Neautorizováno!
(16.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
Já jsem si připravil tady takovou rešerši. Když přijedete do jakéhokoliv většího města u nás - Brno, Hradec, Jihlava, Pardubice - všude vám řeknou, že jestli je něco problém, tak dostupnost bydlení, především pro mladé. Jak nám řekla jedna paní z Jihlavy: Když berete 21 000 čistého, z čeho máte zaplatit 13 000 nájem? Ale dávno to není problém jenom lidí, co berou 21 000 čistého. Dneska na hypotéku často nedosáhne ani slušně vydělávající mladá rodina.
No a my tady samozřejmě máme návrhy, které to mají řešit. To je ten zákon o podpoře bydlení. Ten zákon, který připravil Ivan Bartoš a který budeme projednávat zítra, máme ho na programu, tak ten znamená pro tu paní, co bere těch 21 000 a má nájem 13 000, že dostane například návod, co v té životní situaci dělat. Ti lidi jim na tom okýnku pomůžou třeba vyřídit příspěvek na bydlení a za druhé lidi, kteří mají byt, kteří si šetří pro děti, ho budou moci bez starostí pronajmout skrze obce a za třetí, konečně se rozjedou investice do obecního bydlení, protože to získá jasný zákonný rámec.
Myslíme si, že poctivý a pracující člověk by se fakt neměl bát, že nedosáhne na kvalitní potraviny, nedosáhne na bydlení pro děti. Měli bychom tyto zákony řešit intenzivněji, a proto já navrhnu několik bodů, které ještě vedle toho současného bodu, který máme na programu zítřejšího jednání, ve středu, doplní další důležité dílky do skládačky, abychom pomohli řešit to bydlení. Nejenom ten zákon o podpoře bydlení, on obsahuje... Ono se často tváří lidé, že obsahuje pouze části, které se týkají těch, kteří využívají třeba ty nájemní byty, ale on obsahuje i díky doplnění, které se podařilo dojednat, opatření ve prospěch pronajímatelů tak, aby v případě, kdy ten nájemník je nepoctivý, neplatí a tak dále, byli schopni ho vystěhovat díky užitečnějšímu rozkazu o vyklizení.
Za Ivana Bartoše se rozjela výstavba nějakých 5 000 bytů, což je dobře, ale stále si myslíme, že to je... že ten potenciál je ještě daleko větší, že tu výstavbu je potřeba razantně urychlit, pokud má dojít k nějakému zastavení toho katastrofického nárůstu cen, který staví zejména mladé rodiny, které neměly šanci zatím si vydělat na svoje bydlení, a ty ceny těch bytů a hypoték vzrostly o 66 procent, tedy více než vzrostly průměrné mzdy za poslední léta, takže to jasně ukazuje, že ta situace pro mladé rodiny je asi tak o dvě třetiny náročnější, než to bylo za dřívějších generací.
Proto za prvé varuju před těmi snahami vyprázdnit zákon o podpoře bydlení, protože tady takové návrhy leží v Poslanecké sněmovně. Jsou tady z mého pohledu šílené návrhy, že by se týkal pouze občanů, kteří jsou ve vyloučených lokalitách. To znamená, 90 procentům občanů této republiky, z nichž spousta se potýká s vysokými cenami bydlení, s nedostupností bydlení, tak těm by nepomohl vůbec a to opravdu nechceme.
Samozřejmě když jsem mluvil o výstavbě, tak musíme výrazně urychlit územní plánování tak, aby dokázalo flexibilně reagovat na poptávku, a potřebujeme taky ulehčit stavebním požadavkům, protože to je leckdy přebujelé a zdražuje to tu výstavbu, abychom se dostali do situace, že se budou zastavovat například pozemky ve městech, které jsou... Všichni to známe dobře z Prahy, kde máme metro Letňany, kde nám metro končí uprostřed pole, kde by měly stát velké baráky, aby to lidi měli jednoduše dopravně obsloužené, protože to je na metru, a místo toho probíhá rekordní, takřka centrálně neregulovaná výstavba minidomků ve Středočeském kraji za hranicemi Prahy, kde opravdu tam není žádná koncepce urbanismu. Jsou to desetitisíce a desetitisíce lidí, kteří potom zjistí, že v tom místě není žádná vybavenost, že musí neustále dojíždět a že je to pro ně časově a finančně náročné.
Samozřejmě zásadní problém je, že ten zákon o podpoře bydlení, respektive to, že byl znova a znova obstruován, byly tam obstrukce, zdržování, tak to je velký problém, protože to je špunt na všechna třetí čtení tady v této komoře. To znamená, abychom dokončili projednání nějakého zákona ve třetím čtení, tak se nejdřív musí projednat ve třetím čtení tento zákon o podpoře bydlení, který už se opakovaně a opakovaně projednával několik jednacích dnů, a to třetí čtení jsme nedokončili. Z toho důvodu jsou vlastně takto blokovány i další návrhy, na které bychom se měli dostat, třeba hned regulace lobbování, která následuje po tomto zákonu o podpoře bydlení. To je velmi negativní efekt těch... Když se podíváte na to, kolik zákonů ve třetím čtení se nám tam hromadí, tak to už je několik desítek a začíná být zřejmé, že už ani ta třetí čtení se nám nepodaří pravděpodobně do konce volebního období všechna schválit, takže si opravdu nemůžeme dovolit dále odkládat zákon o podpoře bydlení, zašpuntovat to, protože uvědomme si, že celá řada těch zákonů je navázaná i na evropské peníze. To znamená, pokud je neschválíme, tak budeme muset platit miliardy a miliardy korun za ty průtahy a přijdeme o peníze na Národní plán obnovy.
Teď k těm bodům, které ještě navrhuju k té podpoře bydlení, která je zařazena na zítřek. Chci zmínit dva konkrétní body.
Ten první z nich se týká těch platforem, jako je Airbnb, které zdražují nájemné v centru velkých měst. Ono Airbnb a podobné platformy jsou sice fajn nápad, asi to řada z nás někdy využívá, ale i takovéto fajn nápady musí mít nějaké rozumné hranice, takže já jsem pro to, aby se zjednodušila administrativa, která se týká pronájmů tak, aby tam nebyla zbytečná byrokracie, ale současně aby byly nějaké hranice, aby se nám nestalo, že během několika let se celé centrum Prahy nebo nějakých dalších měst bude více a více vylidňovat.
Už dneska jsme v situaci, kdy se počet obyvatel v Praze 1 dramaticky snížil. V případě Prahy 3 se třeba bavíme o tom, že třetina obyvatel Prahy 3 už jsou cizinci. Někteří tam jsou tedy, to jsou lidé, kteří jsou tam dlouhodobě, ale souběžně s dochází i k vylidňování těchto městských částí v důsledku právě toho, že ty byty jsou využívány na Airbnb v podstatě spekulativním způsobem. Když to spojíme s tím, jakým způsobem některé obce hospodaří s těmi byty, jako jsme to viděli v takzvané brněnské bytové kauze - v kauze Stoka, kde figurují představitelé ODS a ANO - tak vidíme, že to je opravdu recept na to, že se lidem bydlení akorát bude zdražovat, takže je potřeba toto řešit, protože to je nekalá konkurence pro hotely. Je to věc, která sice pomáhá turistickému ruchu v centrech těch velkých měst, ale ta velká města naopak spíše trpí overturismem, takže spíš využijme jiná místa.
Já proto navrhuju, abychom bod 3 dnešního programu, sněmovní tisk 761, zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, abychom ho předřadili a projednali jako první bod v bloku druhých čtení, před tím zdravotnictvím.
Dále navrhuju, abychom se tady v Poslanecké sněmovně věnovali problematice výstavby, protože byla velká diskuse ve vládě ohledně toho, kolik peněz má jít na výstavbu. Pan ministr Stanjura sliboval 10 miliard korun, zatím do toho fondu nalil asi 900 milionů korun, a proto já bych rád zařadil na program dnešního jednání další bod, který se nazývá Výzva Ministerstvu financí k navýšení peněz ve Státním fondu podpory investic na dostupné bydlení, kde jsou projekty za 20 miliard korun. ***