(Jednání zahájeno v 9.01 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážené kolegyně, vážení kolegové, je 9 hodin, takže já zahajuji tuto schůzi. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji čtvrtý jednací den 13. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. S náhradní kartou číslo 1 bude hlasovat pan poslanec Dvořák, s náhradní kartou číslo 4 pan poslanec Gazdík, s náhradní kartou číslo 5 pan poslanec Holomčík.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: pan poslanec Ivan Adamec bez udání důvodu, paní poslankyně Hana Jírovcová Aulická z osobních důvodů, pan poslanec Martin Baxa od 11.30 bez udání důvodu, pan poslanec Jan Birke bez udání důvodu, pan poslanec Stanislav Blaha ze zdravotních důvodů, pan poslanec Jiří Bláha z pracovních důvodů, pan poslanec Marian Bojko ze zdravotních důvodů, pan poslanec František Elfmark ze zdravotních důvodů, pan poslanec Jan Farský z pracovních důvodů, pan poslanec Petr Fiala z osobních důvodů, pan poslanec Radim Fiala z pracovních důvodů, paní poslankyně Eva Fialová od 12 do 14 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Miroslav Grebeníček z pracovních důvodů, pan poslanec Stanislav Grospič z pracovních důvodů, pan poslanec Josef Hájek z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Jan Hamáček z pracovních důvodů, pan poslanec Milan Chovanec z rodinných důvodů, pan poslanec Jiří Kobza ze zdravotních důvodů, pan poslanec Robert Králíček od 12 do 14 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Jiří Mihola ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Monika Oborná z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Ladislav Okleštěk z pracovních důvodů, pan poslanec Roman Onderka z pracovních důvodů, paní poslankyně Jana Pastuchová z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Mikuláš Peksa z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Karel Schwarzenberg z osobních důvodů, pan poslanec Antonín Staněk z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Julius Špičák od 12 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Kateřina Valachová z pracovních důvodů, pan poslanec Jan Volný do 10.30 ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Miloslava Vostrá z pracovních důvodů.

A dále tito členové vlády: pan ministr Jiří Milek z pracovních důvodů, pan ministr Robert Plaga z pracovních důvodů, paní ministryně Alena Schillerová z důvodu zahraniční cesty, paní ministryně Karla Šlechtová z důvodu pracovní cesty a pan ministr Adam Vojtěch do 10 hodin z pracovních důvodů. To byly omluvenky.

Děkuji za pozornost. Mezitím mi dorazily ještě další. Omlouvá se nám na celý den pan poslanec Klaus z pracovních důvodů a omlouvá se nám paní poslankyně Květa Matušovská z osobních důvodů.

Dnes bychom se měli věnovat bodům z bloku třetího čtení, u nichž byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o body 76, 83 a 88, tedy sněmovní tisky 36, 66 a 94. Dále bychom se věnovali dalším bodům dle schváleného pořadu. Připomínám, že na 13 hodin máme pevně zařazený bod 12, což je sněmovní tisk 54, návrh Zastupitelstva Pardubického kraje na vydání zákona, kterým se mění zákon - správní řád.

A teď tedy poprosím o vystoupení k pořadu. Jako první jsem přihlášený já, takže předávám slovo panu předsedovi.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Takže já mám dva návrhy na změnu pořadu. Jeden z nich je organizační. Vzhledem k tomu, že na tuto schůzi jsou zařazeny tři různé body, které obsahují různé návrhy zákona o celostátním referendu, tak si myslím, že by bylo dobré tu rozpravu sloučit, abychom ty stejné argumenty neslyšeli třikrát, ale pouze jednou. Myslím, že to také pomůže k lepší diskusi. Takže bych chtěl navrhnout přeřazení již schválených bodů pořadu, a to je bod 31 a 33, jedná se o tisky 111 a 117, a to za bod 23, což je tisk 35, tedy nově jako body 24 a 25. Následující body se přečíslují. Děkuji.

A pak mám druhý návrh. Jedná se o to, že na dnešní schůzi jsou zařazeny návrhy Poslanecké sněmovny na udělení státních vyznamenání. Jedná se o bod 114, sněmovní dokument 731. Já bych vás chtěl poprosit, abychom ho projednali dnes, to znamená 25. 5., po případném bloku třetích čtení, abychom to mohli stihnout včas dodat na Hrad. Děkuji.

(Místopředseda Pikal se vrací na místo řídícího schůze.)

Máme tady ještě jednu omluvenku. Pan poslanec Špičák se omlouvá do 12 hodin. A pak tady máme další přihlášky k pořadu schůze. Je tady paní poslankyně Jana Černochová. Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěla bych navrhnout zařazení nového bodu na pořad jednání této schůze Poslanecké sněmovny s názvem Informace vlády o údajných závažných pochybeních na Ministerstvu obrany, a to na dnešek jako první bod, případně na úterý 29. 5. od 15 hodin.

Již čtyři roky na výboru pro obranu posloucháme, že smlouva na 3D radiolokátory MADR bude podepsána během krátké doby a že tolik potřebné radary budou záhy dodány. Nedávno jsem na výboru ukazovala výtahy z kapitolních sešitů od roku 2014, dle kterých měly být radary financovány od roku 2015. Přitom dodnes nebyla podepsána smlouva.

Vojáci nás politiky upozorňují na to, že stávající radary sovětské provenience P-37 mají několikrát prodlouženou životnost a vlastně nezajišťují adekvátní pokrytí našeho vzdušného prostoru. Lakonicky bych mohla poznamenat, že máme velikou kliku, že jsme ve střední Evropě obklopeni spojenci, takže bychom se o nepřátelských letounech dozvěděli, ale jako občanku této země mě to v žádném případě neuspokojuje. Toto je v kostce smutný příběh klíčové armádní akvizice, za kterou nese od počátku odpovědnost hnutí ANO, jmenovitě pan ministr obrany Stropnický, tehdejší ministr obrany, který nás neustále ujišťoval, že radary budou brzy podepsány a že tento nákup předal své nástupkyni v mašličkách. (V sále je hlučno.)

Ministryně obrany v demisi Šlechtová... Můžete se ztišit? ***
Přihlásit/registrovat se do ISP