(14.40 hodin)
(pokračuje Zavadil)

Snad možná ještě několik slov, která by neměla zapadnout. On to tady zmínil i náš kolega senátor Bublan. Abychom nezapomněli také na to, že tím, že by se v těch dnech jmenovaných zavřely velké obchodní řetězce, tak se přesune poměrně dost značná část klientů k těm menším a tím se trošičku pozvedne jejich obrat. Z hlediska toho si tedy myslím, že bychom měli podporovat - a předpokládám, že i zprava tahle rétorika zazní - že bychom měli podporovat živnostníky a maloobchodníky. To je jedna věc.

A druhá věc. Tímto problémem se zabývám už delší dobu. Jak je vidět, tak bohužel ten tisk už je tady opravdu zaparkovaný skoro dva roky, nebo rok a půl. Takže jsem rád, že konečně došlo na druhé čtení. Velmi bych apeloval, abychom to propustili druhým čtením do třetího a eventuálně se můžeme ve výborech pobavit o některých věcech, o některých pozměňovacích návrzích. U nás žádný pozměňovací návrh nepadl. Nevím, jak je to u kolegů. Tam předpokládám, že také ne. Pak by se samozřejmě mohlo rozhodovat mezi druhým a třetím čtením.

Apeluji na vás, abychom propustili tento návrh do třetího čtení. Čekají na to samozřejmě i zaměstnanci v obchodních řetězcích. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Ještě než otevřu obecnou rozpravu, tak přečtu omluvu pana poslance Jiřího Holečka, který se omlouvá mezi 15. a 19. hodinou.

Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu. Mám do ní zatím dvě přihlášky. Slovo má pan poslanec Kubíček a připraví se pan poslanec Karamazov. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, dovolím si předložit pozměňovací návrh, který je následovný. Tato následovná změna bude ovlivňovat dny, kdy bude zavřeno v maloobchodě a velkoobchodě, a jsou to dny 1. leden, 25. prosinec, 26. prosinec a 24. prosinec od 14 do 24 hodin.

Navrhovaná změna respektuje princip navrhovaného zákona, avšak jej (nesrozumitelné) v duchu proporcionality, přiměřenosti a respektu k tradici v České republice. Pozměňovací návrh umožní omezit případné negativní dopady v oblasti sociálně hospodářské, aniž by výrazně omezil kvalitu života obyčejného občana.

Ještě tady na svého předřečníka navážu, že bych tomu přesunu do maloobchodů rozuměl, ale málokdo si uvědomil, že velké řetězce poskytují malé krámy malým živnostníkům a ty fungují na základě této plochy. Dotazoval jsem se, kdo by platil provoz celého toho obchodního domu, kdyby tam tyto krámy chtěly provozovat tu svoji činnost, tak řekli "no ty malé krámy", což není úplně geniální v tuto chvíli.

Potom v podrobné rozpravě se k svému pozměňovacímu návrhu přihlásím. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Karamazova a po něm se připraví pan poslanec Bendl.

 

Poslanec Simeon Karamazov: Vážené kolegyně, vážení kolegové, nemohu skoro uvěřit tomu, že opět jednáme a výbory podporují tak nesmyslné opatření, jako je omezení otevírací doby obchodů. Jako by neexistovaly skutečné problémy, kterými se má tato Sněmovna zabývat. Jenomže opak je pravdou. Skutečné problémy existují. Stačí jmenovat například imigrační krizi. Až se bude v České republice vyhlašovat anketa Byrokrat roku, bude současná socialistická vláda bezesporu jedním ze žhavých kandidátů. Zkusme si připomenout alespoň zlomek zásahů do svobodného života, které nám připravila elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení DPH, povinné předškolní vzdělávání, registr smluv i pro obchodní společnosti se státní účastí, registr sportovců, reflexní vesty, zákaz automatů se slazenými nápoji ve školách. A nyní přichází další restrikce v podobě zákazu prodeje o státních svátcích.

Skutečných výzev se tato vláda zjevně bojí, proto vymýšlí různá socialistická opatření, kterými ospravedlňuje svoji existenci. Když koalice přichází s návrhem na omezení otevírací doby obchodů, dobře tím ilustruje rozdílnou optiku, kterou vnímá občany levice a pravice. Zatímco pravice vidí jako hlavní důvod existence státu zajištění bezpečnosti občanů, levice je klidně vystaví skutečným hrozbám, zato pečuje, v uvozovkách, o jejich víkendový program.

Musím se ptát: Skutečně si tato Sněmovna myslí, že největším nepřítelem státu jsou hypermarkety otevřené i ve státních svátcích? Klade si některý z poslanců, kteří chtějí předkládaný návrh podpořit, otázku, co konkrétně se v naší zemi zlepší?

Z úst levice jsem slyšel několik tezí, které lze jen těžko považovat za relevantní argumenty. Ti, kteří volají po zavření obchodů, většinou tvrdí, že svátek lze trávit lépe než nakupováním. Také radši vyjdu s rodinou do přírody, než abych pěkný den prožil v nákupním centru, ale nikomu to nevnucuji. Levice jde ale ještě dál. Tvrdí, že co je správné pro jednoho, musí být dobré i pro druhého. Že existuje nějaký univerzální ideální způsob nejen trávení volného času, ale i vidění světa a myšlení. Tento postoj je samozřejmě velmi nebezpečný. Vede k přesvědčení, že jedině můj názor je ten správný, že ostatní nemají právo jednat podle vlastních preferencí. Je to názor, který značí nedůvěru v lidi a pasuje je do role nesvéprávných dětí, za které musí rozhodovat někdo cizí - samozřejmě stát. Dokonce i tam, kde smějí nakupovat.

Pokud ale začneme jednat za někoho jiného, ubíráme mu jeho svobodu rozhodnout se a již stojíme na cestě k totalitě. Jistě zpočátku možná nenápadné, později zcela přímé. Pokud nyní neřekneme dost, co přijde příště? Bude nám nakonec vláda určovat, co můžeme jíst, kam jet na dovolenou a s kým se přátelit?

Druhý okruh argumentů cílí na zaměstnance, kteří mají ve svátek službu. Podle mnohých nemohou trávit výjimečný den se svou rodinou. V první řadě musím připomenout, že obvykle jsou tyto služby mezi zaměstnanci oblíbené, protože jsou lépe finančně ohodnoceny. Musíme také vidět realitu. Česká společnost je k většině státních svátků poměrně vlažná. Možná je tento postoj dědictvím minulého režimu, který účast na různých oslavách během svátků vynucoval, jiné slavnostní chvíle zase potlačoval. Službu v den pracovního volna vítají zaměstnanci, kteří z různých důvodů žijí osaměle. Proto dávají ve svátek přednost práci.

Skutečně musím trvat na tom, že to není stát, který má omezovat příležitost k výdělku, zvlášť pro ty, kterým nízká kvalifikace brání najít zaměstnání. Dejte už proboha lidem pokoj! Nechte je žít a svobodně se rozhodovat. Pojďme řešit skutečné problémy a přestat lidem diktovat, jak mají trávit volný čas. Ještě nikdo nikdy nenašel hlubší vztah ke svým blízkým jenom proto, že k tomu byl donucen. Ještě nikdo nezačal žít plnější život jenom proto, že mu druhý vzal svobodu rozhodnout se.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Faktická poznámka pana poslance Zavadila a po jeho dvou minutách vystoupí pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Děkuji vám, pane předsedající. Vaším prostřednictvím bych chtěl jenom sdělit kolegovi předřečníkovi. Pak by ovšem socialistické zacházení nebo socialistické výdobytky byly v Belgii, v Německu, v Rakousku, v Polsku a mohl bych jmenovat dalších x států.

Byl bych rád, kdybyste na mě nepokřikoval. Když tak pojďte říct něco ven.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, prosím, já si tady zjednám pořádek. Pokračujte.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Chtěl jsem jenom říct, když už se bavíme o těch výhodách, tak abychom vzali také v potaz, co se děje okolo nás.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Bendl - to je řádná přihláška, a po něm pan poslanec Pilný.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Nejprve na margo předřečníka. Samozřejmě že to jsou socialistické výdobytky. Vždyť vidíme, co se děje v Evropské unii, co ta Evropa nezvládá. A že bychom zrovna tomuhle tomu experimentu, se kterým přicházíte, měli tleskat, to přece od nás nečekáte. Tahle země má opravdu jiné problémy, než aby Poslanecká sněmovna začala organizovat obchodníkům, kdy mají mít otevřeno, kdy mají mít zavřeno. Dokonce jak velcí mohou mít ještě otevřeno a jak ti menší třeba, ti můžou, těm to zakážeme, zase něco jiného na ně přeneseme, nějakou jinou povinnost.

Podle mne jde o klasický příklad levicové snahy organizovat dobro pro všechny, aniž by si to kdokoliv přál. Tohle opatření je levicové a je potřeba to takto pojmenovat. Že se k tomu přihlásí i hnutí ANO, mě velmi mrzí, které o sobě tvrdí, že jsou pravicově orientovaní, a přitom už tady chtějí diktovat, nebo chcete společně s levicí diktovat podnikatelům takovéto věci.

Čemu už vůbec nerozumím, a on to tady říkal pan senátor, že toto opatření přinese zvýšení zisku v oblasti turistického ruchu. To tedy nevím, jak člověk, který půjde nakupovat, zjistí, že je zavřeno, tak si řekne: Aha, dneska radši půjdu do divadla, protože řetězec je zavřený, a tím zvednu příjmy. Nebo se půjdu někam projít, pojedu radši na zámek nebo něco podobného. Tomu přece soudný člověk nemůže věřit, že by tohle opatření mělo nějaký výrazný dopad na oblast turistického ruchu.

Nechci o tom déle hovořit, myslím, že to je taková nesmyslnost, že tyhle argumenty úplně stačí, a ve druhém čtení podávám návrh na zamítnutí tohoto zákona ve třetím čtení. Děkuji vám za pozornost. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP