(12.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A možná jsem jasnozřivý, ale sledoval jsem debatu o ustavení vlády, četl jsem si programové prohlášení vlády. Já netvrdím, že nejste schopen napsat novelu lustračního zákona. Nejste schopen ji tady prosadit! A to je úplně něco jiného! Vy to nejdřív zrušíte aktivně svými hlasy, teď myslím celý klub, takže oslovuji více poslanců, takže nemusím prostřednictvím pana předsedy, takže aktivně svými hlasy to zrušíte, pak možná alibisticky napíšete poslaneckou novelu, která získá hlasy vaše, dvou poslaneckých klubů určitě a možná dalšího. A víte moc dobře, že je to menšina. A řeknete: hotovo, umyl jsem si ruce, udělal jsem, co jsem mohl. Ale vy to můžete udělat dneska. Když o tu změnu stojíte, tak přijďte, navrhněte revokaci usnesení a hlasujte s námi, kteří byli proti tomu návrhu zákona. Za tři minuty můžeme hlasovat znova a je hotovo. Nemusíte nic sepisovat, nemusíte trávit koaliční jednání... Jestli fakt věříte tomu, že to tato vládní koalice prosadí, já jenom říkám, aniž bych byl jasnovidec, že tomu nevěřím, a pokud to prosadíte, přijdete a zajistíte většinu ve Sněmovně i v Senátu u lustračního zákona, u takové novely, že bude jednoznačné, že pro všechny včetně ministrů a vedoucích ústředně správních orgánů to bude platit, tak se vám tady veřejně omluvím a řeknu, že jsem neměl vůbec správný politický instinkt, neměl jsem žádný politický odhad a vy jste přesvědčil ANO 2011 a ČSSD, aby spolu s ODS a TOP 09 jasně definovaly povinnost lustračního osvědčení i pro ty lidi, o kterých jsme mluvili. Já se to nedomnívám, ale pokud se spletu a následující týdny a měsíce ukážou, že jste měl pravdu vy, tak takhle na mikrofon jasně a důrazně se vám omluvím. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek, po něm pan předseda Mihola.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já se teď omluvím za to, že pravděpodobně minutu a půl budu opravdu všechny zdržovat nějakou historií, která v tuhle chvíli není vůbec důležitá, ale pokud to pan předseda Mihola a pan ministr Herman použili jako argument, a ten argument je zcela lživý, tak mně prostě nezbývá nic jiného, než to uvést na pravou míru.

Oba dva řekli, že jsem byl vyhnán z KDU-ČSL za paktování s komunisty. Jenom prosím časové údaje. Bluf na Paroubka, jak říkám já, anebo paktování s komunisty, jak říká pan předseda Mihola, proběhl v červnu 2006. Pět měsíců poté, v listopadu 2006, jsem byl touto stranou KDU-ČSL nominován na pozici ministra financí a pozici ministra financí jsem v barvách této strany zastával dva a půl roku. To není vyhánění ze strany, někoho nominovat do vlády na pozici ministra financí. Když jsem po třech letech ztratil jakoukoliv naději, že by se lidovci mohli chovat jako křesťanští demokraté, odešel jsem od nich a založil novou stranu na křesťanskodemokratických základech. Říkám to jenom proto, abyste prosím pochopili věrohodnost argumentů, které tady kolegové z klubu KDU-ČSL říkají. Když někomu říkají my jsme tě za tohle vyhnali ze strany, a doopravdy mě místo vyhnání ze strany nominovali do vlády na pozici ministra financí, tak jak věrohodně můžete vnímat asi jejich ostatní argumenty, které tady říkají o jiných věcech?

A teď jediné možné řešení, které v této situaci je. Kolegové z KDU-ČSL, já se stejně jako pan kolega Stanjura omluvím, jestli opravdu prokážete, že můžeme věřit vaší vůli ty principy držet. V takovém případě existují jenom dvě možnosti, prostřednictvím pana předsedy pane předsedo Miholo. Buď teď kdokoliv z vás to hanebné usnesení zrevokuje a společně to nepřipustíme, aby přestal platit lustrační zákon na členy vlády, anebo řeknete ne, ten zákon musí teď platit kvůli správě země, a my buď v následujících týdnech prosadíme novelu lustračního zákona, nebo z této vlády odejdeme. To jsou jediná dvě sdělení, která můžeme chápat jako věrohodný principiální postoj. Je to samozřejmě na vás, já vám je nevnucuji. Ale pokud nepoužijete ani jedno, tak nám netvrďte, že se tady chováte principiálně! (Potlesk poslanců TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Mihola.

 

Poslanec Jiří Mihola: Já už jenom, děkuji za slovo, krátce a pokusím se klidně zareagovat na pana předsedu Stanjuru vaším prostřednictvím. Já to vidím optimisticky, tady tu svoji snahu, on to vidí pesimisticky. Já to respektuji a jenom bych velmi prosil, pane předsedo prostřednictvím předsedajícího, neobviňujte mě z alibismu. Zaznělo to v tom vašem výlevu, mě to hluboce uráží. Vy mě asi tak dobře neznáte. Lidé i voliči, co mě znají, tak vědí, že žádný alibista nejsem. Byl bych moc za to rád. Děkuji.

A zároveň si dovoluji poprosit o 15minutovou přestávku na poradu klubu KDU-ČSL.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, já této žádosti bezprostředně vyhovím, přerušuji jednání Sněmovny a sejdeme se ve 12.20 hodin.

 

(Jednání přerušeno ve 12.05 hodin.)***
Přihlásit/registrovat se do ISP