(15.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Hezké odpoledne. Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní s faktickou poznámkou Leo Luzar. Ještě maličkou chviličku vydržte, pane kolego. Omlouvá se pan poslanec Marek Výborný od 15.15 hodin do konce jednacího dne ze zdravotních důvodů. Nyní vaše vystoupení, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji. Vaším prostřednictvím kolegovi Jiránkovi děkuji za to, že zdůvodnil jeden argument, který tady zazněl. Já si dovolím rozvést ten argument, který tady řekl, že my jsme chtěli v devadesátce, vy jste nám to zavetovali. Ano, původní myšlenka byla v devadesátce. My jsme už tehdy upozorňovali, že ten návrh, tak jak je předložen, je lehce obejitelný, a tudíž směřuje k tomu, že vlastně všechny momentálně zavřené obchody podle tohoto zákona budou obcházet tento zákon tím, že si najdou jednoho jediného, klidně jednoho jediného OSVČ, se kterým uzavřou smlouvu o velkoobchodní dodávce zboží, a v ten moment z toho režimu vypadnou. Takže to bude lehce zneužitelné. A budu velice zvědav na to, jestli ten zákon projde, jak tady bylo řečeno ústy pana předsedy klubu ANO pana Faltýnka vaším prostřednictvím, že projde ta poslanecká verze, tak budu velice zvědav na praktické důsledky toho, na co teď tady upozorňuji, a budu opravdu zvědav, za čí zájmy se tady bojovalo. Jestli to je opravdu jenom ten jeden velkoobchod, který by dle definice stávající z toho měl těžit, anebo to bude opravdu obejito a najednou celý ten zákon se stane bezpředmětným, protože ho všichni obejdou právě tímto modelem, na který tady upozorňuji.

Zároveň dodávám, že jsem předložil pozměňovací návrh, který by to elegantně řešil a upřesnil ty velkoobchody, aby to nemohlo být obcházeno, a nabídl jsem kompromisní řešení pro ty argumenty, které tady zaznívají, že někteří podnikatelé chtějí o svátcích nakupovat v tom konkrétním velkoobchodě, ale toto bylo odmítnuto. Proto si myslím, že mám pravdu a že historie a čas mi dá za pravdu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Kolega Skopeček ještě vyčká. S faktickou poznámkou jeho stranický kolega Vojtěch Munzar. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Ano, děkuji, pane předsedající. Já bych chtěl zareagovat vaším prostřednictvím na pana kolegu Jiránka, který tady mluvil o ekonomice a zdůvodňoval - tady již to parafrázuji - že ne pro všechny obchody se to vyplatí a že to dělají pro svůj marketing, jestli jsem to dobře pochopil. Já bych chtěl tedy hlavně říci, že bychom to měli nechat na nich, jak na zákaznících, tak na těch obchodech, jak se sami rozhodnou, co je pro ně výhodné, co je pro ně nevýhodné, a neupírat ze strany státu svobodnou vůli a svobodné rozhodování jak zákazníků, tak majitelů obchodů. Myslím si, že do toho se stát plést nemá, má to nechat skutečně na dohodě lidí, na jejich svobodné vůli, a proto i třeba já budu podporovat i tu senátní verzi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě jedna faktická poznámka - pana poslance Jiřího Bláhy, poté řádně přihlášený kolega Skopeček. Máte slovo k faktické poznámce. Prosím.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl jenom v této technické reagovat právě na tu svobodu, protože to je důležité si říct. Svoboda, svoboda volby, a to je hrozně ožehavé téma, neboli často si žádný podnikatel, který prodává v maloobchodě, ale i ve velkoobchodě, nemůže říci: já budu mít zavřeno, nebo budu mít otevřeno, protože to, jak se bude muset chovat, mu předkládá smlouva, třeba jenom nájemní. To znamená, že jestliže jste součástí nějakého bytového domu, bytového celku, obchodního domu, tak máte povinnost dodržovat nějaké zvyklosti toho domu. V ten okamžik si nemůžete rozhodnout: chci ve svátek mít zavřeno. Neumožňuje vám to nájemní smlouva. V ten okamžik, i když je to pro vás nevýhodné, musíte otevřít.

Druhá věc svobody u velkoobchodů je zase o tom, jestliže dodáváte do velkoobchodů od pondělka do neděle, nebo od pondělka do pátku, je to úplně jedno. Jestliže je svátek, tak ten velkoobchod vás donutí, abyste dodávali i ve svátek. A teď si vezměte tu svobodu dodavatele čerstvých potravin, který nemůže dodat nikomu jinému, protože je zavřeno všude, ale vlastně ani nikdo nechce mít ve svátek otevřeno, protože veškeří malí odběratelé se rozhodli, že budou mít ve svátek zavřeno, ale do toho velkoobchodu musíte dodat, protože v okamžiku, kdy to tam nedodáte, tak přijdete o smlouvu dodávek v normálním týdnu. Takže se svobodou jednoho zaniká svoboda druhého. Tak to je normální, a proto si tady nemůžeme hrát na to, že to necháme na té dohodě. Dohoda je vždycky o právech toho silnějšího.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, skončil vám čas k faktické poznámce. (Posl. Bláha: Děkuji.) Děkuji. Nyní pan kolega Jan Skopeček, připraví se pan kolega Bláha. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Skopeček: Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, děkuji za slovo. Disciplinovaně jsem čekal na standardní vystoupení, byť si myslím, že celá řada mých předřečníků využila faktickou poznámku k tomu, aby řekla alternativní názor a alternativní projev k tomuto tématu.

Já za klub ODS musím říct, že my samozřejmě podpoříme senátní verzi zákona, která navrhuje zákon zrušit jako celek. Byli jsme od samého začátku proti tomuto hloupému návrhu, který podle mého názoru nemá jakýkoliv smysl a v realitě přináší chaos. Byť jsem člověk, který se o státních svátcích věnuje raději jiným činnostem než nakupování, tak jsem poslední svátek, kdy byla regulována otevírací doba, navštívil jedno pražské obchodní centrum. Realita v tom obchodním centru byla taková, že prodejny, které měly nad ten povolený rámec, byly uzavřeny, všechny ostatní malé obchůdky, kavárny, restaurace byly otevřeny. Musela tam být bezpečnostní služba, musel tam být úklid, museli tam být i zaměstnanci malých obchodů. Jediné, koho se to dotklo, byly prodejny s velkou plochou. Jaký to má smysl, takto segregovat, takto dělit malé prodejny od velkých? Vždyť to nemá hlavu ani patu. Stejně dominantní, drtivá část těch zaměstnanců obchodního centra tam i v ten den, kdy mělo být zavřeno, samozřejmě byla. Jediné, co to způsobilo, je, že zmatení lidé, kteří si přišli nakoupit, neměli šanci si nakoupit ve velkých prodejnách, ale mohli si nakupovat pouze v malých. Takže občas je dobré se snést z Poslanecké sněmovny do reality života, jít se do těch obchodů o státních svátcích podívat a možná byste poté o tom zákonu hlasovali úplně jinak. Ale to je konkrétní zkušenost z posledního státního svátku, kdy to bylo regulováno.

Důvod, proč my voláme po senátní verzi, má samozřejmě obecnější charakter. My si myslíme, že jsou prostě věci, do kterých státu nic není a do kterých nemá vrtat nos. A toto je přesně ta oblast. Protože my tady regulujeme svobodné rozhodnutí majitele obchodu, který používá svůj vlastní majetek na své vlastní riziko, platí z něj daně, a my mu omezujeme, aby tento svůj vlastní majetek využíval, aby podnikal, aby získal ekonomický zisk, ze kterého bude následně státu platit daně, které my tady všichni tak velmi rádi přerozdělujeme. Takže samozřejmě omezujeme svobodu volby toho podnikatele.

Omezujeme i svobodu volby spotřebitele. Já si myslím, že stát tu není od toho, aby určoval lidem, co mají ve státní svátek dělat. Pokud prostě lidé nemají jindy čas a státní svátek je pro ně den, kdy si chtějí nakoupit, tak opět stát jim nemá co mluvit do toho, jestli ve státní svátek mají jít do kostela, na procházku, nebo nakupovat. Mělo by to být prostě rozhodnutí jich samotných. Myslím si, že lidé jsou natolik chytří, natolik se mohou rozhodovat sami bez názoru politiků, bez názoru (nesroz.), že si určitě zvolí správnou variantu toho, co budou o státní svátek dělat.

Často se tady mluví i o tom, že to je benefit pro zaměstnance, kteří musejí o státních svátcích pracovat. Kolegyně, kolegové, přece i ten zaměstnanec podepisuje svobodně pracovní smlouvu. Nikdo nad ním nedrží meč, že ji musí podepsat zrovna se zaměstnavatelem, který vyžaduje práci o víkendech nebo práci o státních svátcích. V dnešní době, kdy je rekordně nízká nezaměstnanost, kdy je velký počet volných pracovních míst, která zaměstnavatelé nabízejí, tak bezesporu zaměstnanec, který nechce pracovat o víkendech, najde uplatnění u jiného zaměstnavatele, který prostě práci o svátcích nevyžaduje. Popřípadě už dneska díky té situaci na trhu práce musí samozřejmě zaměstnavatelé nabízet při práci o státních svátcích peníze navíc, odměny, které samozřejmě vylepšují případný čistý příjem toho zaměstnance. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP