Sněmovní kapli navštívilo během Noci kostelů 860 zájemců
24. 5. 2025V pátek 23. května se pro veřejnost otevřela sněmovní kaple. Noc kostelů ve Sněmovně zahájil vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek spolu s pomocným biskupem pražským Zdenkem Wasserbauerem. Návštěvníky přivítali také sněmovní kaplani Daniel Kvasnička a Milan Hanuš.
„Je to již podruhé, co jsme Sněmovní kapli v rámci akce Noc kostelů otevřeli široké veřejnosti. Návštěvníci měli možnost se seznámit s její architekturou a posláním. Průvodci jim byli také oba sněmovní kaplani Milan Hanuš a Daniel Kvasnička, kteří v kapli vykonávají svoji duchovní službu spočívající v rozhovorech se zákonodárci a zaměstnanci. Počítáme s tím, že tato akce se v budoucnu bude pravidelně opakovat,“ uvedl vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.
Během letošní Noci kostelů sněmovní kapli navštívilo 860 zájemců. Prohlídku kaple doprovázely hudební vstupy skupiny VLNA a manželů Hoblíkových.
„Jsem velice vděčný za každého, kdo přišel za námi v pátek večer. Pro mě je Noc kostelů slavnostní sklizní po celém roce práce, ve které je znát, jak jsme si stále více blíž se zaměstnanci i volenými, když přemýšlejí, jak nám pomoci s občerstvením, květinami, úklidem či propagací,“ řekl sněmovní kaplan Daniel Kvasnička. A druhý ze sněmovních kaplanů Milan Hanuš doplnil: „Práce sněmovních kaplanů skutečně zahrnuje větší šíři. Letos jsme se spolu modlili v abrahámovké ekuméně, to znamená i s muslimským duchovním krymských Tatarů, podnikali jsme výstavy se židovskou obcí a zasahovali jsme i společnost mimo zdi Parlamentu.“
Sněmovní kaple byla v prostorách Šternberského paláce otevřena v březnu 2016. Autorem projektu je český architekt Josef Pleskot. Kaple vychází ze židovsko-křesťanských kořenů naší společnosti a evropské civilizace a je otevřena věřícím různých vyznání.
Do kaple se vstupuje světelným koridorem. Jejím základem je kruhový stůl, který je na jedné straně nedokončený. Symbolicky ho završuje korpus ukřižovaného Krista na bílé stéle. Vytvořil ho barokní sochař Ignác František Platzer, do Sněmovny byl zapůjčen Národní galerií. Dvě okna jsou vyplněna ornamentálním vzorem a prvními deseti písmeny, která jsou zároveň číslicemi hebrejské abecedy, odkazují na desky Desatera. Do klenby kaple je nad stolem umístěn trojúhelník z bílého plátkového zlata.






