Neautorizováno!


(19.10 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)

Ať už mají pravdu analytici, kteří škody spočítali na 700 milionů korun denně, anebo novináři, kteří hovoří o celkové škodě 45 miliard korun, české HDP platí obrovskou daň, pane premiére Fialo - ano, to HDP, které letos podle Mezinárodního měnového fondu poroste jen o 1,6 procenta. Neponaučili jste se. Vaše neúčast na tomto jednání je plivnutí do tváře stavebním firmám a jejich zaměstnancům, které kvůli vám už přes půl roku zažívají chaos, dodatečné náklady a frustraci. Ekonom Lukáš Kovanda před několika dny spočítal, že jste jen tyto stavební firmy připravili o 14 miliard korun a každý další den je připravujete o dalších 38 milionů korun. Vaše neúčast je plivnutím do tváře samosprávám, jejichž stavební úřady jsou kvůli vaší humpolácké práci zavaleny žádostmi, jejichž investiční úseky přicházejí o desítky milionů evropského kofinancování, protože nestíhají termíny.

Vaše neúčast je výsměchem všem zájemcům o vlastní bydlení, mladým lidem a rodinám, kteří nevěřícně sledují raketový nárůst cen nemovitostí, růst cen, jehož hlavním důvodem je podle developerů faktická nefunkčnost povolovacího procesu v České republice. Kolaps stavebního řízení totiž prodlužuje procesy, zvyšuje náklady a dopadá na stavitele, stát i kupující.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, dnes už nikdo nemůže tvrdit, že by nevěděl. Všechna varování zazněla, všechny důsledky se bohužel naplnily, a přesto vláda mlčí. Mlčí, protože nemá co říct, a možná i proto, že ví, že selhala. Tuto situaci ale nemůže přejít mlčením. Nejde jen o systém, který zkolaboval, jde o důvěru lidí, o miliardy z veřejných rozpočtů, o střechy nad hlavami tisíců rodin, o živobytí firem, které tvoří páteř naší ekonomiky. Proto vás žádám, vyzývám, abychom se postavili k této bezprecedentní krizi veřejné správy čelem, protože tato mimořádná situace si žádá mimořádnou odpovědnost, a k té se jako Poslanecká sněmovna musíme postavit čelem, a jak jinak než mimořádnou schůzí s konkrétním usnesením, které musí být naplněno a jehož plnění musí být vyžadováno bez ohledu na zbabělost nepřítomných pánů ministrů a premiéra Petra Fialy. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a s přednostním právem se přihlásil pan ministr Kupka.

 

Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych shrnout jasný postoj vlády, která reagovala na selhání digitalizace stavebního řízení a která - a premiér především - musel odvolat Ivana Bartoše jako místopředsedu vlády a ministra pro místní rozvoj. Zároveň to byla právě vláda Petra Fialy a současný úřadující ministr pro místní rozvoj, kdo zadal příslušné audity, o kterých teď tady mluvíme a o kterých nepochybně budeme mluvit v okamžiku, kdy budou kompletní. Nikdo je nerelativizuje, nikdo nezastírá, že to byla právě vláda Petra Fialy, která na tu situaci reagovala a zadala tyto audity, které ukazují na situaci, kterou jsme popsali právě v září v reakci na reálné selhání digitalizace stavebního řízení.

Chci tím jasně říct, že jak Petr Fiala, tak vláda České republiky se staví čelem k problémům, které bohužel postihly české stavební úřady, a zároveň jsme v krátkém čase oslovili všechny klíčové aktéry a začali s nimi jednat, abychom dokázali překlenout ten aktuální problém, vytvořili jak legislativní bypass, tak technologický bypass, zároveň spustili kroky s jasným harmonogramem k tomu, aby se podařilo tohle selhání napravit. Nic nezastíráme, říkáme jasně, že tady opravdu k problému došlo - ten problém zastřít podle mého soudu prostě nejde. Ale všechny kroky, které potom vláda Petra Fialy udělala, směřují k tomu, že dnes mají stavební úřady právní jistotu, a právní jistotu, která sahá i k termínu 1. července loňského roku. Koneckonců, právě na úpravě legislativních podmínek se podařilo tady v Poslanecké sněmovně najít shodu napříč politickým spektrem. A znovu zdůrazňuji, že jak zadání těch auditů, jak toho právního, tak technologického, zadala vláda Petra Fialy na to, aby jasně popsala problémy, ke kterým došlo, aby k nim v budoucnu také dojít nemohlo.

Petr Fiala se nemůže účastnit dnešního jednání, nicméně tady jasně dokladuji, že jeho pohled na věc, jeho jasná rozhodnutí ve věci stavebního řízení jsou krokem důsledného postavení se čelem problémům, které nastaly. Tolik velmi stručná reakce. Mohli bychom se podívat na posloupnost jednotlivých kroků - odvolání Ivana Bartoše, zároveň spuštění, okamžité spuštění kroků, v ten samý den, včetně svolání klíčových partnerů, a hledání, a to opravdu velmi pracovité hledání řešení pro Českou republiku a pro české stavební úřady. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a můžeme přejít k dalším řádně přihlášeným, a tím jest pan poslanec Jiří Mašek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, kolegyně a kolegové. Taky mě velmi mrzí, že tady nejsou hlavní dva aktéři zpackané digitalizace stavebního řízení, a to konkrétně pan exministr Bartoš a pan premiér Fiala, protože zodpovědnost pana premiéra Fialy za celý tým vlády, konkrétně tedy i za výsledky pana Bartoše, je neoddiskutovatelná.

A tady bych navázal na pana ministra Kupku, který tady řekl, že pan premiér jednoznačně zareagoval, odvolal - ale mezi námi, jak dlouho to od 1. července trvalo? A já mám informace, že dopředu vláda měla dostatek informací, že se to nemůže podařit spustit, a přesto k tomu došlo. Takže ten audit, který unikl v minulých dnech a který ukázal na potenciální škody v rámci digitálního stavebního řízení až ve výši 45 miliard, hrozící sankce okolo 4 miliard, dneska se tady mluví o  13,7 miliardách až těch sankcí a také o tom, že vlastní výdaje na digitalizaci byly výrazně vyšší, než původně pan ministr Bartoš uváděl, a zase se v tom auditu hovoří až o 2 miliardách korun. Kdyby takový průšvih měl na svědomí ministr předchozí vlády, tak by byla nejenom plná Letenská pláň, ale veřejnoprávní televize by z toho dělala celovečerní speciál a na ministerstvu by se to zřejmě hemžilo vyšetřovateli z NCOZ. Nic takového se nestalo, a dokonce pan poslanec Bartoš nás tady v minulých dnech ubezpečoval ve Sněmovně, že většina aplikací toho digitálního řízení funguje. Na to ale zareagovali pracovníci územního plánu a stavebního úřadu Královéhradeckého kraje, kteří mě oslovili dopisem se stavem ke dnešku. Ten dopis se jmenuje "Praktické zkušenosti pracovníků orgánů územního plánování a stavebních úřadů Královéhradeckého kraje s funkčností, respektive nefunkčností Národního geoportálu územního plánování a informačního systému stavebního řízení. Obecně lze konstatovat celkovou nepřehlednost procesu územního plánování ve stavebním zákoně, navíc komplikované aplikace přechodných ustanovení, existují různé výklady, které dosud nebyly ústředním orgánem stavební správy odpovědným za úsek územního plánování MMR objasněny. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP