Studie

ISSN 2533-4131

 

2.131 Reforma správy ekonomických záležitostí EU (Dokument PDF, 451 KB)
Autor: Daša Smetanková
(studie, 6/2025, 15 str.)
Text shrnuje hlavní změny reformy fiskálního rámce EU z roku 2024, která reaguje na nové ekonomické výzvy. Reforma zavádí jednodušší pravidla, posiluje národní odpovědnost, umožňuje větší flexibilitu při konsolidaci veřejných financí a propojuje fiskální politiku s prioritami EU, jako je zelená a digitální transformace. Nově posiluje také úlohu nezávislých fiskálních institucí a Evropského parlamentu.

5.417 Regulace přístupu mladistvých k energetickým a slazeným nápojům ve vybraných zemích (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Markéta Nováková
(srovnávací studie, 6/2025, 38 str.)
Cílem práce bylo zmapovat, zda ve vybraných státech existuje regulace přístupu k energetickým nápojům potažmo slazeným nápojům obecně ve vztahu k mladistvým. Vybranými státy byly Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Spojené království a Švédsko. Předmětem studie bylo dále i zhodnocení možné regulace přístupu k energetickým nápojům z hlediska práva EU.

1.254 Aspekty platů poslanců ve vybraných státech EU a Švýcarsku (Dokument PDF, 673 KB)
Autoři: Jindřiška Syllová, Petr Zatloukal, Adam Patočka, Klára Jankovská
(srovnávací studie, 5/2025, 40 str.)
Studie srovnává platy poslanců a funkcionářů parlamentu. V posledních letech se systémy platů většiny zemí vyrovnávaly s potížemi, způsobenými jejich systematickými chybami a nepopulárností zvyšování platů v ekonomických potížích. Některé parlamenty řeší to, že jsou samy tvůrci svých platů, vytvořením zdánlivě nezávislých orgánů pro administraci platů. Nejsilnější je tato tendence ve Velké Británii. V jiných státech je přizván statistický úřad (Německo) nebo jsou platy navázány na platy ve státní službě.

5.437 Hluk z venkovních veřejných produkcí a provozu restauračních zařízení (Dokument PDF, 622 KB)
Autor: Petr Zatloukal
(srovnávací studie, 5/2025, 25 str.)
Cílem této studie je představit přístup vybraných evropských zemí k právní regulaci v oblasti (a) hluku z venkovních veřejných produkcí a hudebních akcí, (b) hluku z provozu restaurací a nočních podniků v obytných zónách.

5.438 Regulace přístupu dětí a mladistvých na sociální sítě (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Miroslav Češka, Markéta Nováková
(srovnávací studie, 5/2025, 25 str.)
Práce přináší základní přehled existující a případně i připravované právní úpravy, která reguluje či omezuje přístup dětí na sociální sítě ve vybraných jurisdikcích, konkrétně v Evropské unii, Austrálii, Jižní Koreji, Kanadě, Spojeném království a Spojených státech amerických. Dále se práce věnuje i příslušné regulaci ochrany soukromí dětí, pokud ve svém důsledku omezuje přístup dětí na sociální sítě, a je-li to relevantní i regulaci zajišťující ochranu dětí v digitálním prostoru obecně.

1.253 Statistika jednání Poslanecké sněmovny – 6. až 9. VO: vybrané ukazatele (Dokument PDF, 353 KB)
Autoři: Martin Kuta, Václav Sklenář
(studie, 4/2025, 9 str.)
Studie poskytuje přehled vybraných popisných statistik jednání Poslanecké sněmovny i charakteristik reprezentace (především věková struktura poslanců a poslankyň, míra znovuzvolení, zvolení preferenčními hlasy), především v 6. až 9. volebním období (od roku 2010).

5.436 „Barnahus“ centra – legislativní úprava ve vybraných státech (Dokument PDF, 803 KB)
Autoři: Jindřiška Syllová, Adam Patočka
(srovnávací studie, 3/2025, 27 str.)
Studie se zabývá realizací koncepce Barnahus (Dětského domu) ve vybraných státech. Přístup Barnahus znamená, že pokud je třeba ze strany policie nebo soudu pracovat s dětmi jako pachateli, svědky nebo oběťmi, je účelné vytvořit multidisciplinární místo s prostředím, které by umožnilo dítě netraumatizovat.

5.435 Dezinformace v pobaltských státech a nástroje proti jejich šíření – legislativní a nelegislativní mechanismy boje proti dezinformacím v Estonsku, Litvě a Lotyšsku (Dokument PDF, 448 KB)
Autor: Miroslav Češka
(srovnávací studie, 2/2025, 18 str.)
Tato práce poskytuje přehled o tom, jak je v pobaltských státech (Estonsko, Litva, Lotyšsko) regulováno ověřování faktů a jakým způsobem jsou definovány nástroje proti šíření dezinformací. Popsány jsou i dílčí možnosti v rámci právní úpravy, jak dezinformace potírat a obecně se jim účinně bránit. Dále shrnuje některé společné rysy boje proti dezinformacím napříč Pobaltím s tím, že jsou dále jmenovány i rozdílné znaky a prvky jednotlivých právních úprav v této oblasti.

2.130 Návrh státního rozpočtu na rok 2025 - základní parametry (Dokument PDF, 729 KB)
Autor: Daša Smetanková
(studie, 10/2024, 24 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších parametrů návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2025. První část je věnována shrnutí základních parametrů, výdajovým prioritám vlády a výdajovému rámci. Následuje část věnovaná makroekonomické predikci, ze které návrh rozpočtu při odhadu příjmů vychází. Studie se rovněž věnuje vývoji zadlužení, deficitu a fiskálním cílům vlády. Hlavní část přináší základní přehled a analýzu příjmů a výdajů státního rozpočtu na rok 2025 z několika hledisek např. ve srovnání s rokem 2024. Závěr práce přináší přehled výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu.

5.430 Restorativní programy (Dokument PDF, 761 KB)
Autoři: Magdalena Zachová, Marta Krausová
(srovnávací studie, 10/2024, 42 str.)
Studie se zabývá právní úpravou restorativních programů v České republice a ve vybraných evropských státech. Předmětem studie jsou primárně různé formy mediace. Zvláštní pozornost je věnována požadavkům na vzdělání odborníků poskytujících restorativní programy a na systém financování těchto programů.

5.439 Submunicipální samospráva ve vybraných zemích (Dokument PDF, 725 KB)
Autoři: Marta Krausová, Magdalena Zachová
(srovnávací studie, 10/2024, 23 str.)
V rámci celé Evropy se lze setkat s dělením obcí a měst na menší jednotky (submunicipal units, SMU). Jedná se o subobecní či submunicipální samosprávu, která se dá dále rozlišovat na venkovskou a městskou. Tato práce se zabývá venkovskou submunicipální samosprávou ve vybraných evropských státech (Česká republika, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko; naopak ve sledovaných Nizozemsku a Švédsku, je trend submunicipální samosprávy na ústupu). Práce u jednotlivých zemí sleduje právní subjektivitu submunicipální samosprávy a její funkci v rámci samosprávy, financování a způsob zřízení.

2.129 Státní závěrečný účet 2023 (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Daša Smetanková
(studie, 9/2024, 35 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších údajů obsažených v návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 2023. První část je věnována zhodnocení ekonomického vývoje v ČR a v Evropě v roce 2023. Následuje shrnutí základních parametrů hospodaření vlády ČR v roce 2023. Jádro práce se věnuje analýze příjmů a výdajů rozpočtu, a to jak ve srovnání se schváleným rozpočtem na rok 2023, tak vůči hospodaření v roce 2022. Struktura textu vychází ze struktury návrhu státního závěrečného účtu za rok 2023.

5.434 Ochrana osobnostních práv proti dezinformacím (Dokument PDF, 490 KB)
Autor: Jindřiška Syllová
(srovnávací studie, 9/2024, 19 str.)
Studie popisuje zákonné zázemí ochrany osobnostních práv, zejména ve formě pomluvy a urážky, ve vybraných členských státech. Ukazuje, že úroveň ochrany je v hlavních právních systémech podobná. Předpisy obsahují velmi podobnou úpravu pomluvy a urážky. Některé státy se více soustřeďují na trestní postih, jiné na soukromoprávní postupy. Na digitální prostředí se ve všech státech vztahuje rovněž tiskové právo, u kterého je hlavním nástrojem právo na opravu, které je rovněž vymahatelné soudně. Společné všem státům musí být vzhledem k chartám o základních právech to, že čin, který představuje dezinformaci, musí narušovat dostatečně závažně (proporcionálně) základní právo. V opačném případě je narušena svoboda projevu. Hlavním nástrojem v restrikci dezinformací na platformách však tyto nástroje být nemohou, a to z více důvodů. Jedním z důvodů je, že zprostředkovatel služby není (povětšině) za obsah odpovědný.

5.429 Zastupování dětí v kolizních případech, hlavní procesní práva dětí (Dokument PDF, 718 KB)
Autoři: Jindřiška Syllová, Václav Humpolec, Sára Hofbauerová
(srovnávací studie, 6/2024, 46 str.)
Z komparace vyplývá, že existuje několik systémů zastupování dítěte ve sporech o péči a výchovu a práva na vyjádření dítěte u soudu. Francouzský a belgický systém spočívá v možnosti zastoupení dítěte advokátem, který je k tomu zvlášť vzdělán. Zároveň se trvá na právu vyjádření vůle a přání dítěte, od poměrně raného věku. Systém obsahuje zvláště kvalifikované soudce. Podobně se pokoušejí ke sporům týkajícím se péče o děti přistoupit v Polsku, kde jsou také zvlášť kvalifikované soudy. Německý a rakouský systém se snaží překonat paternalistické zacházení orgánů péče o dítě prostřednictvím zvláštního institutu zástupce (advokáta) dítěte. Tato osoba musí zastupovat jen zájmy dítěte, je vyloučen střet zájmů. Nicméně v Rakousku může být funkce zástupce vykonávána zaměstnancem orgánu péče o dítě, kromě toho nefiguruje ve všech řízeních. Skandinávský model vychází z toho, že nejlepším zástupcem dítěte a pečovatelem o dítě jsou orgány péče o dítě. Tyto orgány mají řadu pravomocí – a to nejen urgentních u ohrožených dětí, ale i kolizních. Jak ukazuje případ Dánska, tento paternalistický systém se opouští. Maďarský systém se blíží skandinávskému modelu.

3.284 Přístup zpravodajských služeb a policie k informacím od telekomunikací a elektronických sítí - komparace (Dokument PDF, 788 KB)
Autoři: Jindřiška Syllová, Magdaléna Zachová, Prokop Holý
(srovnávací studie, 5/2024, 53 str.)
Automatizované zpracování a kombinování informací vede k plnějšímu obrazu o skutečnostech a subjektech údajů včetně získání důkazů v trestním řízení, popř. k získání informací zpravodajských služeb v rámci plnění zpravodajských funkcí. Přesto právní úprava ve většině států tento technologický posun dostatečně nereflektuje. Studie se zabývá právní úpravou přístupu k lokalizačním a provozním údajům provozovatelů komunikací. Dále přístupem zpravodajských služeb a policie k dalším informacím a osobním údajům. Základní otázkou je zpracování těchto údajů, které je v právních předpisech ve většině států opomíjeno.

5.367 Posudek psychologické způsobilosti k držení zbraní ve vybraných státech (Dokument PDF, 526 KB)
Autoři: Jan Šeba, Eva Balounová, Alena Nevyhoštěná, Marta Krausová
(srovnávací studie, 4/2024, 22 str.)
Práce stručně představuje evropskou a českou právní úpravu podrobení se psychologickému vyšetření k získání zbrojního průkazu, jádrem práce je pak komparace dané problematiky ve vybraných zemích EU a v Izraeli. Součástí práce je rovněž tabulka, která shrnuje získané poznatky o tom, zda je v dané zemi k získání zbrojního průkazu nutné se podrobit psychologickému či psychiatrickému vyšetření, popř. jestli je potřeba jej opakovat za účelem obnovení licence. Práce se rovněž zabývá tím, jestli lékaři mají možnost nahlížet do centrálního registru zbraní, či jestli mají povinnost ohlašovat osoby, u nichž by se držení zbraně mohlo jevit jako problematické (v souvislosti s de lege ferenda navrhovaným stavem v ČR).

5.432 Srovnání přístupu vybraných zemí k doplňkové a alternativní medicíně (Dokument PDF, 854 KB)
Autoři: Markéta Nováková, Magdalena Zachová
(srovnávací studie, 4/2024, 49 str.)
Srovnávací analýza se věnuje popsání přístupu sledovaných zemí k problematice doplňkové a alternativní medicíny z hlediska její profesní regulace, požadavků na vzdělání a toho, zda mohou být výkony doplňkové a alternativní medicíny hrazeny státní zdravotnickou službou nebo ze zákonného zdravotního pojištění. Sledovanými zeměmi jsou Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Slovensko, Spojené království a Švýcarsko.

5.433 Děti uvězněných rodičů (Dokument PDF, 680 KB)
Autor: Marta Krausová
(srovnávací studie, 4/2024, 20 str.)
Studie mapuje postavení dětí uvězněných rodičů ve Finsku, Německu, Norsku, Nizozemsku a Rakousku. Zabývá se možnostmi navýšení návštěvních hodin pro rodiče s dětmi a existencí pro děti upravených návštěvních místností ve vězeních či delších návštěv v bytech mimo věznice. Dále řeší možnost online komunikace, telefonické komunikace a potřeby zranitelných dětí. Součástí studie je také šetření o existenci programů pro rodiče a děti, jakož i programů pro vězně k získaní rodičovských dovedností.

1.222 Korespondenční hlasování (Dokument PDF, 386 KB)
Autor: Štěpán Pecháček
(studie, 12/2023, 16 str.)
Studie přináší přehled využívání korespondenčního hlasování v evropských zemích. Podrobněji je rozebrána právní úprava zemí sousedících s Českou republikou. Součástí práce je také přehled legislativních iniciativ směřujících k zavedení možnosti korespondenčního hlasování v České republice.

3.279 Možnost odebrání azylu ve vybraných zemích EU (Dokument PDF, 445 KB)
Autor: Magdalena Zachová
(informační podklad, 12/2023, 21 str.)
Tato studie se věnuje tématu odebírání azylu ve vybraných zemích Evropské unie. V první části práce jsou představeny dokumenty, které upravují postavení uprchlíka a také vymezují, za jakých okolností je možné osobě azyl odejmout. Druhá část studie popisuje relevantní právní úpravu ve zvolených státech.

1.107 Přehled členů vlád - ministrů a jejich náměstků od listopadu 1989 do října 2023 (Dokument PDF, 2 MB)
Autoři: Eva Dostálová, Petr Dundek, Petr Kolář, Soňa Šteigerová
(studie, 10/2023, 122 str.)
Tato práce podává přehled členů všech vlád působících na území České republiky od listopadu 1989, a to vlád jak federálních, tak republikových. Počínaje vznikem samostatné České republiky, pak tato práce také zahrnuje seznam náměstků jednotlivých ministrů. Práce také obsahuje údaje o období, kdy dotyčná osoba danou funkci vykonávala a její politickou příslušnost (pokud byly údaje dohledatelné).

2.128 Návrh státního rozpočtu na rok 2024 - základní parametry (Dokument PDF, 824 KB)
Autoři: Daša Smetanková, Klára Jankovská
(studie, 10/2023, 25 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších parametrů návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2024. První část je věnována shrnutí základních parametrů, výdajovým prioritám vlády a výdajovému rámci. Následuje část věnovaná makroekonomické predikci, ze které návrh rozpočtu při odhadu příjmů vychází. Studie se rovněž věnuje vývoji zadlužení, deficitu a fiskálním cílům vlády. Hlavní část přináší základní přehled a analýzu příjmů a výdajů státního rozpočtu na rok 2024 z několika hledisek např. ve srovnání s rokem 2023. Závěr práce přináší přehled výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu.

5.428 Dohoda o vině a trestu v kontextu trestných činů znásilnění a domácího násilí (Dokument PDF, 505 KB)
Autoři: Magdalena Zachová, Marta Krausová
(srovnávací studie, 10/2023, 19 str.)
Dohoda o vině a trestu patří mezi instituty, které mají svůj původ v anglosaském právu. Tato práce popisuje, jakým způsobem byla dohoda o vině a trestu včleněna do právních řádů kontinentálního typu ve vybraných evropských státech. Zvláštní pozornost je pak věnována možnosti uzavření této dohody v případě trestného činu znásilnění a domácího násilí.

5.389 Srovnání právní úpravy eutanazie a asistované sebevraždy ve vybraných státech (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Markéta Nováková, Marta Krausová, Gabriela Zukalová, Markéta Slancová, Dominik Malina
(srovnávací studie, 9/2023, 77 str.)
Cílem práce je představit aktuální informace o právní úpravě eutanazie a asistované sebevraždy. Úvodní část práce obsahuje přehled základní judikatury Evropského soudu pro lidská práva v této oblasti. Dále se práce věnuje podrobné analýze právní úpravy v 11 vybraných (většinou evropských) státech. Kromě představení právní úpravy v těchto státech jsou čtenářům poskytnuta i dostupná statistická data o reportovaných případech aktivní eutanazie nebo asistované sebevraždy ve sledovaných zemích. Dále práce představuje srovnání právní úpravy ve vztahu k lékařům a lékařským pracovníkům se zaměřením na jejich možnost odmítnout provést eutanazii nebo asistovat pacientům při ukončování jejich života. Část práce se také věnuje otázce, zda mohou pacienti ze třetích zemí a jejich příbuzní cestovat za účelem ukončení jejich života do zemí, kde je tento postup umožněn. Kromě právní úpravy aktivní eutanazie a asistované sebevraždy práce představuje i přehled právních úprav v zemích EU, kde v rámci trestního zákoníku existují privilegované skutkové podstaty trestných činů zabití na žádost a účast na sebevraždě, při jejichž spáchání hrozí pachatelům nižší trest. Na závěr práce jsou představeny základní informace o právní úpravě aktivní eutanazie či asistované sebevraždy ve všech zbývajících jurisdikcích, které nebyly před tím v rámci práce podrobně představeny.

2.127 Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2022 - základní parametry (Dokument PDF, 2 MB)
Autor: Klára Jankovská; Daša Smetanková
(studie, 8/2023, 35 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších údajů obsažených v návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 2022. První část je věnována zhodnocení ekonomického vývoje v ČR a v Evropě v roce 2022. Následuje shrnutí základních parametrů hospodaření vlády ČR v roce 2022. Jádro práce se věnuje analýze příjmů a výdajů rozpočtu, a to jak ve srovnání se schváleným rozpočtem na rok 2022, tak vůči hospodaření v roce 2021. Struktura textu vychází ze struktury návrhu státního závěrečného účtu za rok 2022.

5.427 Průběh a délka přípravného řízení ve vybraných zemích (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Marta Krausová, Kristýna Šopková, Dominik Malina
(srovnávací studie, 8/2023, 40 str.)
Studie srovnává trestní řízení ve vybraných státech. Ze států s kontinentálním právním systémem jde o Německo, Francii, Norsko a Švédsko. Ze států anglosaského (angloamerického) právního systému jde o USA a Spojené království: Anglii a Wales. Studie se zaměřuje na přípravné řízení a jeho průběh. V tomto ohledu mapuje jednotlivé fáze přípravného řízení a procesní úkony, které jsou v jejich průběhu vykonávány. Speciální otázkou, na kterou se studie zaměřuje, je existence lhůt pro trvání přípravného řízení a dále jeho skutečná délka. Pokud má daný stát taková data dostupná, studie tato data uvádí a v závěrečné tabulce se pokouší o jejich srovnání (ačkoli vzhledem k odlišnosti trestněprávních systémů je jakékoli srovnávání komplikované).

3.271 Důkazní použití informací získaných zpravodajskými službami (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Jindřiška Syllová, Magdalena Zachová
(studie, 6/2023, 37 str.)
Studie je srovnáním používání informací získaných zpravodajskými službami pro účely přípravy, vyšetřování a trestního stíhání osob. Všechny podrobněji analyzované státy rozlišují mezi zpravodajskými funkcemi a funkcemi, které slouží k prověřování popř. k vyšetřování a stíhání osob. Analyzované státy mají v zákoně stanovenu formu spolupráce mezi zpravodajskými službami a policejními orgány. Tato forma spolupráce umožňuje přinejmenším předání informací mezi zpravodajskými službami a policejními orgány nebo dalšími orgány provádějícími trestní řízení.

5.426 Legální definice domácího násilí a speciální zákony o domácím násilí v evropských zemích (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Marta Krausová, Markéta Nováková, Vojtěch Bíba
(studie, 6/2023, 20 str.)
Práce se zabývá otázkou, které evropské státy definují ve své legislativě domácí násilí a komplexně ho upravují. U států, které mají takové zákony, se pak zabývá jejich obsahem a tím, do jakých oblastí práva zasahují, a srovnává v nich obsažené definice domácího násilí. Práce též řeší mezinárodně právní kontext domácího násilí (Istanbulská úmluva) a chystanou úpravu na úrovni EU.

5.419 Zaměstnávání zdravotně postižených osob v zemích EU a koncept sociálního podnikání (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Klára Jankovská
(studie, 5/2023, 32 str.)
Problematikou zaměstnávání zdravotně postižených osob se zabývá jak Evropská unie, tak jednotlivé členské státy. Každý stát však definuje osoby zdravotně postižené (OZP) jinak, stejně jako těmto osobám poskytuje jiné podmínky, co se týče jejich zaměstnávání. Většina států má stanovenou kvótu pro zaměstnávání OZP, která se často dá nahradit i jiným způsobem. Tento text přináší stručný přehled kvót pro zaměstnávání OZP a případně jejich ekvivalentů, výčet a definice specializovaných podniků pro OZP v jednotlivých státech a podrobnější případové studie pěti členských států.

5.424 Důchodové systémy v zemích EU (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(srovnávací studie, 3/2023, 74 str.)
Studie se věnuje analýze důchodových systému v zemích EU. V úvodu jsou představeny teoretické koncepty, modely a jednotlivé prvky důchodových systémů posilující jejich udržitelnost. Studie obsahuje podrobný popis důchodových systému v pěti členských státech EU. Vybrané byly různorodé systémy, jež reprezentují různé formy nastavení: Slovensko, Německo, Dánsko, Švédsko a Irsko. Slovensko v roce 2004 zavedlo klasický třípilířový systém, jež je pravidelně upravován. Od roku 2023 opět zavedeno propojení důchodového věku se střední délkou života. Německý veřejný pilíř obsahuje dva instituty podporující udržitelnost – faktor udržitelnosti a rezervu udržitelnosti. Dánsko je příkladem země, kde je důchodová dávka téměř stejná pro všechny a velkou roli hraje zaměstnanecké či soukromé připojištění. Podobně významnou roli hraje zaměstnanecký důchod také ve Švédsku. V Irsku je státní důchod nízký a závisí na počtu odvedených příspěvků do systému, a ne na jejich výši.

5.425 Veřejné práce v rámci sociálních dávek poskytovaných nezaměstnaným (Dokument PDF, 466 KB)
Autor: Jindřiška Syllová
(srovnávací studie, 3/2023, 25 str.)
Dávky v nezaměstnanosti a podpora v hmotné nouzi jsou dávky, které mohou být podmíněny řadou výkonů osoby, která se o ně uchází. Součástí těchto výkonů jsou i aktivizační výkony. V rámci aktivizačních výkonů je možno stanovit i povinnost účastnit se veřejných prací. Studie srovnává sociální systémy a postavení veřejných prací v nich. Povinnost veřejných prací musí splňovat - kromě toho, že osoba musí být schopná pracovat - řadu nároků, které vyplývají z dodržování základních práv.

5.420 Restorativní justice v zahraniční právní úpravě (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Marta Krausová, Magdalena Zachová, Andrej Polák
(srovnávací studie, 2/2023, 71 str.)
Studie představuje pojem restorativní justice a zkoumá zakotvení principů restorativní justice zejména v trestněprávních předpisech vybraných států. Pozornost je věnovávána také tématu mediace a právům obětí trestných činů.

5.421 Právní úprava řešení problematiky chátrajících neobydlených staveb - instituty stavebního práva, přestupky, vyvlastnění a památková péče (Dokument PDF, 0 MB)
Autoři: Marta Krausová, Markéta Nováková, Magdalena Zachová
(srovnávací studie, 12/2022, 19 str.)
Práce se zabývá instituty, kterými je možné řešit chátrající neobydlené stavby, a to jak v rámci stavebního práva, tak v rámci památkové péče, případně i nástroji z dalších právních oblastí. Jsou rozebrány čtyři státy: Francie, Německo, Polsko a Rakousko.

5.422 Náhradní mateřství se zaměřením na právní úpravu hrazení nákladů spojených s náhradním mateřstvím a právní úpravu a důsledky přeshraničního objednání dítěte (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Markéta Nováková
(srovnávací studie, 12/2022, 27 str.)
Tato práce se věnuje popisu situace ve vybraných evropských jurisdikcích, které disponují právní úpravou umožňující realizaci náhradního mateřství, nebo tuto právní úpravu připravují a proces přijetí legislativy je již v pokročilé fázi. Mezi zkoumané jurisdikce byla na základě těchto kritérií vybrána Belgie, Dánsko, Irsko, Kypr, Nizozemsko, Řecko a Spojené království. Cílem této práce je odpovědět na otázky, jakým způsobem jsou v těchto jurisdikcích hrazeny náklady spojené s náhradním mateřstvím a jaká je úprava přeshraniční "objednávky" náhradního mateřství.

5.423 Opatření na úsporu energií - opatření vlád členských států EU na podporu úspor energií domácností, podnikatelů i veřejné správy (Dokument PDF, 579 KB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(srovnávací studie, 12/2022, 22 str.)
Srovnávací studie se věnuje analýze opatření na úspory energií ve vybraných členských státech EU, jež začaly vlády přijímat v reakci na rostoucí ceny energií akcelerované válkou na Ukrajině. Studie vychází primárně z informací získaných v rámci dotazníkového šetření připraveného Economic Governance Support Unit Evropského parlamentu, parlamentní dimenzí českého předsednictví v Radě EU a vědeckými službami národních parlamentů. Studie srovnává opatření v 9 členských zemích (Finsko, Lucembursko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Švédsko).

5.418 Srovnání postupů pro výběr členů dohledových orgánů veřejnoprávních televizí - se zaměřením na výběr členů orgánu, jejich odvolávání a soudní přezkum (Dokument PDF, 2 MB)
Autoři: Marta Krausová, Markéta Nováková
(informační podklad, 11/2022, 86 str.)
Cílem této práce je popsat, jakým způsobem jsou nominováni, voleni či jmenováni členové dozorčích (kontrolních) orgánů veřejnoprávních televizí ve vybraných evropských zemích. Zároveň práce poskytuje analýzu celkové struktury orgánů zkoumaných veřejnoprávních televizí, včetně způsobu výběru členů výkonných orgánů a jejich vztahu k dozorčímu orgánu. Dále se práce zabývá popisem podmínek, které musejí kandidáti splňovat pro výkon funkce v orgánech, včetně pravidel upravujících střet zájmů nebo neslučitelnost funkcí, délkou trvaní mandátu členů orgánů nebo podmínkami odvolávání a jeho případného soudního přezkumu. Práce je rozdělena do tří částí. V první jsou představena doporučení Rady Evropy k danému tématu, druhá část obsahuje stručné shrnutí regulace v 18 vybraných evropských zemích a v třetí části je do hloubky představena právní úprava v pěti vybraných zemích (Finsko, Francie, Německo, Polsko a Spojené království).

2.126 Návrh státního rozpočtu na rok 2023 – základní parametry (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Klára Jankovská, Daša Smetanková
(studie, 10/2022, 26 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších parametrů návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2023. První část je věnována shrnutí základních parametrů, výdajovým prioritám vlády a výdajovému rámci. Následuje část věnovaná makroekonomické predikci, ze které návrh rozpočtu při odhadu příjmů vychází. Studie se rovněž věnuje vývoji zadlužení, deficitu a fiskálním cílům vlády. Hlavní část přináší základní přehled a analýzu příjmů a výdajů státního rozpočtu na rok 2023 z několika hledisek např. ve srovnání s rokem 2022. Závěr práce přináší přehled výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu.

2.125 Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2021 - základní parametry (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Klára Jankovská, Daša Smetanková
(studie, 9/2022, 36 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších údajů obsažených v návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 2021. První část je věnována zhodnocení ekonomického vývoje v ČR a v Evropě v roce 2021. Následuje shrnutí základních parametrů hospodaření vlády ČR v roce 2021. Jádro práce se věnuje analýze příjmů a výdajů rozpočtu, a to jak ve srovnání se schváleným rozpočtem na rok 2021, tak vůči hospodaření v roce 2020. Struktura textu vychází ze struktury návrhu státního závěrečného účtu za rok 2021.

5.416 Reformy funkcí rad médií veřejné služby ve státech střední a východní Evropy a jejich srovnání se západoevropskými modely (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Jindřiška Syllová
(informační podklad, 9/2022, 26 str.)
Omezení funkcí mediálních rad médií veřejné služby je jedním z nástrojů, jak bránit politizaci médií veřejné služby. Dalšími z nástrojů je omezení politických nominací do rad médií, rozptýlení pravomocí mezi více orgánů kontrolujících média a rovněž kontrola politizace ze strany soudů. Studie popisuje, které nástroje depolitizace používají státy střední a východní Evropy.

3.268 Regulace soukromého bezpečnostního sektoru (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Magdalena Zachová
(srovnávací studie, 8/2022, 31 str.)
Studie nastiňuje, jakým způsobem je právně regulován soukromý bezpečnostní sektor ve vybraných evropských státech. V práci jsou představeny relevantní právní předpisy, které upravují činnosti prováděné bezpečnostními agenturami a aktivity soukromých detektivů. Studie popisuje podmínky provozování soukromé bezpečnostní činnosti a konkrétní požadavky, jež jsou kladeny na bezpečnostní pracovníky.

5.413 Rozhodnutí soudů o opatřeních během pandemie - analýza a tabulka soudních rozhodnutí (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Jindřiška Syllová
(studie, 8/2022, 26)
Práce zpracovává rozhodnutí českých soudů přijatá v souvislosti s pandemií covid-19. Ukazuje vývoj judikatury od počátečního odmítání návrhů až k soudnímu aktivismu, kdy některé soudy samy posuzovaly přiměřenost technických pandemických opatření. Vývoj judikatury nakonec došel k tomu, že posouzení přiměřenosti je věcí odborných tvůrců opatření, ale že je nutné plné odůvodnění přijatých opatření, aby tato mohla být soudně přezkoumána, jak je to v právním státě nezbytné.

5.415 Gender pay gap v EU a v České republice (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Tereza Krček
(srovnávací studie, 8/2022, 25 str.)
Krátká studie se zabývá přehledem statistik, které ukazují na rozdíly v odměňování žen a mužů (gender pay gap), včetně neupraveného rozdílu v odměňování žen a mužů používaného ke sledování nerovnováhy v příjmech mezi muži a ženami. Odpovídá na otázku, proč ženy vydělávají méně než muži. Zabývá se diskriminací v odměňování, nerovnostmi, kterým ženy čelí v přístupu k práci, přijímání do pracovního poměru více než muži. Studie se zaměřuje na Evropskou unii a na Českou republiku.

2.124 Zdanění v zemích EU s přihlédnutím k České republice (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(studie, 7/2022, 23 str.)
Studie pojednává o zdanění fyzických a právnických osob v členských státech EU. Blíže se zaměřuje na Českou republiku, kterou porovnává s ostatními členskými státy. Studie si klade za cíl zjistit, zda je zdanění v České republice nastaveno optimálně, a přinést potřebná doporučení pro zlepšení, která se zakládají na expertních studiích.

5.404 Skutková podstata znásilnění v právních řádech států, kde je znásilnění definováno na základě absence souhlasu (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Marta Krausová, Magdalena Zachová
(studie, 6/2022, 52 str.)
Práce rozebírá skutkové podstaty znásilnění v evropských státech, kde je definice znásilnění založena na základě absence souhlasu (Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Lucembursko, Malta, Německo, Řecko, Slovinsko, Spojené království, Švédsko), včetně dvou států, u kterých lze přijetí takové definice v brzké době očekávat (Slovensko, Španělsko). Práce obsahuje překlady definic znásilnění z trestních zákoníků a u některých států též kontext jejich přijetí a aplikaci v praxi. Kromě toho práce představuje také závaznou definici znásilnění uvedenou v Istanbulské úmluvě, relevantní judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a Modelový zákon o znásilnění (Rada OSN pro lidská práva).

5.414 Opatření ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(informační podklad, 4/2022, 42 str.)
Studie se věnuje opatřením vybraných členských států, jež mají za cíl zmírnit dopady rostoucích cen energií na konečné spotřebitele. Ceny energií začaly růst ve druhé polovině roku 2021. Již tehdy vlády jednotlivých států začaly přijímat opatření na zmírnění růstu cen energií pro konečné spotřebitele. Již tehdy vyzvala také Evropská komise členské státy k tomu, aby se snažily svým občanům pomoci zvládnout zvyšující se ceny energií. Každá vláda se s růstem cen vypořádala jinak. Je možné vysledovat 3 formy podpory: regulaci ceny, snížení daní, sociální podporu (cílená nebo plošná).

1.252 Jednání se vzdáleným přístupem ve výborech evropských parlamentů a jeho možnosti v běžném provozu (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Jindřiška Syllová
(studie, 3/2022, 24 str.)
Studie se zabývá procedurami, které byly zavedeny v evropských parlamentech a které umožňují vzdálený přístup poslanců k jednání výborů. Většina parlamentů za tímto účelem změnila jednací řád, podrobnosti může stanovit některý z orgánů parlamentu. V praxi většina států vzdálený přístup používala, a to včetně vzdáleného hlasování.

2.106 Daňová asignace jako nástroj na financování neziskového sektoru (Dokument PDF, 945 KB)
Autoři: Daša Smetanková, Tereza Krček
(studie, 2/2022, 25 str.)
Daňová asignace je jeden ze způsobů financování neziskového sektoru, jenž byl prvotně zaveden v zemích jižní Evropy jako způsob financování katolické církve. Jako forma financování neziskového sektoru byl zaveden a zpopularizován až v zemích střední a východní Evropy, a to v době kdy se v těchto zemích začínal neziskový sektor teprve rozvíjet. V předložené práci je daňová asignace analyzována jako jeden ze způsobů státní podpory financování neziskového sektoru a ve vztahu k dalším: dotace a daňové zvýhodnění darů. Rovněž jsou analyzovány ekonomické dopady daňové asignace a také výhody a nevýhody jejího zavedení. V poslední části práce přináší přehled a komparaci modelů daňové asignace v jednotlivých zemích kde byla zavedena a také příklad Rakouska, kde daňová asignace zavedena není, ale existuje tam církevní daň, jež může být zaměňována s asignací.

2.123 Nový návrh státního rozpočtu na rok 2022 (únor 2022) - základní parametry (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(studie, 2/2022, 19 str.)
Studie přináší shrnutí a analýzu nejdůležitějších parametrů návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2022 a srovnává je s původním návrhem SR 2022 představeném v říjnu 2021. První část je věnována shrnutí základních parametrů a výdajovým prioritám vlády. Následuje část věnovaná makroekonomické predikci, ze které návrh rozpočtu při odhadu příjmů vychází. Studie se rovněž věnuje vývoji zadlužení a deficitu. Hlavní část přináší základní přehled a analýzu příjmů a výdajů státního rozpočtu na rok 2022 ve srovnání s původním návrhem 2022 (říjen 2021). Závěr práce přináší přehled výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu.

5.412 Právní úprava povinného očkování ve státech EU - komparace států EU a Spojeného království, současný stav (Dokument PDF, 1 MB)
Autor: Jindřiška Syllová
(srovnávací studie, 12/2021, 25 str.)
Studie obsahuje právní úpravy států, které zavedly nebo právě zavádějí povinné očkování proti covidu-19. Obsahuje podrobné zpracování zejména francouzské, německé, rakouské a lotyšské regulace. Studie dochází k tomu, že většina států usiluje o to, aby vakcinace byla podmínkou pro přístup do zaměstnání.

1.251 Úprava volební kampaně ve vztahu k využívání veřejných prostředků (Dokument PDF, 972 KB)
Autor: Štěpán Pecháček
(studie, 11/2021, 15 str.)
Práce se zabývá problematikou zneužívání veřejných prostředků ve volební kampani. Rozebírá příslušné právní úpravy ve vybraných zemích a přináší také příklady konkrétního zneužívání veřejných prostředků. Součástí práce je i přehled standardů nastavených mezinárodními organizacemi, zejména OBSE a Radou Evropy.

1 2 3 4 5 >>




ISP (příhlásit)