(14.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Kalousek s přednostním právem, po něm pan předseda Farský, pan předseda Bartošek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Dovolte, dámy a pánové, abych stručně odpověděl svým předřečníkům. Pan předseda Kováčik se tady odvolával na svoji opoziční roli. Tak v tomto volebním období od voleb 2017 zcela jistě komunistická strana opoziční stranou není a nebude. Bude to možná tvrdit, bude to možná říkat, ale bude to úplně stejně přesvědčivé, jako když ODS v letech 1998 až 2002 říkala, že je opoziční stranou vůči ČSSD. Prostě nebudete opoziční stranou a nejste. Jste součástí vládní koalice. To za prvé.

Za druhé, nikdo nezpochybňuje, že pan poslanec Mašek byl zvolen v demokratických tajných volbách, že ta volba platí a je nenapadnutelná, a všichni to respektujeme. Je to ode dneška pan předseda komise pro kontrolu GIBS Mašek. Tak rozhodla Poslanecká sněmovna. Ale tento fakt nic nemění na tom, že trestně stíhaný bývalý estébák ve funkci premiéra sejmul ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů a poté, co tak učinil, si instaloval do čela kontrolní komise personální segment své vlastní politické divize, kterou jako ředitel Agrofertu a majitel hnutí ANO vlastní. To je prostě objektivní fakt, to se stalo. Na tomto faktu se nic nezmění. A to, že to je ostuda Poslanecké sněmovny, to je prosím můj názor, za kterým si stojím!

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Farský, po něm pan předseda Bartošek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové a zvláště poslanci za hnutí ANO, já vám připomenu ještě jeden krátký výlet do historie, který si vy jistě budete pamatovat. Do loňského března, pokud by někdo byl trestně stíhaný, tak nejenže se bude muset vzdát funkce poslance, on dokonce bude muset vystoupit ze samotného hnutí ANO. Ano, viděli jste, překáželo to, tak se změnily prostě vaše vnitřní stanovy, stanovy hnutí ANO. A dneska už trestně stíhaná osoba je pro vás jediným a možným nejlepším kandidátem na premiéra. Dost výrazný posun! OK, skousli jste hodně. Pak bych ale čekal, že se aspoň v zájmu zachování své důstojnosti a toho, že se nestanete pouhým nástrojem výkonu moci jednotlivce a jedné firmy, že si zachováte aspoň trochu té integrity v tom, že se nebudete podílet na tom, jak se tady budou opanovávat jednotlivé bezpečnostní složky státu. Vždyť je to skutečně zoufalé! V lednu za svědectví Pirátů pan Faltýnek říkal, jak dostane vyšetřovatele Čapího hnízda do tepláků. Kdo byl jediný, kdo tomu mohl překážet? Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů. Hm, odchází. (Smích v lavicích ANO.) Dneska, aby vám skutečně nebylo vidět pod prsty, tak ještě si dovolíte takovou hanebnost, že do dozorového orgánu, do komise, vyšlete svého člena. Pak si tady jednu takovou hereckou etudu užijeme v tom, že snad nic jiného nezbývalo, že to je kvůli tomu, aby byla akceschopná tato komise, že vám nezbylo, než tam poslat svého kandidáta. Počítáte z těch 105 hlasů? Celý Demokratický blok má dohromady - pardon, Demokratický blok, abych se nedotknul ani Pirátů, ani demokratické a sociální demokracie - má dohromady 85 hlasů. Vy tady pevně od říjnových voleb vládnete 115 hlasy. Hlasy ANO a extremistů zleva, komunistické strany, a extremistů zprava, SPD. Prostě ta čísla tak vycházejí.

Jestli vám z toho samotným není smutno a ze samých vás samotných zle, mně to je líto. Mně je to minimálně líto, je mi to líto kvůli všem těm, kteří v této republice žijí a budou žít. Protože to, jak v této chvíli pošlapáváte základy právního státu, jak likvidujete důvěru lidí ve spravedlnost, jak tady rozkládáte vůbec spravedlnost, jak v lidech budete likvidovat možnost dopřát si spravedlnost a dostat se ke spravedlnosti jenom kvůli osobním zájmům jednotlivců, pro které vy všichni jste stafáž, jestli vám to ještě nedošlo, tak je mi to líto. Je mi to líto a bohužel to tak je a asi jinak nebude, protože jste se tak rozhodli! (Výkřiky nesouhlasu, poslanci ANO bouchají do lavic, v pravé části sálu potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Prosím Poslaneckou sněmovnu o klid, zvlášť v průběhu vystoupení jednotlivých řečníků. Každý má právo zde projevit svůj názor a být ostatními vyslechnut.

S přednostním právem nyní vystoupí pan předseda Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny Pikal, pan předseda Kováčik, tak jak jsou v pořadí nahlášeni. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Já bych rád vaším prostřednictvím promluvil k panu předsedovi Faltýnkovi..., který má momentálně asi jiné, důležitější věcí k řešení... Ale dobrá, zareaguji na to.

Vraťme se zpátky do předchozího volebního období. Tato republika neměla trestně stíhaného premiéra. Jestliže se utvářela koalice, bylo jasné, kdo je součástí koalice, kdo je součástí opozice, a když se ustavovaly orgány Sněmovny, probíhalo o tom vyjednávání a jasně bylo vědět, kdo je součástí koalice, kdo je součástí opozice. Vy jste přišli a hrajete s Poslaneckou sněmovnou a s lidmi této země takovou hru na to, že vlastně nevíte, kdo je součástí opozice, a že vlastně nevíte, kdo je součástí koalice, a že ty hlasy od komunistů a od SPD za vámi chodí vlastně samy. Že vy pro to vůbec nic neděláte. (Většina poslanců hnutí ANO opouští jednací sál.) To je jedna velká lež a jeden velký podvod na lidi této republiky!

A je potřeba si uvědomit jednu věc. Bohuslav Sobotka nebyl trestně stíhaný premiér na rozdíl od Andreje Babiše, který je trestně stíhaný, a já jsem přesvědčen, že změny v orgánech GIBS a obsazování kontrolní činnosti GIBS jsou zcela cílené a vědomé kroky ze strany hnutí ANO, protože jestliže je váš šéf trestně stíhaný, vy uděláte v uvozovkách všechno pro to, abyste ho ochránili, demokracie nedemokracie, pravidla slušného chování, nic vám není svaté.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Dobrý den. Omlouvám se, že přicházím trošku pozdě a neslyšel jsem celou tu plamennou diskusi. Nicméně já jsem vám přinesl něco konstruktivního a pozitivního, protože celá tahle eskapáda ohledně volby GIBS nám ukázala, že v jednacím řádu Poslanecké sněmovny je jistá díra, která vede k tomu, že pokud se nějaká skupina rozhodne nebo pokud tady nejsme schopni dosáhnout nějaké shody na volbě předsedy kontrolní komise, tak Sněmovna není schopna plnit svoje kontrolní úlohy vůči některým tajným službám apod. Prostě lze zablokovat fungování celé té komise, to znamená celé té kontrolní úlohy Poslanecké sněmovny, ze které má vycházet naše parlamentní demokracie v rámci kontroly tajných služeb apod.

Proto jsem připravil návrh změny zákona o jednacím řádu Sněmovny, který zalepí tuto díru do budoucna tak, aby pokud není možno zvolit předsedu komise, protože na něm není shoda nebo prostě tomu brání nějaké jiné důvody, aby i tak ta komise byla schopna se sejít, fungovat a provádět kontrolní činnost za naši Poslaneckou sněmovnu. Takže tímto žádám o podporu tohoto návrhu a je to u mě připraveno k podepsání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane místopředsedo. Pan předseda Kováčik má slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Já chápu pana kolegu předřečníka, nicméně ukázalo se za celá ta léta, co alespoň já pamatuji, že každá taková účelová úprava jednacího řádu, potažmo dalších zákonů, Ústavy a tak podobně, nevedla k tomu toužebně očekávanému cíli, ale vymstila se někde úplně jinde. Takže bych nabádal trošičku k ostražitosti, pokud chceme účelově upravovat např. jednací řád, abychom skutečně v příslušné komisi pro Ústavu a jednací řád velmi pečlivě takovéto návrhy posuzovali i v širším kontextu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP