(14.20 hodin)

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Pane předsedo, dámy a pánové, já bych chtěl požádat, abychom předřadili bod 503, je to Informace ministra životního prostředí k situaci na řece Bečvě, a aby šel jako v pátek první bod před třetími čteními z toho důvodu, že je řada otázek, na které pan ministr může odpovědět bez ohledu na to, jak probíhá vyšetřování. Řada otázek byla položena například v deníku Referendum, na které pan ministr neodpověděl, a jsem přesvědčen, že je důležité a správné, aby lidi dostali odpověď, jakým způsobem se tento zločin na řece Bečvě vyšetřuje. Takže prosím vás o podporu tohoto návrhu. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další přednostní právo - pan předseda Chvojka, poté pan předseda Michálek. Pan předseda Chvojka to ruší, v tom případě pan předseda Michálek, poté pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl uplatnit veto proti návrhu, který zde byl přednesen, a to jménem klubu Pirátů, STAN a TOP 09, proti návrhu na dozařazení tisku 966, návrhu zákona o přechodu k nízkouhlíkové energetice, a to z toho důvodu, že bychom chtěli, aby se nejprve tato záležitost projednala na výboru pro bezpečnost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak, pan předseda Faltýnek s přednostním právem.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, dámy a pánové, kolegyně a kolegové, pane předsedo. Činím takto po debatě s panem ministrem Brabcem a chtěl bych vznést protinávrh, abychom bod číslo 503, nebo tisk 503, informace o Bečvě, pracovně řečeno, projednali v pátek po třetích čteních, nikoli před třetími čteními, ale po třetích čteních, aby byl dostatečný časový prostor na tuto debatu, a pan ministr Brabec je připraven na vaše dotazy odpovědět. Čili berte to prosím jako protinávrh k návrhu pana kolegy předsedy Bartoška. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Nemám tu nikoho dalšího s přednostním právem, takže pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Já respektuji návrh pana poslance, pana předsedy Faltýnka, ale nezlobte se na mě, já to vnímám pouze jako snahu projednávání tohoto bodu oddálit, znepříjemnit, neprojednat, odložit. Bude-li to až na konci bloku třetích čtení, tak to nestihneme projednat. Z toho důvodu dávám protinávrh, aby to bylo zařazeno jako druhý bod pátečního jednání po prvním čtení - po třetím čtení prvního zákona, tak aby po něm bylo toto zařazeno jako druhý bod.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Druhý bod v pátek. Na mě tady mluvilo víc lidí. Náhradní kartou číslo 18 hlasuje pan poslanec Kalousek. Náhradní kartou číslo 17 hlasuji já, Radek Vondráček.

Ptám se, zda ještě někdo chce vystoupit s přednostním právem. Pan předseda Faltýnek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Omlouvám se za druhé vystoupení k této věci, nicméně v pátek v bloku třetích čtení máme projednávat evidenci skutečných majitelů, prověřování zahraničních investic, náhradní výživné, chráněný účet. A Sněmovna přece, pokud se dohodneme, kolegyně, kolegové, může jednat v pátek i po 14. hodině. A pokud je zájem diskutovat o Bečvě, pan ministr Brabec je tady, mluvil jsem s ním na to téma tento týden pětkrát, hledali jsme termín, a našli jsme termín v pátek po třetích čteních, nejpozději ve 14 hodin. Tak pojďme se prosím dohodnout, není to žádná obstrukce, já tady rád tu debatu budu poslouchat s panem ministrem Brabcem. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Dovolte mi si povzdechnout nad tím, že otázky by se primárně měly klást na interpelacích. Doufám, že pan ministr bude přítomen ve čtvrtek. A ještě bychom mohli z hlediska jednacího řádu využívat ten čas.

Pan předseda Stanjura, prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak samozřejmě navrhnout pátek 14 hodin je obstrukce. Chladnokrevná, čistokrevná, nic jiného. Já chci jenom - (Poznámka z pléna.) A proč ne? Ale nazývejme věci pravými jmény. Pan ministr Brabec se tomu dlouho bránil, dlouho se nám vyhýbal a teď si milostivě našel termín v okamžiku, kdy normálně Poslanecká sněmovna nezasedá. Já chci jenom připomenout, že jsme měli plénum v minulém výborovém týdnu, budeme mít plénum v příštím výborovém týdnu, vládní většina plánuje schůzi, plénum, v poslaneckém týdnu. Pak jako navrhují něco ve 14 - možná pan předseda Faltýnek tady rád bude sedět, úplně tomu nevěřím, ale proč ne, budu optimista. Ale není to důstojný čas pro tak závažný problém, abychom to debatovali.

