Neautorizováno!


(17.20 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

To je docela dost. Řadu z nich, v podstatě všechny, iniciovala a požadovala Pirátská strana - ať už jsou (to) státní zástupci, zlepšení přístupu k informacím a tak dále - ale je to pořád na půl cesty.

Nejlepší příklad, který jsem si vybral, tak je ochrana whistleblowerů, protože když se podíváte na to, jakým způsobem byl schvalován zákon o ochraně whistleblowerů čili lidí, kteří zachrání lidské životy nebo veřejné peníze tím, že oznámí nějaké nekalé jednání, tak Česká republika otálela se schválením tohoto zákona, který by implementoval evropskou směrnici. Kvůli tomu dostala Česká republika pokutu 57 milionů korun a teď vlastně čteme v novinách, že jedna strana hází tu vinu na druhou stranu, podle Fialovy vlády za to může Babišova vláda.

No a já jsem si schválně spočítal, jaké byly ty celkové průtahy za jednotlivé vlády, tak abychom mohli posoudit, kdo vlastně zodpovídá za tu pokutu 57 milionů korun. Jinak za těch 50 milionů šla koupit třeba jedna magnetická rezonance do nemocnice, takže by ti lidi tam nemuseli čekat tak dlouho, mnoho týdnů na vyšetření a bát se o svoje zdraví nebo o svoje blízké. Ta doba je v případě Babišovy vlády, kde pan předseda tehdejší poslaneckého klubu Faltýnek to ve Sněmovně nezařadil do projednání, tak to je celkem 396 dnů průtahů a v případě té následující vlády současné - v roce 2022 to převzal ministr Blažek, který to tři čtvrtě roku zdržoval, než šel ten tisk na vládu, a ten tisk tam šel vykuchaný - celkem ty průtahy ve Fialově období jsou 330 dnů, takže ve výsledku je to prašť jako uhoď u obou dvou těchto vlád, takže to jenom k tomu, až se to bude interpretovat, novináři o tom píšou, tak ale nikdo si téměř nezjistil fakta, kdy a jak docházelo k těm průtahům a proč jsme tu 57milionovou pokutu dostali. Je potřeba se podívat na ta čísla. Ta jednoznačně ukazujou, že to je výsledek "Odsáno", čili jak aktivit ODS, tak ANO, prašť jako uhoď, které sabotujou ty protikorupční zákony a připravili nás o 57 milionů korun.

Samozřejmě já si velmi vážím práce policistů a policistek, kteří se věnujou rozkrývání korupce, proto jsem taky navrhnul, když jsme projednávali státní vyznamenání, ocenění za zásluhy pro paní policistku Šebkovou, za kterou je velké množství těch korupčních kauz. Tak.

K těm kauzám ještě tedy krátce, my jsme tady měli velkou kauzu Motol, ale dodneška jsme tady neslyšeli koncepční opatření, jakými bude vláda reagovat právě na zjištění v kauze Motol. To znamená... (Poslanec Michálek hlasitě smrká, což způsobí pobavení v sále.) - Pardon. - Nejsou tady praktičtí lékaři, nejsou tady zubaři, dětští lékaři, dlouhé čekání a pan Budinský si koupí x nemovitostí na Kostarice a v Černé Hoře. Pořád se to opakuje: kauza Homolka, Rath, Bulovka a tak dále. Jsem zase interpeloval Ministerstvo zdravotnictví a dostali jsme pouze zprávu, že došlo k výměně ředitele, že tam je teď ředitel z Homolky, ale nic k výběrovým řízením, nic ke srovnávání cen na ministerstvu, nic k posílení kontrolní pravomoci. Stále se drží ten původní příběh o tom, že takovýto typ korupce vlastně není možné odhalit, není možné dělat žádná opatření, protože by museli s nimi být na záchodku, tak jak říkal pan ministr Válek. No, ale to si myslím, že jednoznačně vyvrací ty rozhovory, které my jsme měli s odborníky, často třeba i různí ředitelé nemocnic, kteří nastoupili do nemocnice, ve které byla nějaká korupční kauza, a kteří popisují, jak tam nefungoval ten kontrolní systém a že Ministerstvo zdravotnictví selhalo v kontrole toho, že tam je nastaven správný kontrolní systém, takže nakonec se ta moc dostala jenom do rukou třeba dvou osob a v důsledku toho tam právě docházelo ke korupci.

To jsou ta opatření, kterým je potřeba se věnovat, a já navrhuju zařazení nového bodu do dnešní schůze, který zní Vláda složí účty, co přesně bude dělat proti korupci, která je podle CVVM nejpalčivější veřejný problém v České republice.

My tady budeme projednávat možná zítra o lobbingu, když se poštěstí, a odborníci taky už kritizovali, že ty protikorupční zákony, jak jsou schvalovány, tak jsou vykuchané, že jsou polofunkční. Například předsedkyně spolku Oživení, Šárka Zvěřina Trunkátová, uvedla, že "vyhladovění protikorupčních zákonů se u nás bohužel stává normou. Nejsilnější motivací pro jejich schválení nebývá potřeba upravovat pravidla, ale tlak z Evropské unie. V případě regulace lobbingu je účinný zákon v červnu 2025 podmínkou pro čerpání peněz z Národního plánu obnovy," vysvětlila. No a stejně tak to kritizoval ředitel české pobočky Transparency International, David Kotora. Podle něho je "přijetí zákona o lobbingu pro koalici nutné zlo. Budeme tedy mít zákon, ale bez potřebné kontroly ze strany státu. Otázkou nadále také zůstává, jak bude samotný zákon vypadat a zda bude dostatečně kvalitní." Já vás chci tímto požádat, abychom už dále nezdržovali jednání, které se týká podpory bydlení zítra. (Ojedinělý potlesk v opozičních lavicích.) Jsem rád, že to má podporu i z hnutí ANO, které nejvíce vystupovalo k podpoře bydlení, protože kdo zašpuntuje to bydlení, tak pak zašpuntuje i ten lobbing a zašpuntuje všechna ta ostatní třetí čtení, jak tady samozřejmě všichni dobře víme.

Korupce ve zdravotnictví opravdu je věc, které by se pan ministr Válek věnovat a seznámit nás jako poslance, ať už tady na plénu Poslanecké sněmovny nebo osobně, s tím, jaká opatření hodlá v této záležitosti dělat. My to pozorně sledujeme, protože můj kolega Zdeněk Hřib, ten začínal právě v oblasti zdravotnictví, informatiky a podílel se na vývoji technického řešení eReceptu, který používá 230 000 lidí denně. Máme v týmu jako konzultanty lidi... ředitele nemocnic, zubařku, neurochirurga a další. To je skutečně důležité, aby se nastavil vnitřní kontrolní systém v těch nemocnicích a dalších zařízeních tak, aby ty peníze nemizely, nemusely se vyhlašovat sbírky na to, že zdravotní péče nezbytná o děti, které trpí nějakou vzácnou nemocí, není hrazena pojišťovnou, a ve výsledku potom mizely desítky a desítky milionů korun u lidí, kteří si za to kupují luxusní haciendy v zahraničí a ty peníze rozkrádají s pomocí různých lobbistů a nekalých zájmů.

Já jsem tady měl ještě připravené k té korupci příklady problematického střetu zájmů, ve kterém Poslanecká sněmovna nedostala vysvětlení ze strany ministra práce a sociálních věcí. Už k tomu vyšlo několik článků, jak malá IT firma získala u pana ministra Jurečky zakázky za 300 milionů korun a je tam propojení, ale vzhledem k tomu, že už tady mluvil o tom pan kolega Králíček, tak jenom se odkážu na jeho vystoupení a také bych se připojil k tomu požadavku, abychom dostali jako Poslanecká sněmovna zprávu vlády o kontrole těch IT zakázek v rezortu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde je úzké propojení pracovníků Ministerstva práce a sociálních věcí a těch dodavatelských firem. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP