Vzpomínání na Václava Havla
18. 12. 2021Stejně jako celá řada dalších institucí a osobností nejen v ČR, ale i po celém světě, si Poslanecká sněmovna připomněla deset let od úmrtí prezidenta Václava Havla.
Na budově Poslanecké sněmovny, kde byl Václav Havel v roce 1993 zvolen prvním prezidentem České republiky, se v sobotu vpodvečer rozsvítilo symbolické Havlovo srdce.
Stejně jako celá řada dalších osobností nejen v ČR, ale i po celém světě, si členové vedení Sněmovny připomněli deset let od úmrtí Václava Havla. Hned v sobotu 18. prosince ráno, po krátkém setkání v kavárně Slavia, kterou měl Havel v oblibě, následovalo položení květin na pamětním místě na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno. Setkání se zúčastnila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda a řada dalších osobností.
Odpoledne pak předsedové obou komor Parlamentu ČR předali řediteli Knihovny Václava Havla symbolický dar. Ten odkazuje k zákonu o zásluhách bývalého prezidenta Havla o svobodu a demokracii. Oba ústavní činitelé naopak převzali do sbírek Parlamentní knihovny soubor knih od Václava Havla i jeho spolupracovníků.
Po 15. hodině se předsedkyně Sněmovny a všichni její místopředsedové a místopředsedkyně sešli na Vinohradském hřbitově a položili květiny a svíčky ke hrobu Václava Havla a uctili tak jeho památku.
„Zdánlivě by se mohlo zdát, že nás v tento den a na toto místo přivedla událost, která se stala před 10 lety – úmrtí Václava Havla. Ve skutečnosti nás sem přivedl jeho život,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v Knihovně Václava Havla.
Předsedkyně Sněmovny spolu s předsedou Senátu Parlamentu ČR Milošem Vystrčilem předali symbolický dar řediteli Knihovny Václava Havla Michaelu Žantovskému.
„Těší mě, že vlastně smutné výročí 10 let bez Václava Havla nás přivádí silněji zpět k jeho myšlenkám a odkazu. Jsem za to rád a naplňuje mě to nadějí a optimismem,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Dar v podobě plakety odkazuje k zákonu o zásluhách Václava Havla, který byl přijat Parlamentem v roce 2012. Znění zákona, které je na plaketě vyvedeno, doslova uvádí: „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“
„Náš dar odráží skutečnost, že odkaz prezidenta Havla je mezi zákonodárci stále velmi živý. S ohledem na aktuální mezinárodní dění je zjevné, že havlovský apel na liberálně-demokratické hodnoty nepozbyl ani po deseti letech nic na své naléhavosti,“ doplnila předsedkyně PSP ČR Markéta Pekarová Adamová.
„Zákonem o Zásluhách Václava Havla Parlament České republiky ocenil zásadní přínos bývalého prezidenta věci svobody a demokracie ve své vlasti a v celém světě. Knihovně Václava Havla bude ctí přechovávat memento této legislativní moudrosti,“ dodal ředitel Michael Žantovský.
Oba vysocí ústavní činitelé poté převzali od ředitele Knihovny Václava Havla soubor knih z pera Václava Havla i osobností z jeho nejbližšího okolí. Díla rozšíří sbírky Parlamentní knihovny. Ještě před tím ovšem poputují po veřejných knihovnách, které napříč tuzemskými regiony projeví o dočasné zapůjčení publikací zájem.
Poslední československý a první český prezident vstoupil do povědomí veřejnosti v 60. letech minulého století díky působení v divadle. V době normalizace patřil k nejvýraznějším představitelům disentu a po listopadu 1989 se stal vrcholným politikem. Zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku.
























