Všechny sněmovní výbory mají nově zvolené předsedy

25. 11. 2021

Nominanti hnutí ANO budou podle politických dohod v čele šesti výborů, občanští demokraté povedou tři výbory. Hnutí STAN, KDU-ČSL a SPD budou mít po pátečním potvrzení předsedy vždy dvou výborů. Poslanci TOP 09 povedou tři výbory včetně organizačního, jemuž předsedá Markéta Pekarová Adamová z titulu funkce předsedkyně dolní komory. Piráti, kteří mají čtyři z 200 poslanců, nepovedou žádný výbor.

Volba všech předsedů i místopředsedů výborů se konala v souladu s politickými dohodami bez kontroverzí a byla jednomyslná. Petiční výbor povede lídr SPD Tomio Okamura. V minulém volebním období výbor vedla Helena Válková (ANO), která se už dříve stala předsedkyní mandátového a imunitního výboru. Tento výbor zřizuje dolní komora jako první, protože musí ověřit mandáty všech nově zvolených poslanců.

Pouze evropský výbor bude mít stejného předsedu jako v minulém, a dokonce i předminulém volebním období. Už třetí období jej povede lidovec Ondřej Benešík. Do čela branného výboru dnes členové zvolili lékaře Miloslava Janulíka a do čela výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj valaškomeziříčského starostu Roberta Stržínka (oba ANO). Je možné, že předsedy budou jen dočasně. Podle kuloárových informací by je hnutí ANO mohlo v budoucnu nahradit dosluhujícími ministry obrany Lubomírem Metnarem a pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Metnar a Dostálová kvůli členství ve vládě zatím ve výborech být nemohou. V minulém volebním období vedla výbor pro obranu nynější kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) a správní výbor předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se má stát ministrem pro místní rozvoj.

Volebnímu výboru, který má na starosti média, bude předsedat Aleš Juchelka (ANO), dosud jej vedl jeho kolega z hnutí Stanislav Berkovec. Lékaře, někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) zvolili členové do čela zdravotnického výboru, v minulém volebním období byl jeho místopředsedou. Bývalá předsedkyně Věra Adámková (ANO) zaujala nově jednu z místopředsednických pozic. Předsedou kontrolního výboru dnes poslanci zvolili Radovana Vícha z SPD. Rovněž v tomto výboru obsadil někdejší předseda Roman Kubíček (ANO) místopředsednický post.

Členové devíti výboru zvolili jejích vedení ve středu. Například rozpočtový výbor povede někdejší plzeňský hejtman Josef Bernard (STAN) a ústavně-právně výbor bývalý předseda dolní komory a neúspěšný kandidát na jejího místopředsedu Radek Vondráček (ANO). Oba výbory jsou pokládány ve Sněmovně za klíčové. Bezpečnostnímu výboru bude předsedat Pavel Žáček (ODS), jenž byl v minulém volebním období jeho místopředsedou. Výbor pro životní prostředí povede Jana Krutáková (STAN), která v něm působila i v předchozích čtyřech letech. Do čela hospodářského výboru zvolili poslanci jeho bývalého místopředsedu Ivana Adamce (ODS) a v čele zemědělského výboru vystřídal Jaroslava Faltýnka (ANO) staronový poslanec TOP 09 Michal Kučera. Předsedou sociálního výboru poslanci zvolili lidovce Víta Kaňkovského, který v něm působí od roku 2014. Zahraniční výbor povede Marek Ženíšek (TOP 09) a do čela školského výboru členové zvolili moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO).

Výbory se zabývají odbornými oblastmi podle svého zaměření a působnosti. Posuzují v tomto směru například návrhy zákonů, jednotlivé kapitoly státního rozpočtu a různé informativní nebo koncepční materiály.

 

 

Přehled nově zvolených předsedů výborů:

Výbor

Předseda

Hospodářský výbor

Ivan Adamec (ODS)

Kontrolní výbor

Radovan Vích (SPD)

Mandátový a imunitní výbor

Helena Válková (ANO)

Organizační výbor

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

Petiční výbor

Tomio Okamura (SPD)

Rozpočtový výbor

Josef Bernard (STAN)

Ústavně-právní výbor

Radek Vondráček (ANO)

Volební výbor

Aleš Juchelka (ANO)

Výbor pro bezpečnost

Pavel Žáček (ODS)

Výbor pro evropské záležitosti

Ondřej Benešík (KDU-ČSL)

Výbor pro obranu

Miloslav Janulík (ANO)

Výbor pro sociální politiku

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL)

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu

Ivo Vondrák (ANO)

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj

Robert Stržínek (ANO)

Výbor pro zdravotnictví

Bohuslav Svoboda (ODS)

Výbor pro životní prostředí

Jana Krutáková (STAN)

Zahraniční výbor

Marek Ženíšek (TOP 09)

Zemědělský výbor

Michal Kučera (TOP 09)Všechny sněmovní výbory mají nově zvolené předsedy (25.11.2021)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)