Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě

30. 7. 2021

Schválen byl také zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. K dalšímu jednání se Sněmovna znovu sejde v pátek 6. srpna

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun Počítá s tím návrh zákona, který ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců ze všech klubů, proti nehlasoval nikdo. Zákon počítá kvůli omezením po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

V novele zákona o důchodovém pojištění Sněmovna schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a od roku 2023. příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Novelu, jež také zavádí možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze, nyní dostanou k posouzení senátoři. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se úprava bude muset v Senátu dopracovat, protože není zřejmý přesný okruh pojištěnců, na které by se měla vztahovat.

Ve středu 28. července na pořadu schůze č. 113 od 9.00 hodin byly novely zákonů o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, o nemocenském pojištění a o sociálně-právní ochraně dětí, schůze č.114  byla zahájena v 11.00 hodin a zabývala se novelou zákona o pomoci v hmotné nouzi. Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak upravila spornou vládní novelu, podle níž měly z dětských skupin vzniknout jesle, tedy zařízení pro nejmenší dětí. Předloha, která zakotví přímo zákonem financování dětských skupin včetně příspěvku rodičů, nyní zamíří k projednání do Senátu. Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou schválila s úpravami Sněmovna hlasy 105 ze 109 přítomných poslanců. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Schvalování předlohy o růstu odměn pěstounů a státních příspěvků na dítě pro klokánky a podobné azylové domy Sněmovna přerušila, stejně jako projednávání novely zákona o pomoci v hmotné nouzi.


115. schůze začne v pátek 30. července v 9.00 hodin a zabývat se bude novelou zákona o důchodovém pojištění, zákonem o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených mimořádnou událostí v areálu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice, poslaneckou novelou zákona o sociálních službách a vládními návrhy zákona o lobbování.Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě (30.07.2021) Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě (30.07.2021) Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě (30.07.2021) Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě (30.07.2021) Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě (30.07.2021) Sněmovna schválila dodatečné zvýšení penzí i příspěvek za vychované dítě (30.07.2021)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)