Sněmovna projednala snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce a zrušení EET

24. 6. 2022

Záznam z 27. schůze Poslanecké sněmovny můžete najít v našem videoarchivu nebo v přepisech stenozáznamů.

Snížení státních plateb do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané podpořila Sněmovna v úvodním kole po mnohahodinovém blokování začátkem května. Nyní je předloha před druhým čtením. Po lednovém zvýšení se platby mají snížit tak, aby stát za celý letošek odvedl do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Koalice ohlásila, že chce do novely vložit automatickou valorizaci plateb od příštího roku. Vzorec má být stejný jako u důchodů.

Opozice, zejména hnutí ANO, blokovalo také návrh, který s letoškem ruší zákon o elektronické evidenci tržeb. Předloha je stále před prvním čtením.
Elektronická evidence tržeb byla zavedena v předminulém volebním období s cílem omezit daňové úniky a narovnat tím podnikatelské prostředí. Za koronavirové epidemie se evidence stala fakticky dobrovolnou, a to až do konce letoška. Kabinet Petra Fialy (ODS) poukazuje na zbytečnou byrokratickou zátěž podnikatelů i na provozní náklady státu, když se EET navíc týká jen hotovostních plateb. Podle hnutí ANO by elektronická evidence tržeb měla zůstat zachována alespoň na dobrovolné bázi.Sněmovna projednala snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce a zrušení EET (24.06.2022) Sněmovna projednala snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce a zrušení EET (24.06.2022) Sněmovna projednala snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce a zrušení EET (24.06.2022) Sněmovna projednala snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce a zrušení EET (24.06.2022)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)