Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.10 hodin)
Poslankyně Marie Pošarová: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážený pane premiére, moje přímá otázka je: Podepíše vaše vláda smlouvu s jihokorejskou společností KHNP na dostavbu jaderného bloku i přesto, že jste vyjednali pro Českou republiku nevýhodné podmínky bez jasného financování, bez garancí pro české firmy a bez odpovědí na zásadní bezpečnostní i ekonomické otázky? Jaké jsou ty nevýhodné podmínky? Chybí jasný model financování. Vláda dosud nezveřejnila, jak bude projekt financován, přestože cena může přesáhnout 800 miliard korun. Nedostatečné zapojení českých firem. KHNP zatím nepodepsala garanci 30 procent účasti českých firem, mateřských českých firem, ačkoliv vláda deklaruje cíl až 60 procent. Pak máme tady bezpečnostní a právní rizika. Kritici upozorňují, že smlouva neřeší dostatečně rizika spojená s transferem technologií, servisem a dlouhodobým provozem.
Další, tlak na podpis bez dokončené analýzy dopadů. Vláda jedná o podpisu smlouvy, aniž by byly známy detailní dopady projektu na státní rozpočet a spotřebitele. Dalším důvodem je ztráta strategické kontroly České republiky nad klíčovou infrastrukturou. Výstavba a provoz pod taktovkou zahraniční firmy může omezit českou kontrolu nad energetickou bezpečností. Můžete na to odpovědět? Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Odpověď předsedy vlády ihned následuje.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážená paní poslankyně, vaše otázka mě vlastně překvapila ve dvou směrech. Jednak, to bych se skoro já zeptal: Vy víte o nějaké české firmě, která by dokázala postavit jadernou elektrárnu? Já prostě ne. Kdybychom to uměli, tak jsme dál, můžeme o to usilovat, ale bude to ještě nějakou dobu trvat. Pokud vím, tak v Evropě toho je schopna tak sotva jedna francouzská společnost, ale jinak ten výběr tak velký opravdu není. Ono to není tak jednoduché.
Druhá věc, která mě překvapila - a to neberte nějak zle. Jak víte, že to je všechno tak strašně nevýhodné, když ta jednání ještě probíhají a smlouva je před námi a model financování je sice připraven, ale teprve ho zveřejníme? Myslím si, že to je hodně odvážné tvrzení, ale samozřejmě máte na to právo. Vy jste to nestavěla jako otázku, ale jako konstatování. Proto se tomu trochu podivuji.
Nicméně, jadernou energetiku potřebujeme. To jsem i tady už předtím zdůrazňoval. Potřebujeme ji nejenom z důvodů rozvoje našeho hospodářství, ale potřebujeme ji pro to, abychom měli do budoucna dostatek energie, která je trvalá, přijatelná, za přijatelné ceny, a tohle nám zajistí právě jádro. Musíme dostavět nové zdroje v Dukovanech, perspektivně v Temelíně, a musíme to udělat tak, aby to bylo za co nejvýhodnějších podmínek. Je to dostavba dvou bloků v Dukovanech, dosud největší investice v historii České republiky, a je naprosto nutná.
Upravili jsme proto legislativu, povolovací procesy jsou efektivní, atomový zákon, liniový zákon, stavební právo. Podporujeme zajištění lidských zdrojů, posílili jsme dotčené instituce, včetně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Posílili jsme výzkum v této oblasti a hájíme zájmy České republiky na evropské úrovni, pokud jde o rozvoj jádra. Stavíme i plynové zdroje a tak dále a tak dále, nebo budeme stavět.
Ale zpět k Dukovanům. My jsme vybrali na základě doporučení ČEZu preferovaného dodavatele - společnost KHNP z Jižní Koreje. Ta nabídka byla ve většině hodnocených parametrů prostě lepší, proto bylo pro ni rozhodnuto. Obsahuje garance dodání v termínu, obsahuje garance dohodnuté ceny, což je velice důležité. Když se podíváme na to, s čím se potýkají investoři jaderných elektráren v zahraničí - nejrůznější rizika, prodražení, prodloužení - jsou detailně vyhodnocena.
Jsme připraveni - abych vám odpověděl úplně jasně - tu smlouvu podepsat ještě v tomto funkčním nebo volebním období. My jsme výběr preferovaného uchazeče oznámili v červenci 2024. Předpokládaná cena za jeden blok je zhruba 200 miliard korun, tedy nejnižší z těch předložených nabídek, ale to není úplně to rozhodující. Je to důležité, ale klíčový parametr je konečná cena energie, která bude z elektrárny vycházet. To je také to, co nejvíc zajímá občany, a to je taky to, co zajímá zástupce průmyslu, s kterými mluvím. Řada z nich říká: Ano, zapojení českých firem je důležité, ale mnohem důležitější pro nás je, jaká bude konečná cena elektřiny, která odsud půjde k lidem a firmám.
Teď zapojení českých firem. Zapojení českých firem ve výši 60 procent nabídli samotní zájemci na výstavbu. Byla to hodnota vyšší než u konkurenčních nabídek. Je úplně jasné a bylo to jasné od začátku, že to nemůže být zasmluvněno v době, kdy jsou podepsány smlouvy o výstavbě a kdy ta elektrárna není ani naprojektována. Těžko mohou firmy dodávat nabídku na něco, co ani neví, jak bude vypadat. Nicméně 30 procent objemu by mělo být jasné a v určité míře podepsané už v době podpisu kontraktu, což je potom smlouva o dodávce. Myslím, že tady není tajemství, když řeknu, že české firmy budou dodávat strojovny, turbíny a další, projektovat stavby a další věci. No, a zbytek do těch 60 procent bude postupně zajišťován. Takže ta suma, kterou budou dodávat české firmy, určitě bude dodržena.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a vnímám zájem o položení doplňující otázky, prosím.
Poslankyně Marie Pošarová: Děkuji za částečnou odpověď. Ale, vážený pane premiére, vy říkáte, že rozhodující bude pak výrobní cena té elektrické energie, ale vždyť česká vláda se zavázala podle notifikace Evropské komise, že výrobní cena nebude nižší než cena výrobní z obnovitelných zdrojů energie, která je vždycky vyšší. To znamená, že my se zavazujeme, když vy tady říkáte ohledně výrobní ceny, ale přitom ta výrobní cena bude prostě vyšší a vy na to nebudete mít jako stát žádný vliv. To je jedna věc.
A další. Mám problém i v rámci servisu. Vy říkáte, že podepíšeme tedy smlouvu. Když se podíváme, tak jihokorejská společnost vlastně odchází ze Švédska, ze Slovinska, přenechává to Westinghousu. Mě by zajímalo tedy, kdo nám pak bude tu elektrárnu nebo jaderný blok servisovat? Protože díky tomu - oni sem nebudou jezdit z Koreje kvůli tomu, že náhodou tady něco bude nefunkční. (Předsedající: Čas.) Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Paní poslankyně, děkuji. Ve vymezeném čase odpoví také předseda vlády České republiky, prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Ono je to... Servis, to není tak složité. Servis budou dělat samozřejmě české firmy plus Korejci. Tak to prostě je, v tom není žádná věda. S tou cenou obnovitelných zdrojů. To tak, jak vy říkáte, není. Cena energie z obnovitelných zdrojů je nízká. Není pravda, že je vysoká, akorát je nízká tehdy, když ta elektřina z obnovitelných zdrojů je, a to jak víme, není vždycky. To je ten problém, který má mimo jiné Česká republika. My prostě i s ohledem na geografické podmínky, nemáme takové větrné pláně, na kterých bychom mohli mít dost energie z větru. Nemáme prudké řeky z hor, kde bychom mohli mít dost energie z vody. Nemáme bohužel ani tolik dnů slunečního svitu, jako mají jižní státy, které dokáží pokrýt mnohem větší část své spotřeby právě z obnovitelných zdrojů. Když svítí, fouká, tak je prostě ta energie relativně levná, hodně levná. Problém je, že jsou okamžiky, kdy se tohle neděje a ta cena je potom někde úplně jinde.
No, a my nemáme jinou možnost - řekne vám to každý expert, který je opravdu nezávislý - než vedle těch obnovitelných zdrojů postavit právě jádro. ***