(16.30 hodin)
(pokračuje Blatný)

Dovolím si konstatovat, že se nedomnívám, že se jedná o nějaká chaotická rozhodnutí. Opravdu se opíráme o velmi podobné informace jako například Německo a i při rozhodování o tom, do jakého rizikového scénáře se přesuneme, používáme stejné parametry, jako má Německo, jenom je máme navíc oskórované. Ale prosím vás neděláme... ono totiž nic jiného dělat nelze. Všichni se chovají velmi podobně a některé kritizujeme více, některé kritizujeme méně.

Pokud se týká toho, co tady byl apel na to, kdy přejdeme do rizika číslo 5, protože v podstatě asi není příliš pochyb o tom, že do něj přejdeme, protože i ta čísla z nemocnic nejsou taková, že bychom je mohli dále zatěžovat beze změny, tak jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat v průběhu vánočních svátků. Ale to definitivní, a já to jenom opakuji, to definitivní rozhodnutí opravdu padne až zítra, protože chceme mít co nejvíce dat ze všedního dne tohoto týdne zejména z nemocnic. Protože v současné době jsou to právě nemocnice, které musíme udržet v chodu a které jsou to, co musíme za každou cenu zachovat. Protože ve chvíli, kdy by se tak nestalo, tak by to byl problém pro nás všechny.

Pokud se týká silvestra, tak tam si zase naopak myslím, že bychom byli všem k smíchu, kdybychom dělali další a další výjimky. Naopak je potřeba se rozhodnout a toto rozhodnutí držet. A myslím si, že i všichni občané by to brali velmi zvláštně, kdyby se provedlo rozhodnutí a následně z něj začaly zase dělat desítky dalších výjimek. Takže si opravdu nemyslím, že by se jednalo o nějaký chaos nebo o spoustu ostatních slov, která si ani nepamatuji a která tady byla řečena.

O kompenzacích už jsem se bavil. Rozumím, že je to naprosto zásadní téma, a rozumím, že je potřeba o nich dále diskutovat. Já nejsem ekonomický ministr, ale požadavky v tomto směru jednoznačně podporuji a úplně jim rozumím. To se asi nemusíme o tom přít.

A ještě abych si dovolil vyvrátit kritiku, o které jsme se zde bavili. Tak není to jenom restriktivní opatření. V současné době my opravdu nemáme moc jiných možností, stejně jako ostatní země, než přejít do toho, čemu my říkáme stupeň 5, a každá jiná země tomu říká jinak. Ale jsou to podobné věci. Ale například se sportovci nebo s kulturou připravujeme pilotní programy založené na opakovaném testování těch, kteří chtějí tyto aktivity vykonávat, právě proto, abychom je umožnili. A toto ve spolupráci s očkováním povede k tomu, že se situace zvládne. A jenom znovu připomínám, že opravdu řada zemí, ke kterým jinak vzhlížíme, dopředu řekla, že to nebude dřív než v březnu. Některé dokonce, že to nebude dřív než v červnu. Takže nechtějme si prosím myslet, že celou situaci vyřešíme do ledna nebo do někdy jindy a že ji vyřešíme v souvislosti s tím, co nám umožňuje náš současný legislativní rámec.

Myslím si, že se snažím naopak, ať mluvím za sebe, tu situaci posuzovat velmi objektivně. Já sám dělám opravdu všechno pro to, abych s vámi komunikoval, snažím se sem chodit, jak je to jenom možné. Snažím se neemotivně a na základě údajů odpovídat na vaše dotazy. Já jim všem rozumím. Vy zastupujete občany této země, já se snažím vám v tom nějakým způsobem vyjít vstříc. Nemáme určitě a nemusíme mít úplně na všechno stejný názor, tím se názory tříbí, to je úplně v pořádku. A já vůbec nechci, aby měli ostatní stejný názor jako já. Já jenom chci, abychom se uměli navzájem vyslechnout. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Leo Luzar, poté paní poslankyně Jana Černochová s přednostními právy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, vážený pane ministře. (Ministr Blatný je zabrán do hovoru.) Já si dovolím požádat pana ministra o chvilku pozornosti, protože bych tady chtěl možná zcela výjimečně přečíst pár otázek, které jsem obdržel od člověka, který se chce nechat očkovat, a to co nejdříve. Jedná se o člověka, který má, pokud jsem si správně přečetl, 69 let, má oboustrannou plicní embolii, kterou vcelku prošel, a má opravdu strach. Je to člověk, který má strach, a ptá se mě: Zkuste se, prosím vás, zeptat pana ministra, mám obvolávat všechny ostravské nemocnice a zkusit se někde přihlásit? Nebo nás bude obvolávat obvodní lékař? Asi by to nezvládl. Nebo to bude někdo zajišťovat dle informací pojišťoven? Nebo to bude probíhat jako teď, kdy ředitel jedné z pražských nemocnic řekne: Já budu očkovat ty a ty a bude to systémem kdo dřív přijde, ten dřív mele?

Prostě pane ministře, chtělo by to asi zveřejnit nějaký očkovací plán. Poslední byl zveřejněn asi před čtyřmi měsíci. Ono by to chtělo asi aktualizovat i tyto věci, protože ti lidé, kteří už chtějí využít a jsou v té menšinové skupině občanů České republiky, kteří opravdu vážně čekají na tu vakcínu, aby ty informace měli a aby to nebylo jen, že Praha, Brno, ale i taky ostatní velká města, ale hlavně ty ostatní regiony. Protože jak ten důchodce správně píše, máme asi 300 tisíc seniorů, kteří jsou v domovech seniorů. Tam si to dokáže představit, že přijede někdo s mobilním vozem, bude tam mobilní lednička minus 71 stupňů, vyskočí lékař, natáhne to a začne postupně ty seniory očkovat. Nebo budete seniory svážet do nějakého očkovacího centra do nemocnice? I to je teoreticky logisticky zvládnuté. A tyto otázky tito lidé kladou. Jak to bude probíhat? A samozřejmě máme 2,5 milionu starobních důchodců, kteří jsou doma. A oni také patří pod tu rizikovou skupinu a asi by bylo třeba ten plán co nejdříve upravit a zveřejnit, jak bude postupováno, zvláště v tom praktickém provedení, ať ta nejistota těchto lidí je uklidněna.

Tolik krátký výstup z otázek občana, který jsem slíbil, že přednesu.

Druhá věc, kterou bych tady chtěl říci, a z mých slov to tady nezaznívá poprvé, je, a teď promiňte za ta slova, absolutní ignorace Ministerstva zdravotnictví vůči dezinformacím. Vy jste úplně ignorovali výzvy, které jsem tady z tohoto pultu dvakrát v prodlužování nouzového stavu hovořil, že prostě ignorujete velkou skupinu lidí, kteří mají strach z očkování, strach z té nemoci, anebo naopak ji zlehčují. Když jsem se podíval dneska, teď, na stránky vašeho ministerstva, tak reakce na nepřesnosti je poslední nepřesnost ministerstva z 11. 11. Od té doby asi žádnou nepřesnost ministerstvo nevydalo, aby mohlo opravit nějaké chyby. Ale přece víme, jak fungoval PES a další a jaké byly výjimky. Minimálně se to tam mělo objevit.

Dívám se na vaše stránky, na oblast dezinformací o covidu. Už tam první informace mě zaujala: "Teprve u registrovaných vakcín bude stanovena indikace a kontraindikace. Každý by se měl také řídit doporučením svého lékaře, který zná jeho celkový zdravotní stav." Z jedné strany vy říkáte, že ta vakcína je bezpečná, že se můžou lidé očkovat, z druhé strany jim říkáte, až po doporučení obvodního lékaře. Čili zase v té strategii očkování tady chybí informace. A to není výtka, že to je tady mezi dezinformacemi uvedeno. Ale já se ptám: Proč? Tady není konkrétní odpověď. Ti lidé tu odpověď najdou. Tady se mi kolega lékař usmívá do obličeje a říká, že asi hovořím špatně. Ale tady jsou lidé, a velká skupina lidí, kteří mají strach a hovoří o věcech, které si ani nedokážu představit, že by tak mohly být. O nějakém spiknutí. Vy se jim možná smějete, ale ti lidé mají opravdu strach, že tady se jedná jenom o byznys farmaceutických firem a že vlastně ten covid není tak špatný a že se dá přežít. Už je tady skoro 600 tisíc lidí, kteří ho měli a vcelku bez větších problémů jím prošli. Tito lidé informují své další a jak fungují.

My se tomu možná smějeme, vysmíváme, ale já bych očekával seriózní odpovědi na webu Ministerstva zdravotnictví. Třeba tady je odkaz: Antigenní testy jsou nespolehlivé. Nošení roušek je nebezpečné. Je tu odkaz na "dezinformační web", který je takhle nazýván. Ale chybí tady absolutně odpověď, proč se ten web mýlí. Minimálně řádka o tom, že v těch a těch věcech nemají pravdu, protože... A to protože tady postrádám ve všech většinových odpovědích, které tady na tom webu "dezinformace" jsou. Je to mimo jiné i ten web, kde se prohlašuje pan prof. Bárta, jestli se nepletu, Beran, pardon, a Václav Klaus za autory dezinformací. Je to tady furt. Ale proč by měli být dezinformátory, nebo kde se pletou, tady vůbec není uvedeno. To považuji za velkou chybu Ministerstva zdravotnictví.

A teď aktuálně. Dneska jsem si stáhl vyjádření Stanovisko k očkování proti koronaviru SARS-CoV-2, podepsáno profesorkou lékařkou Jiřinou Bartůňkovou, DrSc., MBA, přednostkou Ústavu imonologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice Motol. Je to 11 bodů. V těch 11 bodech hovoří jako zkušená imunoložka o tom, jak probíhá očkování a co si ona k tomu myslí. Je to ale v rozporu s tím, co slýcháme z úst ministra, popř. o tom, jak to očkování má probíhat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP