(15.40 hodin)
(pokračuje Skopeček)

Takže je to proti všem. Je to proti podnikatelům, je to proti zaměstnancům, kteří uzavírají svobodně své smlouvy, je to i proti spotřebitelům. A hlavně, jak znovu říkám, nedává to žádný smysl, protože můžeme vidět o těch státních svátcích, že tam přijíždějí zmatení spotřebitelé, kteří si prostě chtějí nakoupit, a jenom proto, že se nepodívali na to, že zrovna tento svátek je zavřeno a příští otevřeno, tak to dává (nesroz.)

Chtěl bych reagovat na kolegu Luzara a jeho vystoupení jenom bodově. Pan Luzar - a oni to komunisté dělají rádi, oni mluví za celé třídy, za celé společenské skupiny, on tu mluví za všechny zaměstnance. Pane kolego, já jsem zase mluvil se spoustou zaměstnanců, zejména mladšího věku, studentů, kteří jsou naštvaní za tuto regulaci, protože přesně tyto sváteční dny využívali k tomu, aby šli na brigádu, aby šli prodávat do tohoto obchodu, a získali tak peníze navíc na brigádách. Těm jste vzal možnost, aby si přivydělali, svou touhou regulovat život každého z nás.

Pak mě pobavila vaše zmínka o tom, ať se podíváme na Západ, kde se rovněž nepracuje, nebo neprodává i o nedělích. Víte, pane kolego, proč to na tom Západě tak je? Je to z církevních důvodů. Je to díky tomu, že tam prostě věřících je více, větší procento než u nás, a že prostě věřící v neděli chodí do kostela, a je to tam společenský úzus. Překvapuje mě od kolegy z řad komunistické strany, že zrovna bojuje za praktikující katolíky a chce, aby měli větší možnost o nedělích chodit do kostela, respektive chce jim snížit tu možnost dělat něco jiného.

Netušil jsem, že komunistický poslanec bude bojovat za to, aby se praktikující katolíci ještě více věnovali namísto konzumu té otázce víry.

Poslední, čím chci reagovat na kolegu Luzara, je, že to všechno směřuje k většímu konzumu. No, to chápu, že vám ten konzum vadí. Za dob té centrálně řízené ekonomiky ty regály a prodejny byly prázdné, tam nebylo co kupovat. Ale zaplať pánbůh, ta doba už je pryč.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan kolega Skopeček vyvolal dvě faktické poznámky - pana kolegy Patrika Nachera a Lea Luzara. Nejdříve tedy faktická poznámka pana poslance Nachera. Prosím máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji za slovo. Já ještě budu reagovat na to předchozí, protože tam nezaznělo úplně všechno.

Za prvé reakce na kolegu Bláhu. Já jsem si to přesně napsal - nikdo nechce mít otevřeno. Tak nemají otevřeno, to je kulatý čtverec. Já s tímhle neumím polemizovat. Já neumím polemizovat s tím, že nikdo nechce mít otevřeno, a přesto tento zákon způsobí, že budou muset mít otevřeno. Nerozumím tomu.

Pokud jde o kolegu Luzara, on tady předtím řekl, že my se tím snažíme tady prosadit vlastní názor. Jestli mě teď poslouchá - vlastní názor. No, o čem jiném to je? Vy tady prosazujete jako něčí jiný názor? Nebo já tomu teď nerozumím. Ano, je to můj názor. Já se ale, pane kolego, na rozdíl od jiných tady v této Sněmovně - jsem tady rok a půl - snažím tady prosazovat i názory ve věcech, které jakoby sám nežiji. Dám příklad. Já jsem tady dvakrát hlasoval pro větší benevolenci u množství alkoholu v krvi pro vodáky a cyklisty, ač jsem sám abstinent. A hlasoval jsem pro to. Takže to není tak. Tak je to můj názor, ale neznamená to, že tím žiji. Tím chci tady popsat, že ač to tady navrhuji, tak z toho nevyplývá, že bych o svátcích někde bláznivě chodil nakupovat, úplně naschvál. Teď je neděle, teď jsou svátky a já jdu nakupovat, jenom abych... Tak to bych chtěl podtrhnout.

A poslední věc, to jsou ty příklady ze zahraničí. No, já jsem už před tím varoval. Když to tady bylo ještě před tím Senátem, tak bych to zopakoval pro kolegy, protože to je hrozně nebezpečné, to se vám může vrátit jako bumerang. Protože buď ty příklady ze zahraničí budeme tady dávat a pak to budeme používat u všech případů, u všech zákonů, anebo jenom selektivně, kde se nám to hodí. Což je v tomhle případě. Protože já bych vám v tom případě připomněl manželství pro všechny, které také funguje v západní Evropě. A tam určitě vy ani kolegové z KDU-ČSL nebudete argumentovat, že to tam platí, tak je to důvod pro to, aby to platilo i u nás.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane kolego, skončil vám čas k faktické poznámce. Děkuji. Nyní faktická poznámka Lea Luzara, další, poznámka Martina Jiránka a kolegy Miholy. Takže pan poslanec Leo Luzar s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji za slovo. Vaším prostřednictvím budu reagovat na své dva předřečníky.

Ke kolegovi Nacherovi tady. On má pravdu ve svém základu, že to je jeho názor. Ale používá metodu, že sice já bych navrhoval zákon, aby to zrušil a zakázal, nebo zrušil ten zákon, to je můj názor, ale jelikož vím, že bych narazil, tak půjdu dílčími kroky a dám jenom že jako, abych to mohl trošku zmírnit. Čili tak buď mám názor, že to nechci, aby to bylo - potom bych to chápal. Ale nejdu tou metodou, že to jakože otevřu a budu doufat ve výsledek, který nakonec bude takový, jaký tady dneska řešíme s názorem senátorů. Dalo by se to i takhle vykládat, pane kolego, a já si myslím, že to taky možná takhle vnímáte. Protože jakmile neprošla devadesátka, kdybyste byl na svých zásadách, tak ten návrh stáhnete a neprojednáváte ho dále.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Při faktické poznámce se, pane kolego, obracejte na své kolegy mým prostřednictvím.

 

Poslanec Leo Luzar: Pardon. Čili vaším prostřednictvím ke kolegovi Skopečkovi. Já jsem ten příklad zahraničí použil z jednoho prostého důvodu. Protože tam se nejedná pouze o církevní svátky, tam se jedná i o státní svátky jednotlivých států, které tam jsou mnohdy dokonce více zastoupeny než ty církevní, nebo jsou případně docela vyrovnané. A když se baví o tom, jestli komunisté podporují křesťany, tak on takový starý židovský vtip hovoří o tom, že první komunista byl Ježíš Kristus. Čili z tohoto pohledu si myslím, že historie ukáže, kdo má pravdu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Jiránek, připraví se kolega Mihola, poté ještě jednou kolega Patrik Nacher. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Martin Jiránek: Děkuji. Takže prostřednictvím předsedajícího ke kolegovi Nacherovi, abych byl správný. (Poslanec Nacher - připomínka mimo mikrofon.) No řekl jsem to správně, ne? Nacherovi, no. (Další připomínka.) Ne, ne, ne, to bych si nedovolil.

Jenom jednu větičku. Já to, co říká pan kolega Bláha, velmi chápu a je to jenom o tom se o tom fakt pobavit.

A chtěl bych ke kolegovi Skopečkovi, který tu tedy není, který tam měl dva argumenty. Lidé v dnešní době ohromně nízké nezaměstnanosti mohou snadno změnit práci. Tak jestli si dobře pamatuji, tak ty první myšlenky kolem tohohle návrhu začaly vznikat v době ekonomické krize. Třeba jenom v Trutnově byla nezaměstnanost kolem deseti procent a opravdu se lidé báli opouštět i svá místa v řetězcích. A mám zkušenosti přímo od lidí, že chodili o těch svátcích do práce prostě proto, že jim bylo jasně naznačeno, že na pracáku čeká kopa jiných. Takže to, že je teď zrovna ekonomický boom, by nemělo hrát roli, protože se to může rychle změnit.

A za druhé upřesnění toho, že lidé dostávají peníze za tu práci o svátcích. Tak většinově to není. Většinově dostávají náhradní volno. Takže to není o penězích, ale o tom, že by někdo měl o jeden den delší dovolenou. Většina, podle průzkumu těch zaměstnanců, chce opravdu být radši doma, než aby měla o den více volna.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan kolega Jiří Mihola, připraví se Patrik Nacher. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážení kolegové. Už bychom si měli sepisovat tady ty argumenty, se kterými se šermovalo, které se tady opakovaně vytahují a které přibývají nově. Ekonomické důvody, kterými se šermovalo kdysi, tak se ukázalo, že žádné vlastně nejsou, že to nic nezpůsobuje. Tak už se víceméně nevzpomínají.

Překvapivě to, co se tady úplně nejvíc opakovalo, ten chaos vyplývající z toho, že jenom 8 dnů ze 14 státních svátků se ta regulace prodejní doby týká, tak to kolega Nacher vaším prostřednictvím hodně zdůrazňoval. Ale to už tady také nepadá.

Mě by docela zajímalo ještě v návaznosti na kolegu Skopečka, který teď tady není. Řadu těch státních svátků patrně podporovali také kolegové z ODS, když vznikaly. Mě by zajímala ta dikce při obhajobě zavádění státního svátku. A skoro bych se vsadil, že tam nezaznívalo, aby mohli studenti chodit na brigádu. Takovou pitomost jsem snad ještě neslyšel. A pak budeme naříkat před kamerou, že nikdo neví, proč ten svátek je. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP