Neautorizováno!
(19.00 hodin)
(pokračuje Robert Králíček)
Zpátky ale k samotné digitalizaci. Systém řízení byl pouze iluzí. Rozhodnutí nebyla zaznamenávána, dokumentace scházela a odpovědné osoby nebyly identifikovány. A co je nejhorší? Ani po odhalení těchto skutečností nebyly podniknuty kroky k nápravě. Většina aktérů zůstává ve funkcích, a ještě za digitalizaci stavebního řízení dostala velké finanční odměny, jako například bývalý vrchní ředitel Klán. Mlčí se, čeká se, až téma vyšumí.
V oblasti smluv došlo k uzavírání kontraktů s nedostatečnými specifikacemi, k přebírání vadného plnění bez výhrad, k úpravám dodatků, které obcházely podmínky výběrového řízení. Proč tomu tak bylo, prošetří snad orgány k tomu určené.
Z mnoha případů zcela mizí transparentnost. Stát přestal být hospodářem, stal se rukojmím dodavatelů a neschopnosti vlastního vedení. A to nemluvím o tom, že NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat, a to pod vedením těch, kteří tak urputně bojují proti uzamykání dodavateli.
Technicky ten systém ztroskotal totálně. Portál stavebníka nedokázal ani to nejzákladnější - umožnit občanům podat žádost digitálně, tedy to, kvůli čemu celý projekt vůbec vznikl. Neprobíhala komunikace mezi úřady, rozhraní bylo v rozporu se zákonem, chaotické, nepoužitelné, o bezpečnosti a úniku dat ani nemluvě. A to nejhorší nakonec - dokumentace nebyla schválená, neprošla zákonným procesem, a přesto byl systém spuštěn.
Ivan Bartoš si zřídil za stovky milionů Digitální a informační agenturu, aby ji pak úplně vyignoroval. Vláda tím vědomě porušila pravidla, vědomě spustila nefunkční a nezákonný systém za miliardy korun. To není chyba, to je politické selhání nejhrubšího zrna.
Přímé náklady projektu dosáhly podle auditu téměř 2 miliard korun. To je suma, která by měla být vyúčtována s maximální odpovědností, jenže nebyla. A co je horší, podle auditu kvůli porušení pravidel a nesplněným milníkům hrozí, že Česká republika nebude schopna obhájit čerpání z Národního plánu obnovy. A to jsme slýchali, jak nová digitalizace stavebního řízení bude levnější než to, které bylo připraveno, a to o víc než miliardu - a to nejen z úst Pirátů, ale pokud se nemýlím, tak i například z úst pana Jana Kasla, předsedy komory architektů, který řekl, že to zřejmě byl připravený tunel a předražená trafika. Co asi říká nyní na tento audit?
Audit uvádí možnou sankci až 13,7 miliardy korun za nesplnění milníku číslo 75, a to není vše. V důsledku kolapsu digitalizace stavebního řízení může být nepřímo ohroženo až dvacet subkomponent plánu obnovy, jejichž souhrnná alokace činí téměř 59 miliard korun. To nejsou vymyšlené číslovky, to jsou údaje ze státem objednaného a oficiálního auditu. Je to důkaz, že tento projekt nezkolaboval náhodou, ale vinou špatného politického vedení, selhání řídící struktury a naprosté absence odpovědnosti.
A já se ptám, kdo za to nese odpovědnost? Kdo předstoupí před veřejnost a vysvětlí, jak mohlo dojít k takovému selhání? A kdy začne tato vláda vyvozovat důsledky? Protože pokud to neudělá, pak selhává dvojnásob, poprvé při řízení projektu a podruhé při obhajobě pravdy a odpovědnosti. Já si na to hned odpovím: za to nesete odpovědnost vy, Ivane Bartoši, Petře Kulhánku, a především vy, Petře Fialo. Škoda že tu ani jeden z pánů není. Ale aspoň tím všem úředníkům stavebních úřadů ukazují, že jim na nich nezáleží.
Navrhuji, aby Poslanecká sněmovna přijala usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu, aby za prvé zveřejnila v plném rozsahu audit včetně technické části a příloh, za druhé zahájila personální audit na Ministerstvu pro místní rozvoj, za třetí řekla veřejnosti pravdu o stavu digitalizace v zemi."
Digitalizace je naděje, ale pouze tehdy, pokud je čistá, transparentní a řádně řízená. Pokud se z digitalizace stane zaklínadlo pro útěk z odpovědnosti a nefunkční systém za miliardy, ztrácí smysl.
A dovolte mi závěr, který si neodpustím. Kdyby se toto stalo za naší vlády, běžely by na České televizi žluté breaking news týdny, média by nepsala o ničem jiném, Piráti by svolávali demonstrace. Dnes? Ticho, pokrytectví a neschopnost. Škoda že teď, kdy by se to hodilo nejvíce, jste to právě vy, co nestojíte na té správné straně. Pokud dnes nebudeme mluvit nahlas - a nenechme se zmást řečmi o pracovní verzi auditu, ta se již nezmění, jen Ministerstvo pro místní rozvoj se z toho bude snažit vymluvit, protože digitalizaci stavebního řízení dělají ve většině případů stále stejní lidé - pokud dnes nebudeme mluvit nahlas, budeme zítra platit dvojnásob: nejen z našich rozpočtů, ale z důvěry lidí, kterou už nemusíme nikdy získat zpět. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče, a poprosím s přednostním právem paní předsedkyni Schillerovou.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, dnes není na programu nic menšího než největší polistopadové fiasko veřejné správy. Naprostý lapsus této vlády, jak trefně řekl sám ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek z hnutí STAN. Jenže ani pan ministr, který má tento lapsus vyřešit, ani jeho předchůdce Ivan Bartoš, který tento lapsus způsobil, a dokonce ani premiér Petr Fiala, který za to všechno nese politickou odpovědnost, tady nejsou.
Ze všech nejvíc se ale zlobím na pana premiéra. Jeho neúčast je symbolem, že se ze svého manažerského selhání v tomto projektu nepoučil ani náhodou. Zase je schovaný za bukem, stejně jako nejméně půl roku, kdy už celá odborná veřejnost věděla, že se řítíme plnou rychlostí k hraně útesu. I tehdy byl schovaný za bukem a dělal, že se ho to netýká. Tehdy mohl zatáhnout za záchrannou brzdu, vyměnit nepříčetného řidiče a pohodlně vybrat zatáčku. Neudělal to. Neudělal to, a tak došlo ke kolapsu stavebních řízení v Česku - vinou premiéra Petra Fialy. Byl to on, kdo tomu jako jediný mohl zabránit. Místo toho strčil hlavu do písku jako pštros a hlavu má v písku i dnes, světový lídr Petr Fiala.
Pojďme si říct, před čím se dnes Petr Fiala, Petr Kulhánek, ale i Ivan Bartoš schovávají, proč tady nejsou a místo toho nás zbaběle sledují na záznamu Poslanecké sněmovny - buď oni sami, nebo jejich asistenti? Zdravím vás, dobrý večer. (Obrací se do kamery.)
Máte problém, pane Bartoši. Ten problém se jmenuje audit digitalizace stavebního řízení, který nasvědčuje spáchání trestných činů zpronevěry, a to neoprávněným použitím veřejných prostředků, který nasvědčuje porušení povinností při správě cizího majetku, zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, zneužití pravomoci veřejné úřední osoby a možná i maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.
Máte problém, pane Fialo. Ten problém se jmenuje finanční škoda u 25 procent stavebních projektů obcí a měst. Ten problém se jmenuje paralýza výstavby nových bytů a jejich pokles o 27 procent, v případě novostaveb dokonce o 41 procent. Tím problémem je 13 000 ohrožených stavebních řízení v hodnotě 100 miliard korun. Tím problémem je vaší vládou zapříčiněný pětinový pokles tržeb celé jedné třetiny stavebních firem. ***