Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole

29. 10. 2019

NR SR se zřejmě bude podrobněji zabývat kontrolními závěry NKÚ podobně, jako tomu je v české Sněmovně. Vyplynulo to z vyjádření předsedy NR SR A. Danka po dnešním jednání s předsedou PSP R. Vondráčkem v Praze

Národní rada SR se zřejmě bude podrobněji zabývat kontrolními závěry Nejvyššího kontrolního úřadu podobně, jako tomu je v české Sněmovně. Vyplynulo to z vyjádření předsedy Národní rady Andreje Danka po dnešním jednání s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem v Praze. Debata se týkala hlavně činnosti sněmovního kontrolního výboru, který zprávy českého Nejvyššího kontrolního úřadu projednává. Na Slovensku takový výbor zatím neexistuje. Dnešního jednání se účastnili rovněž prezidenti NKÚ ČR a SR Miloslav Kala a Karol Mitrík i předseda sněmovního kontrolního výboru Roman Kubíček.

"Slovensko potřebuje buď v příslušném zákoně o Nejvyšším kontrolním úřadu zavést povinnost projednání kontrolních nálezů na půdě Národní rady, nebo se ještě pokusíme zřídit samostatný výbor," řekl po jednání A. Danko. Připomněl, že Slovensko čekají koncem února volby. Zákon o kontrolním úřadu by bylo možné upravit v prosinci a jednací řád Národní rady v lednu, pokud se v té době ještě uskuteční schůze, dodal.

Předseda slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu Karol Mitrík vznik kontrolního výboru ve slovenské Národní radě podpořil. Úřad podle něho sice zprávy výborům Národní rady předkládá, ale nemá žádnou zpětnou vazbu. "Kontrolní výbor není strašákem Národní rady, ale jejím partnerem pro to, aby kontrola veřejných financí byla prováděna správě," podotkl předseda sněmovního kontrolního výboru Roman Kubíček (ANO).

Jednání se týkalo také posílení pravomocí českého Nejvyššího kontrolního úřadu, který nyní může prověřovat jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Slovenský úřad může kontrolovat veškeré veřejné peníze už řadu let. Rozšíření kompetencí kontrolního úřadu navrhovala vláda nebo poslanci opakovaně. Senát to ale zatím odmítal kvůli tomu, že by to vedlo jen ke zmnožení kontrol zejména v obcích.

Předlohy leží ve Sněmovně i v nynějším volebním období.Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019) Předsedové českého a slovenského parlamentu jednali o kontrole (29.10.2019)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)