(11.30 hodin)

 

Ministr zemědělství ČR Jiří Milek Dobrý den, pane předsedo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, chtěl bych reagovat na vystoupení pana Bělobrádka, když jsem byl nařčen, že jsem neprávem odvolal jednoho náměstka, pana Adamce, že tento náměstek ušetřil 900 milionů. Já se ptám, jestli se někdo díval, proč těch 900 milionů předtím bylo placeno za IT služby. Víme, že IT služby jsou jedny z nejsložitějších v té minulosti. Já jsem přišel ze druhého břehu a není pravda, že jsem byl čtyři hodiny na ministerstvu a propustil jsem ho. Já jsem sledoval ministerstvo posledních 20 let, protože celý život, 30 let, jsem v zemědělství pracoval. Takže veškeré kroky jednotlivých náměstků měly na mě osobní dopad. Přišel jsem na ministerstvo, kde můj předchůdce mi zanechal pouze 2 miliardy na národní dotace, i když věděl, že národní dotace se vyplácejí v hodnotě asi 4 miliardy. Musel jsem šetřit, a věřte, že mám připravené kroky a šetřit budu dál.

Za mého předchůdce bylo na Ministerstvo zemědělství přijato 215 lidí navíc z původních 590 lidí. Takže je to nárůst minimálně 30 %. Já udělám všechno pro to, abych zeštíhlil strukturu Ministerstva zemědělství. Bylo tam 11 náměstků, já jich budu mít 7. Takže si myslím, že tohle jsou kroky, které je potřeba dělat.

Já bych od vás očekával úplně něco jiného. Že nám jako ministrům uložíte, abychom snížili počet úředníků, protože věřte mi, já jsem byl ve firmě, kde se za rok vystřídalo 60 kontrol a seděli tam 120 dní tito úředníci. Myslím si, že to začíná paralyzovat výrobu a není to správné.

Tento náměstek jako ekonomický měl na starosti i podřízenky. Měl by se jim věnovat. Podřízenky nejsou v dobrém stavu, a pokud budu jmenován ministrem dál, budu tam dělat nějaké změny tak, abychom tyto podřízenky dostali do správné ekonomické kondice. Já sám jsem zaváděl poslední tři roky na svých 17 firmách HELIOS. Tyto firmy měly 800 uživatelů, je to něco jako ministerstvo, stejně veliké. A stálo nás to pouze 8 milionů korun. Na ministerstvu se vyplácí desítky a stovky milionů korun na IT. Já si myslím, že to není dobře.

Takže tím jsem chtěl vysvětlit svůj první krok na ministerstvu. Děkuji. (Potlesk některých poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru zemědělství. Nyní pan místopředseda Vojtěch Pikal, připraví se pan předseda Miroslav Kalousek, poté pan ministr zdravotnictví a poté pan předseda Bělobrádek. Pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Dobrý den všem. Nechci úplně tak vystupovat svým vlastním jménem, jako spíše jménem 19 kolegů v klubu, kteří jsou vynecháni z této plodné diskuse. A stejně tak mi přijde nevhodné, že jsou z této plodné diskuse, kdy se probírá např. stav na ministerstvech a podobně, vynecháni bývalí ministři. Myslím si, že bychom se měli dostat k tomu, abychom dnes schválili pořad schůze a skutečně to projednali, když už tady probíhá taková široká rozprava reálně, akorát neprobíhá se všemi. Takže si ty názory poslanců prostě, páni ministři, nemůžete vyslechnout, protože nemají možnost vystoupit.

A taky bych chtěl navrhnout, abychom dneska jednali po druhé hodině, protože to vypadá, že to bude dlouhé. Děkuji. (Tleská část poslanců Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Teď jsem rozuměl vašemu procedurálnímu návrhu, o kterém musíme hlasovat bez rozpravy, že máme jednat i po 14. hodině? Dobře, tak v tom případě zagonguji a požádám kolegy a kolegyně, aby se vrátili z předsálí. Všechny jsem vás odhlásil, vážené paní kolegyně, páni kolegové. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. O procedurálním návrhu pana místopředsedy Vojtěcha Pikala rozhodneme v hlasování číslo dvě, které zahájím, až se ustálí počet přihlášených.

 

Hlasovat budeme o tom, že dnešní jednací den, i když je bez polední přestávky, neskončí ve 14 hodin a že budeme hlasovat i nadále.

Zahájil jsem hlasování číslo 2 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 2, ze 153 přítomných pro 56, proti 23. Návrh byl zamítnut.

 

Můžeme pokračovat, a to vystoupením pana předsedy Kalouska. Připraví se pan ministr zdravotnictví, poté pan předseda Bělobrádek. Prosím sněmovnu o klid! Slovo má předseda klubu TOP 09 pan Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, ještě chviličku posečkejte, protože asi část kolegů bude vést jinou rozpravu v předsálí, takže je tady poměrně velká hladina hluku...

Požádám kolegy a kolegyně o klid! Děkuji. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji, pane předsedající. Já bych ve standardní diskusi reagoval na paní ministryni Schillerovou faktickou poznámkou. Ale protože nemáme standardní diskusi a obávám se, že osvědčená hlasovací koalice ji ani nedopustí, tak jsem si dovolil vystoupit podruhé, abych řekl, že jsem nepochyboval, paní ministryně, již při té interpelaci, kdy jste byla omluvena, jsem nepochyboval, že předložíte materiál, který bude obhajovat, že kontrola na GIBS šla na základě analýzy rizik a na základě podnětů. Jediné, co je samozřejmě smůla, je, že tam nešla na základě řádného plánu kontrol. Byť souhlasím s tím, že vždycky v nějakém výjimečném případě se na základě daných podnětů může to období doplnit o kontrolu mimořádnou.

Ale za prvé bych chtěl říct, že na celou řadu rozpočtových organizací i neziskových organizací, které patří do kontrolní kompetence odboru 17, chodí spousta podnětů. To znamená, nejenom na GIBS. Ty podněty bychom samozřejmě našli u celé řady jiných. Nepochybuji například o tom, aniž bych to viděl, že chodí neskutečné množství podnětů na Kancelář prezidenta republiky. Pan premiér říkal, že na GIBSu nebyla kontrola od roku 2012. No, schválně se podívejte, kdy byla naposledy v Kanceláři prezidenta republiky a kolik tam má podnětů a jak vypadá analýza rizik! A já už vidím pana premiéra, jak po této informaci sedá ke stolu a píše dopis: V Kanceláři prezidenta republiky dlouho nebyla žádná kontrola. Hned tam, paní ministryně, nějakou pošlete! A vy to tak činíte. V tom je ten problém.

Ten problém je, že vy nemůžete říct, že jste to nevěděla. Protože vy jste dostala dopis od pana předsedy vlády, ty předpokládám, že čtete. A jako ministryni a jako političce vám muselo být zřejmé, že v tu chvíli je tady obrovské podezření z konfliktu zájmů, neboť tento podnět podává trestně stíhaný předseda vlády, který, logicky, může mít velký zájem, aby změnil ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů, zájem osobní, aby vytvářel tlak na instituce, které mohou nebo nemohou ovlivnit, zda bude nestranně vyšetřován či nikoliv. V tu chvíli vy jste to věděla a vy jste tento konflikt zájmů připustila. Můžete tisíckrát říkat, že to bylo naprosto nestranné a na základě analýzy rizik, ale nemůžete říkat, že jste to nevěděla. Protože jste dostala dopis předsedy vlády. A když něco vypadá jako kachna, kváká to jako kachna a plácá to křídly jako kachna, tak je to prostě kachna, i když tady budeme mávat nezávislou analýzou rizik. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu Miroslavu Kalouskovi. Nyní pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A připraví se pan předseda Bělobrádek. Pane ministře, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP