Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee

18. 9. 2023

Dnes byla ve Dvoraně zahájena výstava připomínající české odbojáře popravené nacisty v berlínské věznici Plötzensee

Oběti českých odbojářů popravených za 2. světové války v nacistickém vězení Plötzensee připomíná výstava, která byla dnes pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové a za přítomnosti první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové zahájena ve Dvoraně.

Výstavu připravil český historik J. B. Uhlíř z České obce sokolské a kolektiv pracovníků Památníku německého odboje v Berlíně. Expozice poprvé v historii uceleně představuje české oběti, popravené za 2. světové války nacisty v Berlíně – Plötzensee. Na výstavních panelech návštěvníky seznamuje s osudy vybraných osobností z každé profesní či odbojové skupiny (Obrana národa, Politické ústředí, Sokol, Petiční výbor Věrni zůstaneme, ilegální KSČ ad.). V Plötzensee nalezlo smrt přes 670 Čechů, kteří tím tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních obětí věznice. 

 

Výstavu je možné si prohlédnout do 5. října ve všední dny od 9.00 do 14.30 (kromě pátku 29. 9.). Vzhledem k tomu, že se koná v neveřejném prostoru, je nutné se při vstupu prokázat platným občanským průkazem a vyžádat si doprovod odpovědné osoby (na tel. lince 4507).Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee (18.09.2023) Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee (18.09.2023) Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee (18.09.2023) Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee (18.09.2023)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)