Sněmovna neschválila návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě
2. 9. 2022Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů.
Schůze k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy začala ve čtvrtek ve 13 hodin a skončila v pátek před polednem. Schůzi svolala z podnětu zákonodárců opozičních ANO a SPD předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová na základě žádosti, kterou podepsalo 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD.
Důvodem opozičního kroku byla aféra kolem kontaktů dnes už bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr, a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.
Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat podle jednacího řádu nejméně 50 poslanců. Předsedkyně Sněmovny pak musí schůzi svolat neprodleně.
K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.
Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů.
V minulém volebním období odolal menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.





















