(14.40 hodin)
(pokračuje Bartoš)

A samozřejmě ten kontext toho, kdy v podstatě jednobarevná vláda ANO má v gesci všechna ministerstva, vnitro i spravedlnost, poslanci tady vykřikují o tom, skoro i do médií, jak Nevtípila vyšetřujícího policistu dostanou do tepláků. Vede se tři měsíce nebo dva měsíce kampaň na šéfa GIBS, který následně po zdravotních problémech s takovým dosti vágním zdůvodněním ukončí, jak jsme se dočetli na stránkách GIBS svoji činnost, protože nechce, aby byla funkce tohoto orgánu zpochybněna, tak další den nato se dovíme, že i ta občanská, resp. ta nepolicejní složka kontroly těchto všech mocí, což je komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti GIBS, bude vedena členem hnutí ANO oproti předchozí rétorice toho, že by to měla kontrolovat opozice.

V tuto chvíli já tedy nevím, jaké jsou plány pana premiéra Babiše. Já už počítám, že do sbírky těch všech důležitých hráčů v kauze Čapí hnízdo chybí snad jen policejní prezident. Tak my budeme tu věc sledovat a pokusíme se minimálně tyto kroky, protože evidentně Sněmovna rozhodla, jak rozhodla, nějakým způsobem komentovat a medializovat, protože vůle tady té Sněmovny zajistit nezávislost vyšetřování, a teď resp. i celý průběh této kauzy evidentně není a mě to mrzí. (Slabý potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Po něm s přednostním právem pan předseda Bartošek. Poté vystoupí pan předseda Kováčik. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Předpokládám - děkuji za slovo, pane místopředsedo - že argument bude ten, že proběhla demokratická volba. Tu já nezpochybňuji. Je potřeba si uvědomit, že trestně stíhaný premiér skutečně svým přístupem vyhnal z vedení GIBS pana Murína. A v současné době hnutí ANO udělalo to, že nezávislost činnosti policie bude opět kontrolovat hnutí ANO. Je potřeba si uvědomit, že v současné době probíhá v podstatě politický převrat v České republice, protože ubíráte právo opozici, možnost kontrolovat to, co děláte. Ubíráte možnost, aby vám bylo viděno na prsty, a v kontextu toho, že váš šéf a premiér je trestně stíhán, to jediné co děláte, zavdáváte prostor pro spekulaci, že neumožníte do budoucna nezávislé vyšetřování celého případu.

Měli jste možnost vybrat si dva zástupce opozice. Měli jste možnost volit. Třetí byl zástupce hnutí ANO. To není opozice. To, co jste udělali, je, že v současné době si skutečně možná myslíte, že jste na té správné vlně, že se vám daří. Ale věřte, že dílo, které jste započali, se do budoucna obrátí proti vám. Upíráte-li prostor opozici, upíráte-li možnost opozici vás kontrolovat, tak každá taková vláda se vždycky zvrhla. Každá taková vláda do budoucna vždycky zdegenerovala. Čím víc budete proti opozici šlapat, čím víc jí budete znemožňovat možnost vás kontrolovat, o to hůř se to pak do budoucna obrátí proti vám.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kováčik s přednostním právem. Po něm pan předseda Faltýnek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, paní a pánové. Přeji hezké dobré odpoledne. Dovolte mi, abych krátce reagoval na průběh stávající rozpravy přednostních práv.

Tak za prvé, nikdo z vás určitě nezpochybní, že KSČM byla strana, která je tady nejdéle v opozici. A nevšiml jsem si, že by ti, kteří teď tak ohnivě brání právo opozice, v dřívějších dobách nějak respektovali právo KSČM jako opoziční strany míti některé z těch kontrolních institucí. Neříkám že všech. To v žádném případě. Takovou sílu jsme nikdy neměli. Ale alespoň některých. Takže to jenom, když dva dělají totéž, není to evidentně vždy totéž.

Zrovna tak s oním respektováním demokratické volby. Mám pocit, alespoň u některých, že pokud není demokratická volba provedena přesně po našem, tak vlastně není demokratická. To, že tady evidentně pan Mašek byl zvolen demokratickou volbou, a můžete zpochybňovat, jak chcete - ta volba byla tajná. A jen bych chtěl se obou pánů, a teď myslím i pana Ondráčka i pana Maška, zastat. V okamžiku, kdy panem kolegou Kalouskem tady probíhá jejich nějaké hodnocení, když to řeknu jemně, a oni nemají možnost v té rozpravě přednostních práv se bránit, tak pojďte, otevřeme bod a bavme se o tom v otevřeném bodě, aby i oni mohli vystoupit a říci něco alespoň na svoji obhajobu. Děkuji. (Slabý potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Faltýnek. Po něm je přihlášen pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Já jsem váhal, jestli vůbec mám vystupovat, ale tady kolegové, kolegyně mě požádali, abych vystoupil. Víte, to, co tady říkal kolega Bartoš... Já uznávám, že my jsme udělali na tom začátku zásadní chybu. Že dneska se ta naše vstřícnost a velkorysost ve vztahu k výsledkům voleb otáčí proti nám. (Potlesk z levé části sálu.) Ale přátelé, nikdy, nikdy není pozdě. Nikdy.

Nicméně zpátky ke konkrétnímu tématu. My jsme jasně řekli na začátku, že kontrolní komise by měli mít zástupci opozice. To je pravda, to jsme řekli a to jsme drželi. A když se podíváte na zastoupení hnutí ANO v orgánech Sněmovny, a někdy bychom si tu rekapitulaci podle výsledku voleb a poměrného zastoupení mohli zopakovat, tak zjistíte, že to naše zastoupení prostě neodpovídá tomu výsledku voleb, tak jak rozhodli občané a voliči.

Já vím, že se to někomu nelíbí, že někdo měl prostě jiné představy o výsledku voleb. Určitě první řečník, pan předseda Kalousek, měl jiné představy, ale já za to fakt nemůžu. Tak to rozhodli prostě lidi. A zkusme si říct, kolik těch možností opozice na obsazení této pozice měla. No, měla jich hodně. A je velká škoda, že se ta opozice nedokázala dohodnout na jednom kandidátovi. Je to velká škoda. Hnutí ANO má ve Sněmovně 78 hlasů. Já si myslím, že jsme tady dneska ani nebyli všichni. Pan Mašek v tajné volbě dostal 60 % hlasů - 105 ze 175 je 60 %, což je relativně dost v tajné volbě. Mě to celkem překvapilo. (Potlesk z pravé části sálu.)

Nicméně... (se smíchem), nicméně... Ano, děkuji, děkuji. Nicméně byl to už asi, nevím kolikátý, asi pátý pokus, kdy tady minule zněla velká kritika, že vlastně ta komise nepracuje, je paralyzovaná, nemá předsedu a je potřeba začít s tou prací. A my jsme čekali do poslední chvilky, jestli prostě se ta opozice - 122 hlasů ve Sněmovně - bude schopna shodnout na jednom kandidátovi. Ale když jsme viděli, že prostě není schopna se shodnout na jednom kandidátovi a znovu se bude opakovat ta situace, že nebude nikdo zvolen, bude paralyzována činnost této komise, tak jsme postavili svého kandidáta, který svými kvalifikačními předpoklady z těch tří, kteří byli na stole, asi byl nejlepší, si já osobně myslím. Ale to pan Mašek, pokud bude mít možnost, určitě řekne, co ve svém životě dělal.

Takže tolik jenom velmi, velmi stručně glosa z mé strany. Nicméně ještě se prosím podívejme krátce do toho minulého volebního období, kdy tady vystupuje pan předseda Bartošek se svými demagogickými výkřiky. A proč tak nevykřikoval pan místopředseda bývalé Sněmovny Bartošek v tom minulém volebním období, pane kolego, prostřednictvím pana předsedajícího, kdy sociální demokracie měla premiéra, který řídil GIBS, měla ministra vnitra a měla předsedu komise pro kontrolu GIBS pana Klučku? Tak proč jste, pane Bartošku prostřednictvím pana předsedajícího, tehdy tak nevykřikoval jako dneska? Nerozumím tomu! Opravdu ne! (Potlesk z levé části a z lavic hnutí ANO.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP