(16.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Další faktická poznámka - poslance Jiřího Bláhy, připraví se Ondřej Profant. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, udělal jsem si pár poznámek, jednu mám na mobilu.

To znamená, že bych doporučil navrhovatelům, aby občas navštívili stránky Ministerstva průmyslu a obchodu. Tam už 15. 7. 2019 vyšel článek o startu podnikání, kde je jasně napsáno, že se u nás nechá start podnikání právnických i fyzických osob udělat za jeden den. Jediné, co nelze za jeden den pořídit, je přihláška k DPH. Na tom se samozřejmě pracuje, abychom třeba udělali v tomto případě výjimku, že v okamžiku, kdy by byl třeba větší odpočet, tak by se neumožnil, až potom, co by bylo to DPH opravdu prozkoumáno z hlediska, jestli ta firma s tím nechce nějakým způsobem manipulovat.

Jinak určitě bych přivítal, když chcete řešit podnikatele, abyste chodili na podnikatelskou radu, kdybyste chodili do skupiny pro snižování administrativní zátěže, kdybyste se zúčastňovali podvýboru pro podnikatelské prostředí. Určitě byste se dozvěděli, že nejvíc podnikatele trápí exekuce, insolvence, trh práce, karenční doba a zneužívání nemocnosti, statistická hlášení, digitalizace, robotizace v návaznosti na přístup k internetu, vysokorychlostní internet a drahá data, cena odvodů za práci - máme obrovsky drahé odvody za práci, bankovní poplatky - které patří k nejdražším v celé Evropě, stravenky - tak jak nás vydírají stravenkové firmy, úroky z úvěrů - které patří k vysokým, dneska k největším v celé Evropě, bankovní úvěry a jejich složitost, dotační projekty a jejich složitost. A na závěr se vrátím k těm exekucím, insolvencím a hlavně vymahatelnost práva.

Takže to jsou věci, které podnikatele trápí. A určitě když se se mnou do toho pustíte a podpoříte mě, tak uděláme obrovský kus práce, ale to, co vykřikujete (upozornění na čas), tak je jenom kalení vody. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pokračujeme faktickými poznámkami. Nyní místopředseda Tomio Okamura, připraví se kolega Dominik Feri, dále poslanec Ferjenčík, Martínek, Jiránek. Pane místopředsedo, máte slovo k faktické poznámce.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, musím tady reagovat na tu diskusi. Za SPD říkám, že jsme rádi, že jsme spolupředkladateli návrhu zákona, který umožní stát se živnostníkem nebo založit s. r. o. do 24 hodin, a dokonce za snížené náklady 500 korun a elektronicky. Jsem trošku nemile překvapen, jak je tady řada poslanců, kteří házejí tomuto návrhu klacky pod nohy, aniž sami cokoliv konstruktivního navrhují. Vláda už měla možnost předvést digitalizaci státní správy. Návrhy tady v tomto ohledu nejsou, pokulhává to. Naopak my jako SPD chceme, aby byla státní správa digitalizovaná, abychom ušetřili jak občanům, tak státní správě, tak byrokracii. A myslím si, že ten návrh je prostě vynikající.

Dneska je navíc stav takový, že pro to, abyste si založili firmu, je potřeba využít různé zprostředkovatelské firmy, trvá to mnohem déle, než je tento návrh. Když se podíváme do světového žebříčku, jak rychle se zakládají ve světě společnosti, tak Česká republika je na nelichotivém místě. A celkově lze tedy říci, že tento návrh je velkým krokem dopředu. Navíc je možnost také uhradit ten poplatek 500 korun kreditní kartou, takže není potřeba ani zbytečně někam docházet.

Takže za SPD jsme rádi, že jsme spolupředkladatelem, a musím říci, že bych chtěl vyzvat i ostatní poslance, aby podpořili tento návrh, a uděláme krok dopředu k tomu, abychom odbyrokratizovali Českou republiku, aby ti občané, kteří se chtějí sebezaměstnat, abychom jim to umožnili bez překážek. Myslím si, že bychom to měli všichni podpořit. A jsem zvědavý na to, kdo bude hlasovat proti, protože i v případném druhém čtení se dá udělat řada úprav tak, aby to bylo komfortní i pro ty, kteří nyní nesouhlasí. Děkuji. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka poslance Dominika Feriho. Připraví se kolega Ferjenčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji za slovo. Jsem nucen zareagovat na to, co tady tak jako nějak mezi řádky zaznívá, a sice že jsou tu nějací lobbisté, kteří chtějí jenom zachovat ten velký kšeft pro notáře. Přijde mi to opravdu nevhodné. Přijde mi to nevhodné. Říkám to jako někdo, kdo je tam také podepsaný. Přijde mi to nevhodné, a snad nikdo nebude podezírat, nejsem notář, ani jím nechci nikdy být, ale přijde mi nevhodné, že za prvé se tím zamlžuje samotná podstata toho návrhu a dělá se tu taková nějaká prazvláštní politika, což samozřejmě možné je, ale ku prospěchu věci to asi nebude. A není to vhodné i z toho důvodu, že to prostě neodpovídá realitě.

Kdyby notáři měli takové ryto a takový kšeft, tak proč se sakra ty úřady neobsazují? Proč o to nikdo nemá zájem? To prostě neodpovídá realitě. A každý, kdo o tom něco ví a snažil se o tom něco zjistit, tak moc dobře ví, že řada notářských úřadů zachází na úbytě. A i to není prostě důvod, proč bychom s nimi měli jednat. Nějaká, řekněme, ekonomická udržitelnost notářských úřadů. Ale ti notáři by u toho měli být přítomni jenom z toho důvodu, zejména z toho důvodu, že zkrátka znají tu praxi, ten pohled z peronu na jedoucí vlak je úplně jiný než pohled z jedoucího vlaku na peron. A proto bychom s nimi měli o této věci debatovat.

Co musím říci, co tu říkal kolega Bláha prostřednictvím pana předsedajícího, je velmi správně. Skutečně ta registrace k DPH nás v těch žebříčcích stahuje trochu dolů. Možná je to i důvod, proč by to mělo být přikázáno případně i rozpočtovému výboru, aby se zástupci Ministerstva financí k tomu sdostatek vyjádřili. Ale říkat to, že se tu někdo snaží zachovat nějaký velký kšeft pro notáře, je prosím pěkně mimo. A notář nejsem, býti nechci. A vězte, že u mnoha mých kolegů z právnické fakulty v Praze je právě i to ekonomické hledisko jedním z důvodů, proč těmi notáři být do budoucna nechtějí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka poslance Mikuláše Ferjenčíka. Připraví se Tomáš Martínek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Chtěl jsem jen stručně reagovat na svého předřečníka, kolegu Bláhu, který hovořil o těch věcech, které skutečně trápí podnikatele, a zmiňoval daňové zatížení práce. Já jsem tady opakovaně navrhoval snížení zdanění práce, stejně tak hnutí ANO mělo v programu snížení daňového zatížení práce. Tak jsem chtěl poprosit, abyste to konečně předložili, ať to můžeme společně s ODS a s vámi schválit. Hlasů tady na to máme habaděj. Bohužel za ty skoro už tři roky od voleb se to nepohnulo. To ale musíte předložit vy, protože bohužel opozice má jenom 85 hlasů, takže potřebujeme... respektive 92, podle toho, které strany počítáme jako koaliční. Každopádně potřebujeme, aby aspoň někdo z té vládní koalice byl ochoten to daňové zatížení práce snížit. A bohužel hnutí ANO to dosud nepředložilo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka Tomáše Martínka. Připraví se Martin Jiránek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji, dobrý den. Já také jen krátce zareaguji na kolegu Bláhu, protože jsem byl vyzván k tomu, abychom chodili na podvýbor pro podnikatelské prostředí. Musím zmínit, že tam chodím. Chodím i na odborné diskuse, které se věnují problematice podnikatelů, ale i dalších. Dokazuje to i to, že předkládám pozměňovací návrhy, které pomohou nejen podnikatelům, ale i ostatním občanům.

Například zítra zde budeme schvalovat v rámci projektu Moje daně můj původní návrh na prodloužení elektronické lhůty pro podání elektronického daňového přiznání, a tak dále. Takže myslím, že ta činnost tam je, a doufám, že i tenhleten návrh, který de facto ukazuje na to v prvním čtení, že máme snahu digitalizovat a máme snahu se stát tím evropských tygrem k tomu, abychom přilákali společnosti, abychom přilákali kapitál, abychom přilákali investice, abychom se stali doopravdy evropským tygrem nejen v digitalizaci, obdobně jako se o to nyní například snaží Estonsko, tak abychom to doopravdy podpořili alespoň v prvním čtení a případné nedostatky nebo náměty od dalších koaličních nebo opozičních stran prostě probrali v tom druhém čtení při projednávání tohoto návrhu.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě než předám slovo poslanci Martinu Jiránkovi, tak přečtu omluvu došlou předsedovi Poslanecké sněmovny. Od 15 do 18 hodin se omlouvá z pracovních důvodů Josef Hájek. Nyní tedy faktická poznámka poslance Jiránka. Prosím, máte slovo.***
Přihlásit/registrovat se do ISP