Pane předsedo Poslanecké sněmovny, pokud znáte, a určitě znáte systém interpelací, tak tam se vlastně rozprava nedá dát. My přece - váš pan premiér, vaši ministři jsou mistři v disciplíně "ptejte se mě, na co chcete, já vám odpovím, co chci já". Takže tam se o tak závažné ekologické katastrofě opravdu reálně debatovat nedá. Je možné, že by pan ministr Brabec přečetl pětiminutové expozé, které mu napíšou úředníci, ale ostatní poslanci se do takové debaty zapojit nemohou. Tak už to raději řekněte, co jste měli na výboru, že to je neveřejné, tajné, nechcete mařit vyšetřování, a všechny ty výmluvy, které jsem slyšel. Je to mnohem lepší než navrhovat, že tady budeme sedět v pátek ve 14 hodin.

Jen tak mimochodem, dneska zase vláda navrhla tři zákony v legislativní nouzi, takže nemám pocit, že by Sněmovna zasedala málo, je to přesně naopak. A také máme projednávat nějaké návrhy zákona, také musíme mít čas, abychom to vůbec přečetli, mimochodem, k tomu kurzarbeitu. Vy se vždycky dohadujete týdny a měsíce ve vládní koalici, to respektuji, pak nám to sem hodíte a chcete, abychom druhý den o tom hlasovali. A my také potřebujeme čas na to, abychom to promysleli a případně k tomu zaujali nějaké jiné stanovisko, nějakým způsobem vylepšit tento návrh.

Takže my určitě nepodpoříme pátek 14 hodin, protože pro obstrukci hlasovat prostě nebudeme. A evidentně pan ministr se toho bojí. Pane ministře, pokud jste hledal termín, tak jste měl hledat termín v okamžiku, kdy normálně zasedá Poslanecká sněmovna. Jste poslanec sedm let a kousek, tak mi zkuste takhle - nebo ať vám to zjistí vaši úředníci, kolikrát jsme v pátek po 14. hodině zasedali a projednávali za těch sedm let i v normálních dobách, kdy nebyla legislativní nouze a zákony v legislativní nouzi.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Tak, s přednostním právem pan ministr Brabec, poté pan vicepremiér Hamáček, poté pan předseda Bartošek, všechno přednostní práva, a jistě je to k programu schůze.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, vaším prostřednictvím, pane předsedající, k panu předsedovi Stanjurovi.

Pane předsedo, já se bojím akorát nemoci svých dětí, své a svých blízkých. Nebojím se ničeho jiného a úplně nejméně se prostě bojím hloupých provokačních poznámek, na které už jsem zvyklý. Já jsem se hned takhle dostal do bílého žáru, to jsem ani nečekal takhle brzo, ale budiž. Já se ničemu nebráním a nebránil jsem se. Já jsem se slušně omluvil ze zdravotních důvodů den před schůzí, kdy se to mělo probírat. Ne ten samý den, ale den před schůzí, skutečně ze zdravotních důvodů, což jsem oznámil. Na ten bod se nakonec ani nedostalo, protože se projednával covid, čemuž rozumím.

Tak mě prosím skutečně tímto způsobem neurážejte! Já se opravdu nebojím. A vůbec se nebojím toho bodu. Já jsem se připojil na výbor pro životní prostředí, který se změnil ve vyšetřovací komisi. Původně jsem to ani nechtěl udělat, ale protože všichni víme, že to je politická záležitost - protože kdyby to nebyla politická záležitost, tak se to nechá samozřejmě řešit Policii České republiky. Takže toto je, já si myslím, všem jasné. Takže já nevím, proč se do tohoto navážíte. Nebojím se toho bodu, odpovím, znovu, řekl jsem na výboru, na plénu řeknu to, co mohu říct, to, co prostě není vázáno - vy určitě znáte dobře trestní zákoník, příslušné paragrafy, při vyšetřování, co lze říct, a nelze říct. Ale udělal se z toho skutečně neuvěřitelný kabaret a já jenom říkám - ano, rád se k tomu vyjádřím jak na interpelacích, kdekoliv jinde, ale vyjádřím se opravdu pouze k těm bodům, které lze říct vzhledem k tomu, že běží paralelně vyšetřování Policií České republiky dozorované státním zástupcem. Tak mě prosím tímto způsobem opravdu neurážejte, že se něčeho bojím a něčemu se bráním. Nebráním. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP