přijme mzdovou účetní/mzdového účetního ekonomického oddělení Odboru hospodářské správy.

Sněmovna projednala další krizovou legislativu

22. 4. 

Sněmovna se zabývala vládními návrhy předloženými v režimu legislativní nouze a předpisy, které vrátil Senát. Schválený program 45. schůze, která je přerušena do 5. května,  najdete zde

Humanitární dar tchajwanské kanceláře v Praze

16. 4. 

Přes 50 tisíc ochranných roušek putovalo z Tchaj-wanu přes Poslaneckou sněmovnu do Nemocnice Pod Petřínem

Sněmovna projednala protikrizové zákony

9. 4. 

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu kvůli nynější koronavirové krizi do 30. dubna. Poslanci projednali další balík vládních zákonů ke zmírnění dopadů omezení pohybu lidí nebo obchodu a služeb na obyvatele i firmy.

Sněmovna ke 100. výročí státní vlajky vyvěsila vlajky na všech svých budovách

30. 3. 

Zákon o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti přijalo Národní shromáždění 30. března 1920. Podrobnosti o historii vzniku vlajky najdete zde.

Opatření týkající se příjmu, distribuce a vypravování dokumentů, zásilek, faktur a tiskovin - během nouzového stavu do 17. 5. 2020

25. 3. 

Vedoucí KPS vydal příkaz č. 5/2020, kterým se upravují opatření týkající se příjmu, distribuce a vypravování dokumentů, zásilek, faktur a tiskovin; platné během nouzového stavu.

Sněmovna na své 42. schůzi projednala nezbytné zákony ve zkráceném jednání

24. 3. 

Stav legislativní nouze umožnil při nynější koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů. Přesně ve 20.00 hodin zatleskala Sněmovna zdravotníkům. Schválený program celé schůze je k nahlédnutí zde

O aktuální situaci v České republice

17. 3. 

O současné situaci v ČR jednalo v úterý 17. 3. sněmovní grémium v krizovém režimu rozšířené o některé předsedy politických stran a přes videokonferenční zařízení propojené s předsedou vlády a předsedou Ústředního krizového štábu.

41. schůze Poslanecké sněmovny byla ukončena

11. 3. 

Další jednání je plánované na 14. dubna. V případě, že by dopady šíření nového typu koronaviru na společnost byly větší, než se předpokládá, je Sněmovna připravena se sejít a urychleně schvalovat potřebné související legislativní změny.

100 let československé Ústavy

29. 2. 

Před 100 lety, na konci února 1920, přijalo Revoluční Národní shromáždění ÚSTAVNÍ LISTINU ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY. Další podrobnosti v této aktualitě.

Skončila 40. schůze Poslanecké sněmovny

13. 2. 

Průběh jednání si můžete přečíst v přepisu stenozáznamů zde: V týdnu od 17. února budou jednat jednotlivé sněmovní výbory a další plenární schůze Sněmovny bude zahájena v úterý 3. března.

Studentská cena za nejlepší diplomové práce - do 30. června

6. 2. 

Předseda Poslanecké sněmovny ocení v roce 2020 autory nejlepších kvalifikačních prací cenou Františka Ladislava Riegra.

Hospodářské výbory zemí V4 jednaly v Praze

4. 2. 

Předseda sněmovního hospodářského výboru Radim Fiala zahájil úvodním slovem úterní pracovní část, kde se dopoledne hovořilo především o dopravní infrastruktuře.

Výzva - návrhy kandidátů na volbu 6 členů RČT a 2 členů RČRo - do 20. ledna

6. 1. 

Předseda PS vyzývá oprávněné instituce k podání návrhů na volbu 6 členů Rady České televize a na volbu 2 členů Rady Českého rozhlasu, do 20. ledna 2020.

Harmonogram pravidelných akcí na první pololetí 2020

2. 1. 

Upozorňujeme na schválený harmonogram pravidelných akcí na první pololetí 2020, podle něhož jsou plánované schůze výborů, komisí a další jednání. K nahlédnutí je zde:

39. schůze Poslanecké sněmovny skončila

18. 12. 

Sněmovna se poslední den svého jednání v tomto roce věnovala například posílení role finančního arbitra, maturitě z matematiky či  debatě o o vzniku komise k cizím vlivům na ČR. Celý pořad 39. schůze najdete zde:

Výstava k výročí 17. listopadu 1989

13. 11. 

Výstava „O slovo se hlásí… Od listopadu ke svobodným volbám“ pomocí unikátních archivních dokumentů představuje parlamentní dění přelomu let 1989/1990. 

35. schůze Poslanecké sněmovny v pátek skončila

8. 11. 

Projednaný pořad 35. schůze je k nahlédnutí zde: Příští jednání Sněmovny bude zahájeno 26. listopadu. Do té doby budou zasedat jednotlivé sněmovní vvýbory a další orgány.

Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole

29. 10. 

NR SR se zřejmě bude podrobněji zabývat kontrolními závěry NKÚ podobně, jako tomu je v české Sněmovně. Vyplynulo to z vyjádření předsedy NR SR A. Danka po dnešním jednání s předsedou PSP R. Vondráčkem v Praze

Poslanecká sněmovna schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok

24. 10. 

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně uvedl, že podepíše návrh státního rozpočtu na příští rok, pokud Sněmovna tuto normu schválí. Celý schválený program 35. schůze je zde k nahlédnutí

Rozpočtový výbor doporučil schválit základní parametry státního rozpočtu na příští rok

9. 10. 

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun.

Výběrové řízení - konzultant v odboru mezinárodních vztahů

2. 10. 

Kancelář Poslanecké sněmovny, odbor mezinárodních vztahů hledá novou kolegyni/nového kolegu do zahraničního oddělení jako zástup za mateřskou dovolenou. Předpokládaný nástup: prosinec 2019/leden 2020.

Rozpočtový výbor projednal Státní závěrečný účet za rok 2018

2. 10. 

Rozpočtový výbor doporučil Sněmovně, aby vzala na vědomí loňské hospodaření státu. Hospodaření státního rozpočtu skončilo loni přebytkem 2,9 miliardy korun.

34. schůze Sněmovny skončila

27. 9. 

Projednaný pořad 34. schůze je k nahlédnutí zde:

Nabídka studentských stáží u poslanců

9. 9. 

Poslanecká sněmovna nabízí studentům vysokých škol stáže u poslanců PČR.

VEZ projednal nominaci V. Jourové do nové Evropské komise

20. 8. 

Výbor projednal a vzal na vědomí nominaci Věry Jourové na funkci komisařky i v novém funkčním období Evropské komise, které začne v listopadu.

Od voleb dostala Sněmovna k projednání 336 návrhů zákonů

31. 7. 

Od začátku volebního období bylo Poslanecké sněmovně předloženo 336 návrhů zákonů - 120 vládních, 198 poslaneckých, 11 senátních a 7 zastupitelských.

Novináři a média v PS v 1. pololetí r. 2019

18. 7. 

V prvním pololetí r. 2019 (od 1. 1. do 12. 7. 2019, kdy skončila 33. schůze) bylo v Poslanecké sněmovně vydáno celkem 2762 jednorázových novinářských akreditací pro 837 píšících novinářů (noviny, internet, rozhlas), 137 fotografů a 1752 televizních pracovníků. Trvalou akreditaci mělo 59 novinářů.

Skončila 33. schůze Poslanecké sněmovny

12. 7. 

V pátek 12. července Sněmovna schválila 5 zákonů ve třetím čtení. Celý pořad schůze je k nahlédnutí zde:

Odborný konzultant - právník právnička - Parlamentní institut, Oddělení pro záležitosti EU

21. 5. 

KPS přijme do Parlamentního institutu odborného konzultanta, termín nástupu srpen 2019.

Skončila 28. schůze Sněmovny

10. 5. 

Schválený pořad celé 28. schůze najdete zde. Průběh schůze podle přepisů stenozáznamů zde:ISP (příhlásit)