Polská menšina na Těšínsku - Historie a současnost

28. 5. 2025

Vernisáž proběhne ve středu 28. května od 14:30 ve Dvoraně.

Výstava prezentuje vybrané fenomény ze života polské menšiny, která trvale a dlouhodobě obývá území Těšínského Slezska v rámci České republiky. Od dob vzniku moderních národů tvořili Poláci v oblasti Těšínska většinovou část obyvatelstva. Jejich postavení se změnilo v roce 1920, kdy bylo Knížectví těšínské po první světové válce rozděleno mezi nově vzniklé státní útvary – Československo a Polsko. Od té doby organizovali Poláci v československé části svůj veřejný život v postavení národnostní menšiny.

Výstava ukazuje, jak v průběhu posledního století vyvíjeli různorodé iniciativy a vytvářeli struktury a instituce za účelem zachování vlastní identity v československém státě. Přibližuje polské aktivity v oblasti národnostního školství, družstevnictví, hospodářství, náboženství, činnosti zájmových organizací, osvěty, tisku, politické reprezentace a participace v životě československé (české) občanské společnosti. Zaměřuje se na historii i současnost.

Výstava je sestavena z archivních materiálů a fotografií, které se nacházejí ve sbírkách regionálních historických institucí a především Dokumentačního centra Kongresu Poláků v České republice v Českém Těšíně.

Autory výstavy jsou historik Mgr. Marian Steffek z Dokumentačního centra KP v ČR v Českém Těšíně a církevní historik Dr. Józef Szymeczek z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě. Výstava vznikla za finanční podpory Kongresu Poláků v České republice (Fundusz Rozwoju Zaolzia) a byla zorganizována z iniciativy spolku Olza Pro, z. s., se sídlem v Českém Těšíně.

Záštitu nad výstavou převzala paní Markéta Pekarová Adamová.

Výstava je k vidění od 27. května do 29. května.

Polska mensina.pdf (Dokument PDF, 75 KB)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)