V Praze skončilo výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO.

13. 11. 2012

V Praze se ve dnech 9.-12. listopadu 2012  uskutečnilo 58. výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO, jehož hostiteli byly Poslanecká sněmovna a Senát Parlamentu ČR. Parlamentní shromáždění NATO je poradním orgánem aliance. Zástupci parlamentů všech 28 členských států NATO a dalších pozorovatelských zemí řešili od pátku do pondělí například situaci v Afghánistánu, Sýrii, arabských zemích, problematiku boje s piráty u Somálských břehů a směřování a rozšiřování NATO. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen apeloval na poslance členských zemí, aby při schvalování národních rozpočtů nerezignovali pod tíhou ekonomické krize na obranu a zachovali nebo zvýšili objem prostředků, které na společnou obranu vyčleňují. „Existuje také bezpečnostní realita. Svoboda není zadarmo. Proto abychom mohli efektivně bránit naše země, musí naše vlády investovat do obrany,“ sdělil A. F. Rasmussen. Potřebujeme udržet obranu silnou,“ dodal.

V souvislosti s 10tiletým výročím od summitu NATO v Praze v r. 2002, na němž bylo rozhodnuto o přizvání 7 nových států ke vstupu do NATO, pozval předseda PS NATO Karl A. Lamers na letošní výroční zasedání do Prahy představitele čtyř současných kandidátských zemí pro vstup do NATO, jejichž představitelé  - gruzínský prezident Michail Saakašvili, prezident Černé Hory Filip Vujanovič, předseda parlamentu Bosny a Hercegoviny Božo Ljubič a předseda vlády Bývalé jugoslávské republiky Makedonie Nikola Gruevski seznámili účastníky výročního zasedání s představami o zapojení svých zemí do Severoatlantické aliance. K poslancům promluvila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Na závěr svého pražského jednání zvolili členové PA NATO svého nového předsedu. K.Lamerse na příští dva roky nahradil v předsednické funkci bývalý ministr vlády T.Blaira, člen britské Dolní sněmovny Hugh Bayley.

Českou delegaci vedl poslanec Jan Hamáček.V Praze skončilo výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO. (13.11.2012) V Praze skončilo výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO. (13.11.2012) V Praze skončilo výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO. (13.11.2012)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)