(12.30 hodin)
(pokračuje Babiš)

A také odmítám různé pomluvy, které tady odzněly na koaliční vládu. Naše vláda má výsledky. Dnes oznámíme výsledek rozpočtu k 31. květnu. Máme historicky největší přebytek - 22,4 miliardy korun. Máme vybráno za pět měsíců o 23,8 miliardy navíc z daní do veřejných rozpočtů v porovnání s minulým rokem. A pokud pan Laudát mluví o tom, prostřednictvím pana předsedajícího, co jsem tady udělal, tak já vám dám tuto brožuru. Tady je 57 stran mé práce za dva roky. Klidně si to přečtěte. To jsou konkrétní věci.

Takže vláda má výsledky a vybíráme víc daně a zavádíme věci, které tady nikdo nezaváděl. I zákon o spotřebitelských úvěrech. Zásadně odmítám různé pomluvy. My máme také snahu maximálně čerpat evropské fondy. My máme dneska na účtě, Ministerstvo financí, v ČNB 15,7 miliardy korun zálohu na příští programové období. Dnes je na to porada. Myslím si, že všichni ministři dělají maximum pro to, abychom čerpali. Takže ty různé pomluvy, co zase odzněly. Pan poslanec Kalousek, že Agrofert - daně. Agrofert nekonsoliduje daně. Proto v soutěži se neumístil, protože konsolidace je později. To jen pro vysvětlení. Ale kdyby konsolidoval, tak by byl určitě na nejvyšších příčkách. I biopaliva - dneska už se neprodávají, protože máme nějakou situaci s ropou. Ano, příspěvek státu, že minimální. To jsou všechno pomluvy, které jsou tady opakované.

Myslel jsem si, že pan Laudát už na mě zapomněl, že převzal soutěž v kopání do Babiše v rámci TOP 09, jestli vyhrává Laudát, nebo pan Kučera. Takže už na mě zapomněl. No tak zase jsem na talíři, ale to je normální. Já to odmítám. A byl jsem řádně omluven. Výsledky jsou jasné a já rád panu Laudátovi tuto brožuru předám, aby věděl, co jsem tam udělal na Ministerstvu financí. A možná že jsem toho udělal podstatně více než váš šéf vašeho klubu za celého působení. Nevím, kolik tam byl. Sedm nebo devět let.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. Nyní ale spustil faktické poznámky. Chápu, že pan ministr má přednostní právo a může hovořit o čemkoliv. Netroufl jsem si ho umravnit, protože jsem to neudělal u jiných s přednostním právem. Ale opravdu vás prosím, vraťme se k věci.

Přečtu pořadí faktických poznámek. František Laudát, Kristýna Zelienková, pan kolega Černoch, kolega Benešík. To jsou zatím přihlášení k faktickým poznámkám. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Jednak si myslím, že nemusíte jaksi hledat ještě větší doklad toho, kdo tady působí chaos. Celkem bych řekl plus minus standardní projednávání zákona ve třetím čtení. A tady jste viděli, o čem tady nejchytřejší muž ve státě, aspoň si to o sobě myslí, co to tady blábolí. Úplně vůbec mimo mísu a věci - za normálních okolností toto by byla přesná ukázka obstrukce. On vždycky vyčítal, že tady někdo mluvil o Vrběticích, a teď jste sami na vlastní oči viděli.

Já jsem nebyl ten, kdo způsobil přerušení, ukončení Sněmovny v pátek. Jestli tomuto neříkáte chaos nebo nedorozumění nebo neschopnost starat se o chod Sněmovny, projednávání bodů, tak já nevím, co už potom bude. A to potom je to stejně jako s prosperitou, kterou tady budujete. Já jsem nezpůsobil tady rozkol a byl to váš klub, kdo způsobil, že neprošel protikuřácký zákon. Oni se pohádali bez vás a pak jste jenom vzkazoval ze Zlínska to, že jsou to koaliční čachry. A koalice plus zbylí dva partneři v koalici mlčeli.

Tak nevím, co ještě chcete více. Nikdy v minulosti Sněmovna tak dlouho před sebou nevalila v podstatě snad nějakých 150 bodů, které jsou na pořadu a pořád se předávají z jedné schůze na druhou. Říkám, dneska jsme mohli začít hlasovat. Vy jste to poslal do toho, a doufám, že v pátek nejedete nikam rozdávat koblihy nebo řešit zase nějaké problémy zeměkoule, budete tady a konečně tento zákon nějakým způsobem odhlasujeme a pošleme do Senátu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vy zkoušíte moji trpělivost velmi. Nyní paní poslankyně Kristýna Zelienková s faktickou poznámkou. Chápu, že reagujete na průběh rozpravy, ale prosím k věci. Paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Kristýna Zelienková: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já jsem také opravdu překvapená z průběhu této diskuse, této debaty. Řešila se tady spousta věcí. Řešila se tady RPSN, řešil se jednací řád. Řešily se výlety pana Babiše do regionů. Omlouvám se, ale z vystoupení některých předřečníků mně opravdu přijde, že se jedná o obstrukci a že nám nejde o to, abychom schválili spotřebitelský úvěr nebo zákon o spotřebitelském úvěru.

