Čtvrtek 6. března 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Věra Kovářová)
233.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
Na pořad jednání 131. schůze Poslanecké sněmovny bylo předloženo celkem 24 odpovědí na vznesené interpelace, s nimiž poslanci nebyli spokojeni, a z toho důvodu požádali o zařazení na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který zní: není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná. A nyní přistoupíme k projednávání odpovědí na písemné interpelace.
Ministryně obrany Jana Černochová odpověděla na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci ukvapených závěrů raketového zásahu na území Polské republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 591. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministryně obrany. Paní ministryně je řádně omluvená, trvá tedy důvod k přerušení této interpelace.
Přistoupíme nyní k další interpelaci. Ministryně obrany Jana Černochová odpověděla na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci poškozování české zahraniční politiky ukvapenými vyjádřeními. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 620. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministryně obrany. Paní ministryně je řádně omluvená, trvá tedy i nadále důvod k přerušení této interpelace.
Nyní bychom přistoupili k další interpelaci. Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslankyně Aleny Schillerové ve věci hospodářské stagnace. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 677. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025. Rozprava byla ukončena. Hlasování o nesouhlasném stanovisku, které navrhla poslankyně Alena Schillerová, neproběhlo z důvodu neusnášeníschopnosti Sněmovny.
Nyní bychom tedy přistoupili k hlasování o nesouhlasném stanovisku. Já přivolám kolegy z předsálí, protože bohužel ve Sněmovně není dostatečný počet poslanců a vyčkáme. (Poslanec Michálek se hlásí o slovo.) Ano, vy se hlásíte s přednostním právem, rozpravu máme ukončenou. Ano? Čekalo nás tedy jenom hlasování. Já budu přivolávat kolegy z předsálí. Uvidíme, zda se dostaví tak, abychom mohli o tomto návrhu paní předsedkyně Schillerové hlasovat. Prosím, pane předsedo. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Já už jsem myslel, že ani se nepočítalo s tím, že bude někdo vystupovat. My jsme tady dneska ve čtvrtek ráno po deváté hodině a nemáme tady přítomného ani jednoho ministra vlády České republiky, Fialovy vlády. Takže místo toho, abychom řešili důležité věci občanů, se kterými se na nás obrací, ať už jsou to věci, které se týkají modernizace státu, dobrých podnikatelských podmínek, jako je jednotné inkasní místo, co máme dneska na programu v těch interpelacích, podmínky pro investory, řešení kauzy dozimetr, různé věci, které se týkají Ukrajiny, anebo třeba problematika bydlení, drahých cen a další věci, kde by vláda měla odpovídat na ty důležité věci, tak tady ani jeden ministr není přítomen. A to se nám to opravdu opakuje, protože už tady, jak to četla paní místopředsedkyně Sněmovny, už minule se mělo hlasovat o návrhu. A Poslanecká sněmovna hlasovat nemohla, protože sem žádní poslanci nedorazili.
Interpelace mají být standardní součástí toho, jak Poslanecká sněmovna kontroluje vládu. A já opravdu se musím podivovat tomu, že vláda kritizuje další opoziční strany, že zdržují a obstruují jednání Poslanecké sněmovny, a má v tom pravdu. A samy potom, když probíhá jednání Poslanecké sněmovny, tak zmaří jednání o interpelacích, takže všichni ti poslanci, kteří sem dorazili, tak sem dorazili úplně zbytečně, protože ani jeden ministr zde není přítomen, aby odpovídal na interpelace, které jsou dneska zařazeny. To já považuji opravdu za zcela nepřijatelné a domnívám se, že by se Fialova vláda z toho měla zodpovídat, protože se to opakuje stále a stále dokolečka. V podstatě už to hraničí s pohrdáním parlamentem, protože pokud ani jeden ministr vlády nedorazí do práce, zatímco všichni ostatní slušní lidé musí být nastoupeni ráno v práci a pracovat, a ani jeden ministr nedorazí na interpelace, tak už to fakt není normální. Takže až příště, vážení občané, budete poslouchat všechny ty prázdné sliby o politické kultuře, o slušnosti a tak dále, tak tohle to je praxe. Vaše problémy, věci, které vás trápí, se kterými za námi chodíte a které se snažíme řešit, řešit nemůžeme, protože nikdo z Fialovy vlády dneska nedorazil na jednání Poslanecké sněmovny, abychom ty interpelace mohli projednat. Není to věc, která by se stala dneska, ale už se to opakuje a opakuje, že ty interpelace některé jsou i víc jak desetkrát přerušeny kvůli tomu, že příslušný ministr vůbec nedorazil do Poslanecké sněmovny. A je to zvláštní, že na spoustu hlasování tady sedí, na to si čas udělají, na to, když je potřeba zvýšit nějaké poplatky, navýšit si nějaké výhody a tak dále, tak to tady jsou a hlasují, ale když se mají zodpovídat Poslanecké sněmovně, tak to do Poslanecké sněmovny nedorazí. A to je samozřejmě zásadní problém a musíme to řešit.
Já trochu lituju paní předsedající, že ona má ten nevděčný úkol a musí tady projít těch nějakých 20 nebo 30 interpelací a u každé přečíst, že je přerušena, že příslušný ministr nedorazil, že nebylo naplněno kvorum a tak dále, a tak dále. To je skutečně nevděčný úkol.
Ale naposledy... Já si to pamatuju, že jsme seděli na grémiu Poslanecké sněmovny a byla tam paní předsedkyně Pekarová Adamová a já jsem na ni apeloval, paní předsedkyně, chceme tady opravdu politickou kulturu, kdy ministři chodí do práce a jsou přítomni. A paní předsedkyně Poslanecké sněmovny řekla, že ona se osobně vynasnaží o to, aby ministři na ty interpelace chodili. A tady máme výsledek, tohle je výsledek toho apelu předsedkyně Poslanecké sněmovny na vládu. Takové je její slovo. Takovou váhu má její slovo. Ani jeden z těch ministrů sem dneska nedorazil.
Takže opravdu ta situace se začíná stupňovat. Já chápu, že teď je před volbami a že začnou všichni ministři objíždět různé kampaně a tak dále, ale to neznamená, že by byly přerušeny jejich ústavní odpovědnosti a přestali se odpovídat Poslanecké sněmovně. Takže my v těch interpelacích budeme vystupovat a budeme upozorňovat na to, že se ministři nedostavili a že odmítají kontrolní roli parlamentu, odmítají odpovědnost. Tu mají jenom jako politický buzzword, když je potřeba se něčím zakrýt, ale když jde o praxi, tak skutek utek, tak jako v celé řadě dalších oblastí. Děkuju za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Já jsem opětovně zagongovala, přivolávám kolegy z předsálí, aby se dostavili, protože zde máme hlasování. Měli bychom hlasovat o nesouhlasném stanovisku, které navrhla poslankyně Alena Schillerová a které neproběhlo z důvodu neusnášeníschopnosti Sněmovny. Já tedy opětovně ještě zagonguji a počkám, zda se nezvýší počet přihlášených poslanců na 67. Vyzvala bych vás opakovaně, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Zdá se, že se situace nezměnila. Já bych navrhla tedy v případě, že nemáme kvorum, tak bych tedy tuto interpelaci, interpelaci ukončila? (Radí se se zástupcem organizačního odboru.) Pokud bych mohla navrhnout, že bychom odložili toto hlasování vzhledem k neusnášeníschopnosti Poslanecké sněmovny na příští písemné interpelace. Prosím? (Zástupce organizačního odboru sděluje mimo mikrofon své stanovisko.)
Ano, prosím pěkně, já bych teď navrhla ta následující řešení. Nejsme usnášeníschopní ani po opakovaném gongování a vyzývání poslanců k tomu, aby se dostavili do sálu. Navrhuji, abychom tuto interpelaci, respektive hlasování o nesouhlasném stanovisku odložili, jako jsme to udělali v tom případě minulém, na příští písemné interpelace. Jiný postup není možný. (Poslanec Michálek setrvává poblíž řečnického pultu a mluví k předsedající.) Prosím vás, nepokřikujte tady na mě ano? Takto jsem situaci vyřešila, vyřešila jsem ji stejným způsobem, jako jsme to udělali při minulých písemných interpelacích. Přešla bych k další interpelaci.
Ano, pane předsedo, můžete samozřejmě vystupovat s přednostním právem, jak dlouho chcete, ale u písemných interpelací se využívá přednostní právo především v rámci těch písemných interpelací, a buď před rozpravou, nebo během rozpravy. Tak jestli by toto bylo možné. Chcete využít své přednostní právo? Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Já se moc omlouvám, vážená paní místopředsedkyně. Já bych strašně rád vystoupil k té písemné interpelaci. Ale vždyť to vidíte, že žádný ministr tady není, takže nemůžeme vystupovat těm písemným interpelacím. Takže jediná věc, na kterou si tady můžeme jako opozice stěžovat, je, že vůbec nikdo z těch ministrů nedorazil do práce. Takže prosím, neberte nám toto právo kritizovat tyto záležitosti, když už jste nám znemožnili projednávat všechny ostatní písemné interpelace.
Já si myslím, že když tady máme přítomno ve čtvrtek ráno v 9 hodin jenom 30 poslanců a nemůže vůbec probíhat diskuse a projednání interpelací, tak to je opravdu plivnutí do tváře normálním lidem, kteří do práce chodí, že z 200 poslanců dorazí ve čtvrtek ráno do práce 30 lidí. Tak to přece nemůže takhle fungovat, to je ta slušnost a nová politická kultura? Vždyť to je úplný výsměch vůči těm normálním lidem. To se potom nemůžeme divit, že politici mají malou důvěru. Tak se pojďme sejít a vymyslet, jak ten formát má třeba fungovat jinak. My jsme navrhovali za Piráty, jak změnit formát interpelací tak, aby to bylo atraktivnější, tak, aby poslanci chodili, a ne že dorazí prostě jenom 30 poslanců z 200 a musíme to jednání přerušovat, odkládat a hledat různé obezličky, které jsou mimo jednací řád, abychom se vůbec dokázali vypořádat s tou procesní situací.
To jsem chtěl jenom konstatovat k tomu stavu, že dneska máme neusnášeníschopnou Poslaneckou sněmovnu a nemůžeme projednávat ty interpelace tak, abychom se aspoň mohli vyjádřit k tomu, jaké jsou toho příčiny a kdo je za to zodpovědný. Je to prostě Fialova stočtyřka, vládní koalice.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Zda se poslanec dostaví, nebo nedostaví do jednacího sálu, to je jeho odpovědnost a můžeme to případně řešit na gremiu Poslanecké sněmovny. Nyní bychom přistoupili k projednávání další interpelace. Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslankyně Aleny Schillerové ve věci rušení daně z neočekávaných zisků v roce 2025. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 678. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády. Pan premiér je řádně omluven - důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Přistoupíme k následující interpelaci.
Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslankyně Aleny Schillerové ve věci inkasa daně z neočekávaných zisků za rok 2023. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 679. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády. Pan premiér je řádně omluven, důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Přistoupíme k následující interpelaci.
Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslankyně Bereniky Peštové ve věci dezinformace europoslance Vondry. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 683. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády. Pan premiér je řádně omluven, důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Přejdeme k další interpelaci.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek odpověděl na interpelaci poslankyně Ivety Štefanové ve věci postupu samosoudkyně Okresního soudu v Ostravě. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 712. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministra spravedlnosti. Pan ministr je řádně omluven. Důvod přerušení této interpelace trvá i nadále, přejdeme k následující interpelaci.
Ministryně obrany Jana Černochová odpověděla na interpelaci poslance Pavla Růžičky ve věci kurzu pro příslušníky Armády České republiky na vedení dronu na pohyblivý cíl. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 740. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministryně obrany. Paní ministryně je řádně omluvena. Důvod přerušení i této interpelace trvá nadále, přejdeme k následující interpelaci.
Ministr financí Zbyněk Stanjura odpověděl na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci čerpání prostředků z kapitoly státního rozpočtu pro Národní sportovní agenturu formou dotací Autoklubu České republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 762. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministra financí. Pan ministr je řádně omluven, důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Nyní přistoupíme k projednávání další interpelace.
Ministr životního prostředí Petr Hladík odpověděl na interpelaci poslankyně Bereniky Peštové ve věci neúplné transpozice směrnice ve vztahu k ETS2. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 763. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministra životního prostředí. Pan ministr je řádně omluven, důvod přerušení trvá i nadále.
Další interpelací je písemná interpelace na předsedu vlády Petra Fialu. Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci utajování informací státního rozpočtu na rok 2025. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 787. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády. Předseda vlády je řádně omluven, důvod přerušení trvá i nadále, neboť není přítomen. Přistoupíme k následující interpelaci.
Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka na vládu České republiky ve věci zavedení jednotného inkasního místa. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 826. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno opakovaně, naposledy dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády nebo ministra financí nebo ministra práce a sociálních věcí. Pan předseda vlády, ministr financí, ministr práce jsou řádně omluveni. Nejsou přítomni, a tedy trvá i nadále důvod přerušení této interpelace. Nyní bude následovat další interpelace.
Ministryně obrany Jana Černochová odpověděla na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci neprofesionálního a urážlivého veřejného vyjadřování. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 843. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministryně obrany. Paní ministryně není přítomna, je řádně omluvena a důvod přerušení této interpelace trvá i nadále.
Následující interpelace - interpelace na ministra financí Zbyňka Stanjuru. Ministr financí Zbyněk Stanjura odpověděl na interpelaci poslance Martina Kolovratníka ve věci proč Ministerstvo financí České republiky netransparentním financováním, přepůjčkou hazarduje s důvěrou občanů a ohrožuje budoucnost dopravní infrastruktury. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 864. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministra financí. Pan ministr není přítomen, je řádně omluven, důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Přistoupíme k následující interpelaci.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci průtahů v kauze Dozimetr. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 896. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 30. ledna 2025 do přítomnosti ministra spravedlnosti. Pan ministr je řádně omluven, není přítomen a důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Přistoupíme k další interpelaci.
Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci zajištění přepážky pro odbavení na jednom místě pro nové investory. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 897. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády. Pan premiér není přítomen, je řádně omluven a důvod přerušení k této interpelaci, této interpelace, trvá i nadále. Přistoupíme k další interpelaci.
Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci role premiéra Fialy v kauze údajného prodeje Seznam Zpráv. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 899. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 30. ledna 2025 do přítomnosti předsedy vlády. Pan premiér není přítomen, je řádně omluven, důvod přerušení této interpelace trvá i nadále. Nyní přistoupíme k interpelaci následující.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci smlouvy s katolickou církví a rizika zakrývání zneužívání dětí v církvích. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 900. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno dne 30. ledna 2025 v rozpravě z důvodu uplynutí času pro odpovědi na písemné interpelace.
A nyní bychom pokračovali v přerušené rozpravě. Já se táži, zda se někdo hlásí do rozpravy? Prosím, pan předseda Jakub Michálek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, vážná paní místopředsedkyně. Takže pokračujeme v rozpravě. Bohužel tady nemáme pana ministra. A my jsme to minule trošku nakousli. Bavíme se tady o smlouvě s Vatikánem, přesněji se svatým stolcem, s katolickou církví. Dneska máme tento bod zařazen jako druhé čtení příslušné mezinárodní smlouvy. To budeme projednávat od 11 hodin. Takže mě trošku překvapuje, že pan ministr od 9 hodin nemůže být přítomen od 11 hodin přítomen být může, ačkoliv půl roku předem věděl, že interpelace jsou vždycky ve čtvrtek ráno. Nevím, jestli dva měsíce, nebo jak dlouho předem věděl, že i tato interpelace je na průběhu dnešního jednání.
My jsme upozorňovali na celou řadu rizik, které vyplývají z použití nových pojmů ve smlouvě s Vatikánem, které dneska nejsou obsaženy v našem právním řádu, protože dneska náš právní řád pracuje pouze s pojmem duchovní, a na to reagují jednotlivé církve ve svých zakladatelských dokumentech. Oni tam uvádí, kdo spadá pod tu kategorii duchovních a zavádějí si vlastní kategorie například pastoračních pracovníků. Vyjednaná smlouva s Ministerstvem zahraničí právě přebírá tu církevní terminologii místo toho, aby reflektovala to, co máme v platné právní úpravě, což je postup, který je poměrně překvapivý.
A samozřejmě v situaci, kdy řešíme zakrývání různé trestné činnosti, často se do médií dostává problematika zneužívání dětí a mladistvých, a je potřeba říct, že se to netýká jenom církví, je to samozřejmě širší problém, proto to řešíme i příslušnými zákony, máme tady dětský certifikát, zpřísnění definice znásilnění, spoustu věcí, které se nám podařilo prosadit a které jsme jako Piráti podporovali, ale všichni známe ty příklady i z České republiky i ze zahraničí, které byly velmi medializovány a které se dostaly do veřejné pozornosti, mimo jiné i díky tomu, nebo možná kvůli tomu, že zodpovědní církevní představitelé k tomu přistupovali bagatelizujícím způsobem, což způsobilo ještě další utrpení obětem.
Takže proto nám oběti poslaly dopis, ve kterém se vyslovují. Oběti trestné činnosti zneužívání v rámci církví nám poslaly dopis, ve kterém se vymezují vůči smlouvě s Vatikánem. A já osobně oceňuji, že i Česká biskupská konference reagovala na tuto situaci a poslala nám také svoje vyjádření, ve kterém uvedla, jaká opatření dělá v této situaci a že to začíná vypadat, že i církevní hodnostáři začínají brát tuto problematiku vážně. A to je něco, co opravdu potřebujeme - aby nebyly ty zákony jenom na papíru, aby se nám nestalo, že jakmile smlouvu s Vatikánem schválíme, tak že si všichni řeknou: jo, je to hotové, podařilo se nám to prosadit, konečně po sto letech tady máme smlouvu s Vatikánem a teď můžeme zase na vyšetřování trestné činnosti a na spolupráci s policií, s orgány činnými v trestním řízení kašlat. Tak to bychom opravdu byli velmi neradi, aby se stalo. A proto děláme maximálně všechny kroky, abychom upozornili na ty problémy, které tam jsou.
No, a ono to je samozřejmě trošku legrační, protože jsme si včera přečetli zprávu, že kolega Jan Lipavský přešel do dresu ODS. To možná trochu vysvětluje, proč vyjednávání vatikánské smlouvy rozhodně neprobíhalo podle toho, co by chtěl klub Pirátů. Kdybychom měli loajálního ministra a neutekl nám k ODS, tak by tam některé ty klauzule vůbec nebyly nebo by vypadaly úplně jinak. Bohužel takhle se to stalo, takže musíme s tím pracovat.
Často dostáváme dotazy, proč jsme to neřešili? My jsme to samozřejmě řešili. A dostali jsme mnohokrát ujištění, že to je naprosto v pořádku. Ale nedostali jsme ten text, protože ten se projednával v tajném režimu neveřejném, takže k tomu neměl přístup vůbec nikdo z poslanců, aby to mohl připomínkovat, vyjádřit se k tomuto. Všechno probíhalo pouze v režii Ministerstva zahraničních věcí.
A teď se dostáváme do toho, že my jsme si vysvětlovali celou řadu různých právních záležitostí, vznesli jsme je na ústavně-právním výboru, a bohužel jsme na ně nedostali odpovědi. Ale já teď nevidím v podstatě žádný důvod, proč teď podrobně rozebírat vatikánskou smlouvu, když máme zařazen tento bod v 11 hodin. V těch 11 tady budou přítomni i členové vlády, kteří za to nesou odpovědnost. Tak doufám, že už dorazí na tu jedenáctou. Samozřejmě je lepší začínat pracovní den v 11 hodin než v devět, kdy začínají interpelace. Ale v těch 11 hodin se tomu budeme věnovat podrobně. Takže nevidím důvod, proč bych to teď tady měl celé rekapitulovat, když ministr zahraničí je nepřítomen, premiér je nepřítomen.
Já jsem chtěl vystoupit pouze s úvodním slovem, abychom upozornili na tuto problematiku. A teď může proběhnout nějaká kratší rozprava. Pak bych doporučil, pokud se nám nezvýší kvorum na hranici usnášeníschopnosti, tak bych doporučil, abychom postupovali stejně, jako postupovala paní předsedající v minulém bodě, kdy bylo potřeba, protože se obávám, že o návrhu na přerušení teď z důvodu neusnášeníschopnosti nebudeme moci hlasovat, čili aby bylo rozhodnuto o odložení po tom, co vystoupí poslanci, aby bylo rozhodnuto o odložení na příští písemné interpelace.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Rozumím tomu, že jste dal návrh na přerušení této interpelace do doby přítomnosti pana ministra. Tak jako to bylo v tom... Ne, tady vlastně došlo k uplynutí času pro odpovědi na písemné interpelace. Dobrá. To znamená, že dáváte návrh na přerušení této interpelace do příštího interpelačního čtvrtku. Ano? (Ano.) Tak o tom musíme hlasovat. Já přivolám kolegy. Prosím o chvilku strpení. Přivolávám kolegy z předsálí.
Abychom to neprodlužovali, zdá se, že ani opakované zagongování nevedlo ke kýženému cíli, abychom byli usnášeníschopní. Já tedy konstatuji, že návrh, který přednesl pan předseda Jakub Michálek na přerušení této interpelace do příštího interpelačního čtvrtku, nemůžeme hlasovat z důvodu neusnášeníschopnosti, a budeme ho tedy hlasovat v následujícím interpelačním čtvrtku.
Přistoupíme tedy k další interpelaci. První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci smlouvy s katolickou církví a rizika zakrývání zneužívání dětí v církvích. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 901. Já zahajuji rozpravu a táži se, zda se do rozpravy hlásí někdo? Ano, hlásí pan předseda Jakub Michálek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, já bych si dovolil navrhnout, pokud nejsou zájemci o vystoupení v rozpravě, abychom postupovali u všech mých interpelací na ministry, kteří jsou nepřítomni, abychom postupovali stejně jako v minulém bodě. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, ale i přestoto vás poprosím, abyste to řekl na mikrofon, jaký postup tedy, co navrhujete, ano? Je potřeba to zopakovat. Děkuji vám.
Poslanec Jakub Michálek: (Takže?) tohle je nějaký postup na trápení poslanců, kteří jediní dorazili do Poslanecké sněmovny, aby tady museli opakovaně papouškovat návrhy na přerušení a odradilo je to od podávání dalších interpelací. Takže to se mi moc nelíbí a možná vám ty návrhy příště přinesu písemně, ale pro tentokrát navrhuji, abychom přerušili projednávání této interpelace do příštího bloku písemných interpelací.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za to, že jste to zopakoval. Jenom konstatuji, že vzhledem k tomu, že je to nová interpelace, je potřeba tento návrh zopakovat. Myslím, že jste to zvládl výborně, za to vám děkuji. (Smích.) Za to vám děkuji a budu postupovat tak, jak zde zaznělo. Přivolám kolegy z předsálí, zagonguji. Konstatuji, že Poslanecká sněmovna není usnášeníschopná, nemáme zde 67 poslanců, tedy budeme postupovat takto, že o vašem návrhu budeme hlasovat v příštím interpelačním čtvrtku.
Přistoupíme k další interpelaci. Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslance Karla Turečka ve věci využívání prostředků ze státního podniku Lesy České republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 903. Pana poslance Turečka zde nevidím, v tomto případě tato interpelace propadá, a to z důvodu nepřítomnosti pana poslance Karla Turečka, který tuto interpelaci podal.
Přistoupíme k následující interpelaci. Předseda vlády Petr Fiala odpověděl na interpelaci poslankyně Olgy Richterové ve věci Proč smlouva s Vatikánem rozšiřuje zpovědní tajemství i na pastorační pracovníky a zavádí neomezenost zpovědního tajemství českým právním řádem? Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 911. Já zahajuji rozpravu, do které se hlásí paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, paní předsedající. Vy se toho zhošťujete velmi důstojně, ale to, co tady vidíme, je prostě fraška. Z členů vlády nikdo nedorazil do práce, teď je tři čtvrtě na deset, je čtvrtek, normální pracovní den, je tady přihlášeno 34 poslanců, my jsme tady za Piráty přítomni v budově Parlamentu všichni. Prostě je normální pracovní den a namísto projednávání písemných interpelací, které jsme jako poslanci předložili, protože ty věci lidi zajímají, aktuálně tam máme řadu dotazů právě na Vatikánskou smlouvu, respektive smlouvu se Svatým stolcem, ale nebude s kým to probrat, a pak jenom přijde na řadu ten bod. Takže detailní projednání právních otázek, toho, že se rozšiřuje zpovědní tajemství nad současný rámec, protože dnes náš právní řád omezuje zpovědní tajemství, aby platilo na činy spáchané, ale ne na chystané, tedy budoucí, a probíhající, tedy současné, takže takovéto zásadní změny českého právního řádu skrze nadřazenou mezinárodní smlouvu máme probírat na písemných interpelacích detailně, odborně, s předsedou vlády, který to osobně zaštiťoval, máme to probírat, protože to lidi zajímá, a místo toho ve tři čtvrtě na deset ve čtvrtek nepřijde ani jeden člen vlády do práce. Já jenom zdůrazním, že to je naprosto skandální. Tohle není žádný návrat slušnosti do politiky, ale to je prostě pohrdání tím, jak je nastavena Poslanecká sněmovna, že se má vláda zpovídat poslancům, protože ti kladou dotazy, které zajímají veřejnost.
A poslední, co k tomu zdůrazním, neomezenost zpovědního tajemství je jeden právní problém, druhý je rozšiřování zpovědního tajemství na takzvané pastorační pracovníky, což ale může být úplně kdokoliv. Zase, tohle jsme tady měli probírat, proč tohle rozšiřování vláda navrhuje, proč v situaci, kdy takové hluboce katolické Irsko žádnou smlouvu se Svatým stolcem tohoto typu nemá. Nemá ji ani katolická Belgie. Nemá ji proto, že to prostě není potřeba, je to zbytečná smlouva. Tak namísto toho, abychom se bavili o těchto věcech a o těchto aspektech, které má premiér být schopen vysvětlit, namísto toho, aby tady vystupoval ministr zahraničí, na něž byla předchozí interpelace, můžu jenom konstatovat, že to je opravdu výsměch demokracii, co vláda dneska předvedla, a procedurálně žádám o přerušení tohoto bodu do následujícího bloku odpovědí na písemné interpelace. A vyzývám vládu, aby se opravdu zorganizovala, protože to, co předvedli dneska, taky může být ukázka obrovské neschopnosti, že prostě si nedokázali ani domluvit, kdo dneska přijde do práce, aby interpelace tady zodpovídal. Nejsou tady nikdy všichni, ale to, že tady není nikdo, je prostě skandál.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Dala jste tedy návrh, aby interpelace byla přerušena do příštího interpelačního čtvrtku. Interpelovala jste předsedu vlády Petra Fialu. Jenom konstatuji, že pan premiér je řádně omluven a je na zahraniční cestě. Já přivolám kolegy z předsálí. Konstatuji, že zatím Sněmovna není usnášeníschopná. Ani opakované gongování nezvedlo počet přihlášených poslanců a poslankyň, tedy konstatuji, že o vašem návrhu budeme hlasovat na příštím interpelačním čtvrtku.
Přistoupíme nyní k další interpelaci. Ministr kultury Martin Baxa odpověděl na interpelaci poslankyně Olgy Richterové ve věci k dopadu smlouvy s Vatikánem na další církve a náboženské společnosti včetně možnosti žádat přiznání oprávnění k výkonu zvláštních práv, taktéž zpovědního tajemství. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 912. Já zahajuji rozpravu a vidím, že se do ní hlásí paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Takže to, že premiér je na zahraniční cestě, je jedna věc. Ale to, že ministr kultury Baxa tady není, stejně jako další členové vlády, není tady z nich ani jeden, to je prostě ten skandál.
Tady je další aspekt dnes patrně hlasované Vatikánské smlouvy, a sice o tom, jak se bude vztahovat na další náboženské společnosti, analogicky, protože máme samozřejmě nějaké právní principy, a to třeba i na společnost - dávám příklad, ať si to každý umí představit - Svědkové Jehovovi. Mě zajímalo, jak se k tomu bude stavět Ministerstvo kultury, k té aplikaci, protože ono má přímo odbor, který se věnuje církvím a náboženským společnostem, a zase, ministr Baxa zde není, není tady ani žádný jeho kolega nebo kolegyně, a já tedy nemohu než požádat o přerušení do dalšího interpelačního bloku, patrně do příštího čtvrtka, kdy budou další odpovědi na písemné interpelace.
Ale to, že tady není přítomen žádný člen vlády, to není jenom skandální, to není jenom případná neschopnost, že se nedomluvili, kdo přijde, to je taky prostě výsměch. Výsměch lidem, kteří volili nás, poslance a poslankyně, a mají skrze nás dostávat odpovědi na otázky, které je zajímají. Protože například tento podnět s rozšířením zpovědního tajemství na náboženské společnosti typu Svědkové Jehovovi jsem samozřejmě dostala od veřejnosti, popřípadě od právních expertů, které různé aspekty té smlouvy velice zajímají.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Zaznamenala jsem váš návrh na přerušení této interpelace do příštího interpelačního čtvrtku. Zagonguji a přivolávám poslance z předsálí. Zároveň konstatuji, že Sněmovna není usnášeníschopná, tedy budeme hlasovat o vašem návrhu na příštím interpelačním čtvrtku.
Přistoupíme nyní k další interpelaci. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela odpověděl na interpelaci poslance Pavla Růžičky ve věci zásahu České obchodní inspekce proti prodeji balistické ochrany na českém trhu. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 913. Zahajuji rozpravu a do ní se hlásí pan poslanec Pavel Růžička. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Růžička: Děkuji, paní předsedající. Já bych tedy chtěl v rámci interpelace otevřít velice důležité téma. Ze všech stran se na nás valí informace ohledně konfliktu na Ukrajině, jakým způsobem Česká republika může být ohrožena válkou. Já jsem požádal pana bývalého ministra obchodu a průmyslu o vyjádření k aktivitám České obchodní inspekce, protože v současné době si třeba novinář nebo člen aktivní zálohy nemůže koupit osobně balistickou ochranu, což si myslím, že je absolutně špatně. Pan ministr Síkela mi odpověděl, že tato balistická ochrana musí splňovat nařízení Evropské unie 2016/425 a musí být certifikována jakožto osobní ochranný prostředek.
Tento výklad je souladný s výkladem České obchodní inspekce, která v průběhu minulých let zaklekávala na prodejce balistické ochrany a udělovala jim obrovské pokuty za to, že tuto balistickou ochranu občanům České republiky prodávala. Údajně dle výkladu ministerstva obchodu a průmyslu má výhradně možnost si tuto vestu dle výjimky čl. 2 odst. 2 písm. a) nařízení koupit pouze napřímo armáda či policie. Takže bych chtěl tady s panem ministrem projednat, jakým způsobem v takto těžké době se to bude řešit a proč není on ten, který by umožnil veřejnosti si tuto balistickou ochranu kupovat. Z toho důvodu, že tady pan ministr není, tak dávám návrh na přerušení do přítomnosti pana ministra.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Zaznamenala jsem vás návrh a táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Nikdo se nehlásí, rozpravu tedy končím. Jenom jestli byste mohl prosím zopakovat váš návrh usnesení tak, jak to děláme po ukončení rozpravy.
Poslanec Pavel Růžička: Navrhuji přerušení do přítomnosti pana ministra.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, zagonguji a přivolám kolegy z předsálí. Jenom zopakuji, že bychom měli hlasovat o návrhu pana poslance Pavla Růžičky na přerušení této interpelace do přítomnosti pana ministra. (Do sálu přišli pouze dva poslanci.) Děkuji kolegům, kteří se dostavili do sálu, nicméně musím konstatovat, že jsme neusnášeníschopní. Bohužel v sále není přítomno 67 poslanců tak, abychom mohli hlasovat. Proto tedy budu, pane poslanče, postupovat stejným způsobem jako u těch předchozích interpelací a o tomto návrhu budeme hlasovat v příštím interpelačním čtvrtku.
Tak to je vše. (Poslanec Růžička stále stojí u řečnického pultu.) Pane poslanče, to je vše, máme ukončenou rozpravu. Hlasovat bohužel nemůžeme. (Poslanec Růžička: Mám ještě jednu interpelaci.) Vy už jste připraven. Ano, výborně. Tak jsem to pochopila. Šetříme tímto čas. Přecházíme tedy rychle k další interpelaci. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček odpověděl na interpelaci poslance Pavla Růžičky ve věci nákupu balistické ochrany pro příslušníky Hasičského záchranného sboru České republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 914. Zahajuji rozpravu a do rozpravy se nám přihlásil pan poslanec Pavel Růžička. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Růžička: Děkuji, paní předsedající. Já bych navázal na předchozí interpelaci, u které se jednalo o běžné občany, například členy aktivních záloh nebo příslušníky Policie České republiky, kteří by si v rámci své osobní aktivity balistickou ochranu chtěli koupit. Ale co je daleko závažnější - já se divím tomu, že na to zatím vůbec nikdo nepřišel - hasičský záchranný sbor chce na základě událostí, které se staly na Filozofické fakultě kupovat pro hasiče balistickou ochranu. Světe, div se, ti hasiči ji koupit nemůžou, protože ta výjimka, jak jsem ji tady citoval, platí pouze pro vojáky a policii, ale už ne pro hasiče.
Takže by bylo velice dobré, kdyby se tady o tom mohlo s panem ministrem pohovořit, jakým způsobem to legálně hasiči můžou koupit, protože to zaklekávání a šikana České obchodní inspekce na prodejce balistik je prostě neuvěřitelná. Nařízení Evropské unie ohledně certifikace balistické ochrany jako osobního ochranného prostředku platí i pro hasiče, takže hasiči tuto balistiku v České republice legálně nakoupit nebudou moci. Takže bych, paní předsedající, zase navrhl usnesení, abychom tento můj bod přerušili do přítomnosti pana ministra, protože hasiči balistiku na základě událostí z minulého roku nutně potřebují, ale musíme vytvořit podmínky k tomu, aby ji mohli koupit legálně.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak. Končím tedy rozpravu a poprosila bych vás, pane poslanče, abyste ještě jednou zopakoval váš návrh.
Poslanec Pavel Růžička: Takže navrhuji tento bod přerušit do přítomnosti pana ministra.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Přivolám kolegy z předsálí. Konstatuji, že Sněmovna není usnášeníschopná. Budu tedy postupovat jako v těch následujících případech. O vašem návrhu budeme hlasovat v rámci příštího interpelačního čtvrtku. (O slovo se hlásí poslanec Rozvoral.) Ano, pan poslanec se hlásí s přednostním právem? (Ano.) Prosím pěkně.
Vydržte chviličku. Nejprve přečtu ještě omluvy. Omlouvá se Pekarová Adamová Markéta do 11 hodin ze zdravotních důvodů, Babišová Andrea od 16 hodin z pracovních důvodů, Nacher Patrik od 18 hodin pracovní důvody, Svoboda Pavel celý jednací den pracovní důvody, Stanjura Zbyněk do 11 hodin z pracovních důvodů.
Konstatuji, že jsme pro dnešní den vyčerpali bod 233, což jsou písemné interpelace, a teď tedy nyní s přednostním právem poslanec Rozvoral. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, tak já bych chtěl konstatovat, co se tady dneska ráno stalo, a aby občané věděli, jakou má Česká republika vládu. Vláda České republiky pod vedením Petra Fialy opovrhuje Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky, jelikož ani jeden ministr, ani ministryně nepřišli dneska ráno do práce a nemohli jsme se jich ptát na témata důležitá, která trápí občany České republiky. Je to fraška.
A když si vzpomeneme na úterý, tak v úterý, když bylo potřeba přehlasovat veto prezidenta vládními poslanci a všemi ministry, aby si zvedli své už tak vysoké poslanecké platy, tak tady byli všichni ministři, kteří jsou zároveň poslanci, a bylo tady dohromady 102 poslanců vládní koalice. To samé se stalo včera, ve středu, když se navyšovaly koncesionářské poplatky Českému rozhlasu a České televizi, tak tady bylo opět 102 poslanců vládní koalice. Takže je to fraška a jenom jsem chtěl, aby to tady zaznělo. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní přerušuji schůzi na základě dohody z grémia Poslanecké sněmovny do 11 hodin, kdy budeme pokračovat v programu schůze.
(Jednání přerušeno v 10.01 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, nyní bychom se měli věnovat pevně zařazeným bodům 160, 158,159 a 161 z bloku smlouvy druhé čtení. Jsou to sněmovní tisky 844, 791, 792 a 850. Dále bychom projednávali body 163 až 166 z bloku smlouvy, první čtení. Jsou to sněmovní tisky 888, 891, 892 a 905. Připomínám, že odpoledne se budeme věnovat bodu 234, což jsou ústní interpelace. V případě, že bychom body z bloku smluv neprojednali před vyhlášením polední přestávky, budeme se jimi zabývat po skončení ústních interpelací v 18 hodin.
A nyní se ptám, kolegyně, kolegové, zda máte někdo zájem vystoupit k pořadu schůze a navrhnout případné úpravy? Žádnou takovou přihlášku nevidím k pořadu schůze. (Hluk v jednacím sále.)
Vzhledem k tomu, že se nikdo nehlásí, tak přistoupíme k schválenému pořadu schůze. Já otevírám první bod
a tím je
Aktualizováno 19. 3. 2025 v 20:06.