(10.40 hodin)
(pokračuje Vondráček)

Pan předseda Bartošek má plné právo navrhnout do programu bod, nicméně i po konzultaci s legislativou se doporučuje, aby to nějak souviselo s nouzovým stavem. Neexistuje na to precedens, jednací řád to neupravuje, ale teď jsme to víceméně dodržovali. On ten nouzový stav je vzácná věc, pro nás teď v tomto volebním období ne, ale jsou poslanci, kteří to třeba vůbec nezažili. Takže já bych teď bez ohledu na věcnou stránku a obsahovou stránku toho, co navrhuje pan Bartošek, to respektuji, ale abyste věděli, že já sám nebudu pro ten bod hlasovat, protože si myslím, že bychom měli na této schůzi řešit jenom nouzový stav a věci alespoň obecně související.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní s přednostním právem předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Pane předsedo Poslanecké sněmovny, já s vámi souhlasím a ukážu vám tu přímou souvislost těchto dvou bodů. Podle mě je to úplně jednoduché. Ještě v pondělí a v úterý jsme četli o tom, jak komunisté nepodpoří žádost vlády o prodloužení nouzového stavu. Pak je přizvána ruská firma do tendru na Dukovany, komunisté se sejdou, ústřední výbor KSČM změní názor a doporučí svým poslancům, aby podpořili žádost o prodloužení nouzového stavu. A já musím říct, že nouzový stav je opravdu vážná věc a vymyká se to běžným politickým dohodám, které se dějí včera, dnes a budou se dít zítra, a s nouzovým stavem. S tak velkým omezením ústavních svobod a lidských práv se nemá kšeftovat a tady vidíme špinavý politický kšeft v přímém přenosu - my vám pustíme ruskou firmu do tendru a vy nám za to podpoříte prodloužení nouzového stavu. To je, pane předsedo Poslanecké sněmovny, ta souvislost. Proto si myslím, že Sněmovna o tom jednat má, protože to s tím bezesporu a bezprostředně souvisí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: S přednostním právem byl přihlášen pan předseda Bartoš, ale toho tady nevidím, takže ještě jednou pan kolega Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Navážu na svého před řečníka. Jsem přesvědčen, že tyto body spolu úzce souvisí, a vy, pane vicepremiére, jste zodpovědný Poslanecké sněmovně a máte se jí zodpovídat. Já jednám v souladu s jednacím řádem, mám právo navrhnout tento bod a jsem přesvědčen, že to je otázka naší národní bezpečnosti natolik zásadní a ovlivní naši budoucnost v horizontu několika desetiletí, že jestliže takhle natvrdo s ignorováním vlády oslovujete Rosatom, tak se to rovná zvacímu dopisu v roce 1968 (Rozruch v sále.), protože to je zcela zásadní útok na bezpečnost a suverenitu České republiky. Ignorujete to, co říkají naše tajné služby. Na jednání říkáte, jak je budete respektovat, jak budou zohledněny. Kašlete na ně, kašlete na bezpečnost České republiky a prodáváte nás za třicet stříbrných.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dámy a pánové, určitě by vyhovovalo, tak jak tady prezentoval pan předseda Vondráček, vám, zejména z vládních lavic, abychom to tak vnímali, že ty věci spolu absolutně nesouvisí, pojďme se soustředit jenom na nouzový stav. To je přesně to, o co tady jde, o to, aby nouzový stav posloužil, ta debata o něm, určitě dlouhá, která se vede nejenom tady, ale v médiích, posloužila k tomu, abychom zavřeli oči nad tím, co se děje, a byla to taková rouška, clona, která se v tomto okamžiku hodí.

Chci vyzvat sociální demokracii, která je členem této vlády, aby nezavírala oči, aby na tomhle nespolupracovala, pokud ústy jejich ministra zahraničních věcí se tady zkrátka jedná o flagrantní porušení všech myslitelných pravidel. Tak to je určitě výzva, která tady musí zaznít, a měli byste si, kolegové, uvědomit, zda chcete na tomhle participovat, nebo nikoli.

A také chci vyzvat pana premiéra Babiše k tomu, abychom znovu vedli jednání - jednání, která jsme k Dukovanům měli jako předsedové všech parlamentních stran, aby ve chvíli, kdy se tady dějí takovéto kroky, kdy tady dochází ke změnám oproti tomu, co na těch našich jednáních před mnoha týdny zaznělo naposledy, tak abychom znovu sedli k jednomu stolu a o takovéto zásadní věci pro naši bezpečnost, pro naši energetickou soběstačnost, zakázku, která nás má stát stovky miliard korun, která ovlivní desítky let - to není záležitost jedné, dvou, tří vlád - tak abychom se o tom zkrátka bavili. To nelze smést ze stolu jen tak.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní Leo Luzar.

 

Poslanec Leo Luzar: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, nebudu reagovat na vyslovené lži, které tady u toho mikrofonu zazněly v rámci spojování nouzového stavu tady s tímto problémem. To jsou lži, co tady zazněly, a my bychom nikdy nebyli ti, kteří by se snažili kšeftovat s nouzovým stavem. Spojovat tyto dvě věci, to je opravdu, opravdu tragédie. Jestli se bavíme o jaderné bezpečnosti, o výstavbě Dukovan, tak to pokrytectví, které tady předvádí pravice, došlo vrcholu. Zpočátku říkali: My chceme jenom věcnou diskuzi, odbornou diskuzi, my do toho nechceme tahat politiku, my chceme jasné argumenty. A když je vláda vyslyší - a já jsem proti tomu, aby vláda takhle postupovala, protože já bych chtěl, aby rozhodla, ne aby to odkládala po volbách - tak najednou přichází s tím, že tu nejde o věcnou diskuzi, že tu nejde o argumenty, ale čistě a jednoduše o bohapustou politiku. Protože ty předešlé výstupy, které tady byly, a spojování nouzového stavu s tímto problémem opravdu došlo vrcholu. Nemám slov, abych to mohl komentovat. Nouzový stav, který tady máme, obavu občanů o zdraví, spojovat tady s tímto - tak to se styďte. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pořád jednáme o programu, ale zatím jsou přihlášeni ti, kteří mají přednostní práva. Teď předseda vlády Andrej Babiš, potom pan předseda Ivan Bartoš a kolega Stanjura a Bartošek. Pane předsedo vlády, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Já bych jenom poprosil opozici, že skutečně my žádné kšefty ohledně lidských životů našich občanů neděláme a tvrdit - nouzový stav a Dukovany - je úplně absurdní. Já chci požádat pana Havlíčka, aby tady vystoupil a vysvětlil to, protože ten krok, který udělal, byl po konzultaci s bezpečnostními službami, byl po konzultaci s předsedou ČSSD, takže to musí vysvětlit. Já to ani do detailu neznám. A prosím vás, věřte nám, že žádné kšefty my neděláme. My chceme požádat o prodloužení nouzového stavu, abychom tenhle lockdown všichni společně zvládli, a prioritní jsou životy našich spoluobčanů. Takže já považuji skutečně tu debatu za, jak bych to řekl, že není namístě, protože je to absurdní tvrzení, nic takového není. O Dukovanech bude rozhodovat příští vláda, takže to platí a já bych byl rád, kdyby dostal teď prostor pan Havlíček a vysvětlil, co vlastně udělal.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan místopředseda vlády Karel Havlíček je přihlášen, ale teď v pořadí Ivan Bartoš a potom pan místopředseda vlády. Pak Zbyněk Stanjura, pak Marian Jurečka, ano?

 

Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl zareagovat možná i ve smyslu, co tady zaznělo od pana Zbyňka Stanjury. To, jak to ve finále včera proběhlo a proč se to stalo, tak to mají v hlavě jenom lidé, kteří to udělali nebo kteří se toho účastnili. Vy říkáte, že to nesouvisí. My v tom nouzovém stavu - vypnutím, zapnutím - jsme asi rok. Kolikrát se Sněmovnou nebo vládou něco prohnalo takzvaně pod rouškou nouzového stavu, kdy věc, která je zcela zásadní, se najednou stane z ničeho nic. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP