Sněmovna projednala protikrizové zákony

9. 4. 2020

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu kvůli nynější koronavirové krizi do 30. dubna. Poslanci projednali další balík vládních zákonů ke zmírnění dopadů omezení pohybu lidí nebo obchodu a služeb na obyvatele i firmy.

Návrhy pořadu svolaných schůzí na úterý a středu (43., 44. a 46.) najdete zde:

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. U finančních úřadů o něj budou moci požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci nebo lékaři. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Pro schválení příspěvku hlasovalo všech 102 přítomných poslanců. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna. K podání žádosti bude stačit mailem poslat naskenovaný podepsaný formulář.  Zaměstnanců se týkat nebude. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.

Jednotlivci i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které se musí požádat, si lze vybrat. Také tento zákon ještě dostane k posouzení Senát. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.

Připraven k projednání byl balíček opatření ministerstva spravedlnosti. Obsahuje odklad podávání insolvenčních návrhů, zastavování dlouhodobě bezvýsledných exekucí a změkčení podmínek oddlužení. Na programu byla rovněž úprava přijímacích zkoušek na vysoké školy, snížení administrativní zátěže úřadů práce, prodloužení lhůty pro doložení odborné způsobilosti realitních makléřů a změny v povinnostech uchazečů o práci. Poslanci také uzákonili pravomoci policistů a strážníků pokutovat na místě přestupky proti vládním krizovým opatřením a schválili návrh, podle kterého by mohli jednotlivci i firmy přerušit na vlastní žádost na tři nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték.

Dalším schváíleným předpisem byl zákon, podle kterého by nájemník nemohl dostat výpověď z bytu, pokud by nebyl schopen kvůli epidemii koronaviru platit nájemné. Předloha s obdobnými principy míří i na nájmy prostor pro podnikatele.

Projednána byla i novela zákona o České národní bance, která rozšiřuje její možnosti obchodovat na finančních trzích.Sněmovna projednala protikrizové zákony (9.04.2020)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)