V této oblasti se točí částky v řádech stovek miliard korun. A je mně jasné, že jsou tady obrovské tlaky ze strany lichvářů, ze strany exekutorů. Takže já jenom pevně doufám, že se to v pátek podaří schválit, protože dneska už to v žádném případě nestihneme. A že do pátku naši poslanci nezmění svoje stanoviska. Děkuji. (Potlesk napříč sálem.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Zelienkové. I za to, že odhadla, že to opravdu dnes nebudeme hlasovat. Nyní pan kolega Černoch a potom kolega Benešík s faktickými poznámkami. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Černoch: Faktická poznámka na paní kolegyni Kristýnu Zelienkovou, vaším prostřednictvím. Před malou chvílí jste tamhle u mě stála a vášnivě křičela, že kvůli mně se návrh neprojedná. Kvůli mně. Že mě dáte do médií, že já jsem zavinil, že se návrh neschválí. Vy si ze mě děláte, paní kolegyně, srandu?

To, že reaguji na náš pozměňovací návrh, se vám zdá jako zdržování? Nebo chcete říct, že já nebo mí kolegové z Úsvitu jsme pod tlakem lobby exekutorů? Prostřednictvím, pane předsedající, děkuji. Nejsme. Váš pan předseda - pan ministr Babiš tady před chvílí říkal o tom, kde byl. Jsem zvědavý, jestli teď půjdete a budete křičet stejným způsobem na něj, jako jste křičela před malou chvílí na mě.

Chtěl jsem se vrátit k tomu bodu, protože prostě fakta, která jsou kolem našeho návrhu a kolem tohoto návrhu zákona, tak prostě tady chceme projednat. Stejně tak jako má otázka. A tím se vracím zpět k panu kolegu Klaškovi, vaším prostřednictvím. Otázka - kolik bylo odsouzeno lichvářů. Říkám, my tento návrh vítáme, protože chceme bojovat proti lichvě. Chceme bojovat proti exekucím a exekutorům nepoctivým. Ale proto se ptám, kolik bylo tedy odsouzeno lichvářů. Pokud RPSN, zastropování RPSN není forma, jakým způsobem to řešit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Kolega Benešík byl shovívavý a odhlásil se z faktické poznámky. Pokračujeme v diskusi. Řádně přihlášena je paní kolegyně Zelienková. Ano, ruší svoji přihlášku. V tom případě pan kolega Karel Fiedler ještě v rozpravě ve třetím čtení. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Tak ono bohužel podle času, který je vidět na tabuli, už je evidentní, že 22 minut v tuto chvíli nám nebude asi stačit, abychom projednali 108 - odhlasovali pozměňovacích návrhů. (Připomínka mimo mikrofon.) Pardon, sedm minut. Ano, já jsem zapomněl, volební bod ve 12.45. Takže ať se, prostřednictvím pana předsedajícího kolegyně Zelienková, nezlobí. Bylo to asi zbytečné vystoupení.

Ale já půjdu k věci. Pominu to, že jsme tady odbočili a slyšeli jsme o pátečních výletech. Zvyšování finanční gramotnosti občanů, to tady bylo. Domnívám se, že ono by také nebylo od věci zvyšovat finanční soběstačnost těch občanů, aby si nemuseli půjčovat sedm tisíc na pračku. Dokážu pochopit, že si půjčí na bydlení, že si půjčí na byt, že si půjčí eventuálně na automobil, ale mnoho z nich je v takové finanční situaci, že si musí půjčit tři, čtyři tisíce korun. Dovolím si tady zmínit to, s čím jsem se setkal. Také za vámi běhali. Za mnou také běhali takoví pánové a přišli mě přesvědčovat o tom, jak je některé pozměňovací návrhy nutno prohlasovat. Konkrétně to byl pozměňovací návrh G1, ke kterému já dávám zásadní ne. Pozměňovací návrh, který mluvil o tzv. tipařích. A když jsem s nimi debatoval, tak jsem jim dal takovou zákeřnou otázku: Jaká je vaše roční procentní sazba nákladů? Sedmdesát procent. Mluvili bohorovně o tom, jak těm občanům pomáhají, jak jim dělají dobře. Já jsem je v tu chvíli vyhodil. Bohužel to neudělá řada občanů. Já jsem to v tu chvíli udělal a přestal jsem se s nimi na to téma jakkoli bavit. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP