(14.50 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Pilného, po něm pan poslanec Laudát. Omlouvám se, pane poslanče, velmi se omlouvám, přehlédl jsem faktickou poznámku. Pan poslanec Korte, potom pan poslanec Koubek. Prosím o strpení. Prosím.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedo. Já bych vaším prostřednictvím chtěl panu kolegovi Zavadilovi, který mezi zeměmi s oněmi socialistickými výdobytky jmenoval také Rakousko. Pane poslanče, já se domnívám, že jste ho tam jmenoval plným právem. Znáte rakouský státní znak? Určitě ano. Je to orlice. Co má v pařátech? Srp a kladivo. (Smích několika poslanců.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Koubka. A ještě zde mám faktickou poznámku pana poslance Nekla, který dostane prostor hned poté.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji. Chtěl jsem panu poslanci Zavadilovi. Když jste ve své úvodní zprávě, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, když jste říkal, že na to lidé v této oblasti obchodu čekají, až ten zákon bude propuštěn do třetího čtení a bude schválen, jenom jste neupřesnil, zdali čekají na co. Na to, až jim snížíte mzdu za to, že nebudou moci o státních svátcích pracovat? Vždyť to přece víme, že o práci ve státních svátcích v tomto oboru je velký zájem.

A druhá moje poznámka. Není to tady tak dlouho, co jsme tady projednávali novelu zákona, která by umožnila horníkům odejít dříve do důchodu. Bylo tady upozorněno na to, že se budou otevírat dveře i pro další profese, kde lidé těžce a náročně pracují. A uběhl asi týden a v novinách se objevila zpráva, že zaměstnanci pracující v oblasti dřevozpracujícího průmyslu by také chtěli odcházet dříve do důchodu. Je to prostě otevírání jenom dalších dveří. A já se ptám: A které další profese se ozvou a koho tady pan poslanec Zavadil bude příště prosazovat, aby také v neděli, resp. ve státních svátcích nemuseli pracovat? Proč zrovna maloobchod? A kdo bude další?

Opravdu, otevíráme dveře dalším a dalším. A prosím, řekněte tedy, které asi profese přijdou a kolik to následně potom může také stát. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Nekla s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Josef Nekl: Děkuji, pane předsedo, za slovo. Chtěl bych reagovat na některé předřečníky. Nevím, socialistický, nesocialistický. Já jsem tedy ateista, ale vím, že v neděli se má odpočívat, a ne pracovat, to myslím moc socialistické nebylo, když Bůh stvořil svět a v neděli odpočíval. Ale já bych chtěl odpovědět na některé otázky.

Co to přinese České republice, tady padlo. Samozřejmě že nic. Nic to nepřinese České republice, protože ty obchodní řetězce, které vlastní největší nákupní centra, veškerý svůj zisk odvádějí mimo naši republiku. Tady zůstává sociální, zdravotní pojištění, dejme tomu, ale zisk jde ven a jsou to miliardy korun samozřejmě ročně. Proto i ta sobota, neděle, státní svátek jsou pro ně dobré, protože to jsou prachy, které potom oni mají jako zisk.

A teď bych se chtěl zeptat zcela vážně, prosím vás. Pokud tedy víte, kolik stojí rohlík, chodíte do obchodu, nebo kolik stojí máslo. Bavili jste se někdy s těmi obyčejnými ženskými, které sedí za pokladnou, doplňují regály apod., jestli by tento zákon přivítaly? Já tedy chodím hodně nakupovat, hodně se s těmi ženami bavím, ať již v řetězcích Aholdu, nebo já nevím, v Tescu apod. 90 procent z nich řeklo: Prosím vás, aspoň některé ty dny a státní svátky nám dejte volno, ať jsme s rodinami. A říkají mi to, prosím vás, ty ženské od pokladen a ty ženské od regálů, nikoli manažeři, kteří jsou samozřejmě placeni ze zisku a ze soboty a neděle mají vyšší výplatu. To jsem tady chtěl poznamenat. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Zavadila.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Já jenom vaším prostřednictvím, pane předsedající, panu poslanci Koubkovi, když jsme se bavili o mzdách. Víte vůbec, jak se platí v těch řetězcích? Že jim nedávají mzdu, ale že jim dávají náhradní volno? Takže oni nemají újmu na mzdách, ale mají skutečně za to jenom a pouze to náhradní volno. Tohle by bylo potřeba - on shodnou okolností mluví, takže to neslyší, ale já mu to pak řeknu třeba v kuloárech. To je jedna věc.

