(11.40 hodin)

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, Ministerstvo zdravotnictví a já osobně často jsem na paškále za to, že jsem udělal ony personální změny. A myslím si, že asi je namístě zde aspoň částečně něco osvětlit.

Já musím říct, že zcela souhlasím s tím, co řekl můj kolega z vlády pan ministr kultury Ilja Šmíd, že toto je skutečně naše role, abychom řídili naše ministerstvo a přímo řízené organizace, které jsou pod námi. Pod Ministerstvem zdravotnictví je 69 přímo řízených organizací, 69 organizací, které musím já řídit. Z toho zhruba 15 velkých nemocnic. A já jsem odvolal dva ředitele. Tak nevím, jestli se to dá označit za nějaké personální čistky. Dva další, ředitel SÚKLu a ředitelka Státního zdravotního ústavu, rezignovali ze své vůle. Důvody byly jednoznačné, proč jsem ty kroky učinil. Měl jsem důvodné informace o tom, že se v těch nemocnicích děje něco, co není v pořádku. Já teď nemůžu o všech informacích hovořit detailně, protože některé podléhají určitému utajení a porušil bych zákon, pokud bych je zde sdělil, ovšem týká se to i oné zprávy o korupci ve zdravotnictví, kterou tady citoval pan premiér. Zkrátka v českém zdravotnictví fungují různé skupiny, které stále mají vliv, a mají vliv i v některých nemocnicích.

Pokud jde o Fakultní nemocnici v Ostravě, tak informace, které jsem dostal já, a proč jsem udělal ten krok, měl i můj předchůdce pan ministr Ludvík od zaměstnanců oné nemocnice, kteří upozorňovali na to, že ta nemocnice upadá odborně, personálně, že tam zanikla řada oborů, interních oborů, že chirurgická klinika upadá, že se tam vyvádějí výkony do soukromých laboratoří, ve kterých pracují lékaři, kteří jsou zároveň zaměstnanci nemocnice - takže ti lékaři, kteří jsou v nemocnici, si schvalují výkony a vzorky jsou posílány do soukromé laboratoře, kde mají zároveň úvazek. Flagrantní střet zájmů, který v té nemocnici funguje. A pan ředitel to neřešil. Bezesporu o tom věděl, protože mně po mém kroku psala řada zaměstnanců a děkovali mi za ten krok, který jsem učinil, že to byl správný krok, že ta situace byla neúnosná, a popisovali mi ty praktiky. Já myslím, že časem se ty věci budou dále rozvíjet, ukazovat, možná budou podána nějaká trestní oznámení. Ale myslím si, že není možné čekat. Pokud ty informace jsou závažné, tak já jako ministr zdravotnictví, který mám zodpovědnost za ony přímo řízené organizace, musím konat. O tom podle mého názoru není žádných pochyb.

Já jsem řekl, že nemocnice budu kontrolovat dál, že budu systematicky kontrolovat všechny nemocnice, a je mi jedno, kdo je z jaké strany nominován. Skutečně jsou tam členové různých stran, kteří jsou řediteli nemocnice, v minulosti se tam dostali. Ale to já neřeším. Já řeším to, jak ta nemocnice funguje, jak hospodaří, jestli poskytuje kvalitní péči. A pokud zjistím z těch kontrol, které máme naplánovány, že tam je nějaký problém, tak to budu řešit třeba i personálně, protože skutečně ta odpovědnost je na mně. To není žádná systémová věc. Já chápu, že se může kritizovat, pokud se dělají nějaké systémové kroky, kdy by to vedlo k nějaké změně systému českého zdravotnictví. Tam bychom mohli říci, že to asi není úplně namístě v tuto chvíli. Ale pokud jde o řízení přímo řízených organizací, za které má ministr odpovědnost, tak si myslím, že to je jeho odpovědnost a on musí řešit, pokud tam jsou nějaké problémy. Takže z tohoto svého pohledu si myslím, že to je zcela legitimní, a myslím si, že i zaměstnanci nemocnic jsou v tomto směru rádi, že ty kroky se učinily. Děkuji.

(Potlesk z řad ANO, sociální demokracie.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Nyní pan předseda Bělobrádek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, vážený pane předsedající. Vážená vládo, kolegyně, kolegové, já bych zareagoval na to, co tady říkal pan místopředseda Pikal vaším prostřednictvím. Přece my tady vystupujeme proto, že dobře víme, že je tady hlasovací mašina a že zřejmě program schůze nebude schválen. A my si taky přejeme, aby mohli vystupovat všichni poslanci. Já za KDU-ČSL můžu říct, že ano, že chceme, aby mohli vystoupit všichni, aby se tady někteří poslanci z hnutí ANO nemuseli rozčilovat, že nemohou vystupovat, když sami hlasují proti tomu, aby tak mohli učinit, protože hlasují proti schválení programu schůze. Ale je to jediná možnost, jak vystoupit, aspoň pro některé z nás, abychom mohli říct to, co bychom asi jinak říkali v daleko širším spektru.

Já bych chtěl tady upozornit všechny v sále i u televizních obrazovek, že tady bylo použito několik argumentačních faulů. Přece tady nikdo nekritizuje to, že byl odvolán konkrétně pan Kučera, pan Elkán, že k tomu nebyly důvody apod., ale to, že to udělala vláda bez důvěry. Ano, ministr má odpovědnost, zodpovídá za něco, ale také vláda je odpovědná někomu. A má mít důvěru někoho. A to je Poslanecká sněmovna. A je rozdíl, jestli máte důvěru Poslanecké sněmovny, nebo nemáte důvěru Poslanecké sněmovny. A to je, oč tu běží. Ta otázka je, Watsone, poměrně jednoduchá.

Já musím říct, že např. chápu, že tady vystoupil pan ministr kultury nebo ministr zahraničí. Myslím, že ti se chovají korektně, že tam k žádným dramatickým změnám nedošlo, tomu rozumím, a není důvod, proč oni by tady měli obhajovat svoje kroky. Také myslím, že nikdo konkrétně je tady nejmenoval. Na druhou stranu je skutečně rozdíl, jestli jste ministrem vlády s důvěrou, nebo nejste. A obzvláště jestli jste ministrem vlády, která neměla šanci tu důvěru dostat, a bylo to jasné.

K tomu, co říkala paní ministryně financí. No, víte, pan náměstek Závodský je nestraník, je to slepec, je to člověk, který byl oceněn Nadačním fondem proti korupci, váš předchůdce si ho tam nechal, pan Babiš si ho tam nechal. A jestli jste měl nějaké osobní spory, tak zatímco vás zákon o státní službě zachránil, tak jeho ne. A ty důvody nemyslím, že je tady třeba řešit. Ale pravdou je, že on zvažuje, že se bude soudit.

Co se týká zprávy o korupci ve zdravotnictví, ano, to je jistě dobře, že jste to tady zmínili. Ale stejnou logikou bych tady mohl vytáhnout zprávu OLAFu a říct, že je tady premiér, který je vyšetřován a je obviněn. Ano, z Evropské unie nám sem poslali zprávu, ve které je evidentně napsáno, že je podezřelý z podvodu, a proto by měl rezignovat, nebo vůbec nenastoupit do funkce premiéra. Touto logikou. Tak když se vám to hodí, tak se zaštiťujete autoritou, a když se vám to nehodí, tak na to zapomínáte. A to myslím, že není fér.

A stejně tak bych chtěl říct, že v České republice máme velmi zajímavou situaci. Zase, pan ministr zemědělství tady zmiňoval náměstka pro ekonomiku a pak zmínil IT. Ale to, že nemá práci pro náměstka, který měl na starosti IT a který ušetřil zcela evidentně a zcela prokazatelně stovky milionů korun, který byl odborníkem v praxi, tak práci nemá. A také jde o to, že můj bývalý náměstek - a rozumím tomu, že když byla zrušena sekce, že skončil. Pan premiér rád hovoří o tom, že mluví anglicky, ono těch lidí ve vládě bylo víc, kteří se anglicky domluví, nebyl to jen on - tak člověku, který mluví anglicky zcela plynně, šest let byl v Cambridge, tak rozumím, že bylo zrušeno jeho místo, když je zrušena sekce, ale že se mu nabídne podřadné místo, člověku, který působil už předtím na ministerstvech, protože o něj prostě není zájem, to je na zamyšlení. Já si myslím, že jestli skutečně stojíte o odborníky, tak se s lidmi takto nezachází.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byl pan předseda Bělobrádek. Nyní vystoupí pan předseda vlády Andrej Babiš, který je přihlášen. A to je zatím všechno z přednostních práv. Pak bych nechal hlasovat o pořadu schůze. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Já jsem si toho napsal strašně moc, tak snad začnu od pana Bělobrádka. No ten Kučera a Elkán tam nikdy neměli být. Nikdy. To je ostuda. Totálně neschopný Elkán! Vůbec nerozuměl, když jsem se ho ptal na rozvahu, výsledovku, co je to EBITDA, investice, cash flow, nic. Neuvěřitelné. A Kučera? Ta ostuda? Vždyť teď máme důležitou investici BMW, a on mi přinese do kanceláře nejvyššího zástupce BMW, vůbec nevím, co zase nasliboval, jak v GE Aviation, a na jednání zjistím, že stát má tady vyplatit asi 600 mil. ekologických zátěží, o kterých vůbec nevím. A stejný podraz udělal s GE Aviation. Tam přišli lidi GE Group, to je megafirma, a tenhle člověk, který ničemu nerozuměl, nás reprezentoval. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP