Neautorizováno!
(17.00 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Asi každý chápe, že když tam jsou projekty za 20 miliard korun, máme krizi bydlení, tak dát tam jenom 900 milionů korun je málo. Chtěli bychom tady slyšet vysvětlení pana ministra, abychom skutečně věděli, jak to bude s tím Státním fondem podpory investic a jestli se podaří ty byty postavit.
Další téma, o kterém bych tady rád mluvil, tak se týká ekonomiky, protože Ministerstvo financí zveřejnilo makroekonomické predikce. Tady to vypadá, že růst na tento rok je asi 2 procenta, zatímco za rok... na 2024 to bylo 1,1 procenta čili naše hospodářství je relativně v útlumu. Je to taková vleklejší stagnace, která trvá už od covidu, už za předchozí vlády. Ty poslední dvě vlády jsme ve stagnaci a myslím si, že je důležité diskutovat o tom, jaká koncepční a dlouhodobá opatření můžeme zvolit k tomu, abychom se z té stagnace dostali, protože už to trvá delší dobu.
Co je zásadní, je, že vyšla taky v druhé polovině minulého roku zpráva investičního fondu Bridgewater, který založil pan Ray Dalio, což je největší hedgeový fond na světě. Jeho prognóza, která se jmenuje Index velmocí, tak obsahuje i prognózu pro Českou republiku. V příštích deseti letech má Česká republika podle této prognózy růst tempem pouze 1,9 procenta ročně, takže to je velmi pomalé tempo ve srovnání s konkurenčními státy, které jsou podobně rozvinuté. Když to srovnáme třeba s Polskem, tak Polsko má predikován hospodářský růst o procento rychlejší, takže to samozřejmě, když se to potom přepočítá, tak to procento růstu, které obětujeme - nějakých 80 miliard korun - každý rok navíc, o tolik budeme každý rok přicházet v důsledku pomalejšího růstu.
No a pan Dalio tam identifikuje v té zprávě zásadní faktory, které zpomalujou hospodářský růst asi o třetinu, a to jsou korupce, byrokracie, nesoběstačnost a právní nejistota. Tyhlety čtyři faktory dohromady nás opravdu připravujou o nějakých 53 miliard korun. Kdyby se nám podařilo zlepšit tyto čtyři faktory - já tomu říkám čtyři jezdci, protože to jsou skutečně čtyři jezdci, kteří poškozujou ekonomický růst České republiky - a měli bychom se tomu věnovat systematicky. Tam je zcela konkrétní graf a on asi tomu rozumí (Ukazuje materiál.), jakým způsobem se to měří, takže - protože jinak by asi nevytvořil největší investiční fond na světě - tam vychází, že právě v oblasti korupce, byrokracie, právního státu a soběstačnosti máme největší deficity. Toto si myslím, že je věc, které bychom se měli věnovat, protože pokud se nám nepodaří ekonomiku zmodernizovat, zaměřit se i na oblasti boje proti korupci, odstraňování, digitalizace, kde už některé věci se nastartovaly ve vládě, byly tam nějaké antibyrokratické balíčky, ale potřebovali bychom s tím ještě pokročit.
My jsme předložili plán Republika v pohybu spolu s ekonomickými experty, s panem docentem Duškem, s kolegou Václavem Vislousem. Dali jsme dohromady některá opatření, některá z nich ještě budeme projednávat v tomto volebním období, například chceme předložit zákon, který usnadní fondům, které mají peníze uspořené na důchody, aby ty peníze efektivněji zhodnocovaly, aby byly vyšší průměrné výnosy, aby se nespoléhaly primárně na dluhopisy, na kterých nemůžou svým střadatelům téměř nic vydělat, aby tam bylo širší portfolio tak, jako to mají vyspělých demokratických svobodných státech po celém světě.
Máme tam taky opatření, která by motivovala starosty, aby podporovali výstavbu, energetiku a nové podniky na svém území, aby starostové a obce měli podíl z investic, které tam jsou. My jsme to načetli k zákonu lex plyn, ten pozměňovací návrh. Vláda ho dokonce okopírovala, i když tady se chystá ho zamítnout v rámci lex plyn, tak se bude projednávat znovu v rámci sněmovního tisku 945, kam ho vláda okopírovala, takže my chceme určitě, aby se toto opatření ještě doprojednalo, aby ty obce byly zainteresované na ekonomickém prospěchu a aby obyvatelé tolik nemuseli brojit proti podnikům, proti novým podnikům na svém území, a současně aby se třeba podpořily startupy. Přišli jsme s problematikou zaměstnaneckých akcií, takže to je celá řada čerstvých nápadů, které by pomohly ekonomiku nastartovat, kdybychom k tomu přistupovali o něco koncepčněji a opustili ten poněkud účetní pohled, který se dívá jenom na to, jak se to promítne do příštího rozpočtu.
Samozřejmě jedním z klíčových kritérií, která teď ovlivňují celosvětovou ekonomiku, tak je ten trumpovský proud, který se projevil ve své nahotě, pokud jde o ekonomický chaos, který se teď podařilo vytvořit. Spousta i veřejně činných představitelů se k trumpismu hlásila před volbou amerického prezidenta, tak teď vidíme, že to vytvořilo akorát nové komplikace i komplikace pro Českou republiku, český průmysl, a dokonce kvůli tomu Ministerstvo financí snížilo odhad ekonomického růstu České republiky. Ta doba je turbulentní a tím spíš je potřeba mít jasný plán, jasný výhled a dlouhodobá opatření, za kterými si půjdeme krok za krokem, vyvarovat se tohohletoho chaotického těkání, různých diktátorských manýr a výpadů a podobně a zaměřit se na opatření, která mají dlouhodobý dopad na ekonomiku.
Ostatně ono se hodně operuje s vlastenectvím a tady si myslím, že je potřeba připomenout citát, že je rozdíl mezi vlastenectvím a vlastenčením, kde Tomáš Garrigue Masaryk říkal, že "vlastenčení je kšeft anebo pohodlná lhostejnost, jdoucí starými, vyšlapanými cestami". (Reakce z pléna.) Ano, bylo to... Je to... Samozřejmě si to můžete dohledat na internetu, vážení kolegové, a jinak pro ty, kteří internetu nedůvěřují, tak je to v jeho spisech, myslím, že kolem roku 1897. "Vlastenčení je kšeft anebo pohodlná lhostejnost, jdoucí starými, vyšlapanými cestami. Jako v církvích zeloté vedou indiferentní masy věřících a jak masy ty občas dovedou fanatizovat, tak i zelotové vlastenčící vedou a fanatizují masy. Někteří z těchto zelotů dělají tak z upřímnosti neosvíceného srdce. Většina však, a jistě ti vůdčí křiklounové, hájí svou kapsu. Jedni brání náboženství a církev, druzí národ a vlast, tak tedy stále vidíme, jak ve jménu ideálních statků člověčenstva lačnost a panovačnost slaví své orgie. Poznat může takové chytráky každý podle toho, že se nejzuřivěji obracejí proti svým souvěrcům a soukmenovcům. Inkvizice pálila křesťany a katolíky, vlastenčící pochopové zrádcují Čechy. Je to pochopitelné, mravní a rozumové zpátečnictví užívá zelotismu jako své zbraně a nenávidí proto světlo, neboť potřebuje pro své choutky tmu. Naše obrození stalo se také jen neohroženou kritikou zastaralých zlořádů. Dobrovský, Kollár, Šafařík, Palacký, obzvláště pak Havlíček - před ním také Čelakovský - především museli potírat vlastenčící plantážníky." Takže tolik jenom citát, který si myslím, že bychom si měli připomínat, od našeho prvního prezidenta Československé republiky, který si myslím, že byl aktuální nejenom v jeho době, ale že má velký dopad a inspiraci nám přináší i pro dobu dnešní.
No a teď bych rád plynule přešel k problematice obrany, kterou považuju za stěžejní. Chci předeslat, že Piráti se ve svém působení... Byť samozřejmě na začátku před mnoha a mnoha lety jsme se trošku hledali, protože jsme začínali jako strana přímé demokracie, byly tam různé názory a tak dále, ale po tom, co jsme si to prodiskutovali, tak celkem jasně jsme se postavili za to, že potřebujeme být v NATO, potřebujeme se účastnit obrany, která bude propojená na evropské úrovni, a potřebujeme být schopni Českou republiku a Evropu ubránit. ***