Druhá věc. To, co tady padlo, že socialisté, levice a já nevím, nerad tyto výrazy používám, se snaží zavádět do našeho právního systému všechno možné. No prostě dělá to proto, že jim byl dán mandát. Já za to nemůžu, že zrovna shodou okolností pravice dostala tak málo ve volbách. Kdyby dostala víc, tak možná by to bylo jinak. To je všechno. (Potlesk vlevo.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jedna faktická, pan poslanec Adamec.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji za slovo. Děkuji za proškolení od pana odborářského bývalého bosse. Nemůže se chovat jinak, já to chápu.

Měl jsem poznámku na to, že ne všechny řetězce jsou zahraniční. Znám i české řetězce. Abychom si ujasnili pojmy s dojmy.

A padla tady otázka, kdo z toho bude co mít. Já vám řeknu, jak to bude. Den před státním svátkem nakoupí naši vietnamští obchodníci v těchto marketech a o svátcích to budou prodávat, samozřejmě s přirážkou. Jestli tohle chceme, jestli chceme takovéto sociální inženýrství, které má mnoho pohledů, myslím si, že do trhu zasahovat nemáme, a pokud to budeme dělat, tak to jenom zdeformujeme a bude to špatně.

Samozřejmě můžeme se bavit o tom, že jsou tam nízké platy, že někdo nechce dělat, to je pravda. Ale řada lidí chce, a my do toho zasahovat nemáme jako Sněmovna. Nechme trh trhem, protože trh si poradí. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To byly všechno faktické poznámky a nyní snad už bude prostor pro pana poslance Pilného, po něm paní poslankyně Věra Kovářová. Ne, pardon. Kolega Laudát stahuje, po něm paní poslankyně Kovářová a pan předseda Mihola. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážené kolegyně a kolegové, s dovolením bych připomněl pár základních pravidel ekonomiky. To, jestli ekonomika roste a jakým způsobem vypadá, závisí, ačkoli to někdy v Poslanecké sněmovně tak nevypadá, závisí na tom, jak fungují podnikatelé. Jestliže fungují podnikatelé, vytvářejí pracovní příležitosti. V maloobchodě je to závislé také na tom, jestli jim do obchodů chodí zákazníci. Tohle všechno funguje. Řetězce sice nevytvářejí nijak extrémní zisk, ale vytvářejí pracovní příležitosti a funguje to.

A teď ve jménu sociálního inženýrství a takové té odborářské strategie máme tohle schéma, které funguje, narušit. Já teď pominu absurditu toho návrhu, že se to týká jenom maloobchodu, že se to netýká také průvodčích ve vlacích nebo v letadlech atd. Pominu absurditu 200 m2, která je tam navržena. To už tady bylo několikrát probíráno. Sociální inženýrství, nevím, jestli těmto lidem, lidé budou chodit na odborářské schůze, nebo budou chodit do kostela, nebo budou nějak využívat volného času, ale je to prostě jejich věc a nám do toho jako Poslanecké sněmovně, domnívám se, nic není.

Pokud se týká příkladů ze zahraničí, tak jsem minulý týden byl v takové malé rakouské vesničce Maria Alm a tam před obchodem Billa visí velký nápis, já si ho dovolím přeložit do češtiny: Ve prospěch našich zákazníků budeme mít otevřeno každou neděli a každý svátek od 14.00 do 18.00 hodin. Je to vesnička Maria Alm, můžete se přesvědčit, je to tam před Billou. Takže jenom abychom si neříkali, jak to někde funguje a nefunguje.

Já tady nebudu opakovat další důvody, o kterých jsem se tady zmiňoval, a samozřejmě se připojuji a v podrobné rozpravě podám návrh na zamítnutí tohoto zákona. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím paní poslankyni Kovářovou.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážené dámy, vážení pánové, snažím se pochopit důvody, které vedly předkladatele k předložení tohoto návrhu. Moc se mi to nedaří. Obávám se totiž, že jde o klasický příklad páchání dobra. Jde o regulaci někoho, kdo o ni sám nestojí. Mzdy v této oblasti patří k velmi nízkým a právě služby o víkendech a svátcích jsou vítanou příležitostí, jak si přivydělat. Vím, že to sice není příliš systematické, ale tak to prostě je. V případě schválení předloženého návrhu tuto možnost pro pracovníky ve větších obchodech výrazně omezíte. Tolik obecně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP