(11.50 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A já jsem mluvil o horších kategoriích než agentech StB. Ti, kteří se tomu věnují, mi mnohokrát řekli, že ti agenti, aniž bych je omlouval, mnohdy byli oběťmi příslušníků StB a nomenklaturních kádrů. A o těch já jsem mluvil. Na to nemáte žádnou odpověď. Protože skutečně tímhle tím hlasováním jste vy - nejenom vy, a u některých hlasujících mě to fakt nepřekvapilo, ti se na to neodvolávají, ti mají jiný názor, já to respektuji. Vy se přitom tváříte jako bojovníci, že jste na pravici s námi, proti zrušení lustrací, ale reálně, reálně jste hlasovali pro zrušení lustrací. A to je to, co nechcete slyšet, co my říkáme, že to je ta horší stránka lidovecké politiky, že jste pro i proti, trošku pro a trošku proti. Hlavně abychom neohrozili své pozice ve vládě. Co kdyby se na nás ti silnější partneři zlobili, kdybychom ten názor zastávali. Tak jako ano, pozměňovák jsme podpořili, neprošel, hurá!, a můžeme hlasovat pro zákon jako celek. A nevykřičíte se z toho! (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pan předseda Kalousek, po něm pan ministr Herman.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pan předseda Mihola říkal "nevím jestli pan Kalousek umí předvídat". Spoustu věcí ne, ale jak bude tato Sněmovna hlasovat o lustračním zákoně, předvídat umím, dokonce bych to uměl i po jménech. A myslím si, že to skoro každý, kdo tady sedí. To znamená, jak dopadne hlasování o pozměňujícím návrhu, bylo naprosto jasné všem nám i členům poslaneckého klubu KDU-ČSL. A potom muselo být jasné, že jenom s hlasy poslanců KDU-ČSL bude zrušena povinnost lustračního osvědčení pro členy vlády. Prosím, jestli je tu někdo, kdo tohle předvídat neuměl, tak ať se k tomu přihlásí, ale domnívám se, že tak nízké IQ v této Sněmovně opravdu není.

Tohle jsme dokázali předvídat a na tohle jste také, prostřednictvím pana předsedajícího pane předsedo, hráli. Bože můj, já tyhle lidovecké mechanismy znám dvakrát déle než vy. Proto jsem také z té strany utíkal, protože už jsem toho měl plné zuby! (Protestní hlasy ze sálu.) A vy v tom zdárně pokračujete: My jsme teď zásadním způsobem zradili bitvu, díky nám, díky našim hlasům, nebude platit lustrační zákon pro členy vlády. Ale my hned následně předložíme novelu, o které si stejně jako o tom pozměňujícím návrhu i o tom závěrečném hlasování dokážeme všichni spočítat, jak hlasování o této novele dopadne. To znamená, zradili jsme bitvu, opustili jsme pozice a teď budeme předstírat, že ty pozice chceme znovu dobýt. A umyjeme si ruce.

Rád bych připomněl, drazí bývalí kolegové, že křesťanskodemokratické zásady jsou od Ježíše, ne od Piláta! (Potlesk v pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Další s přednostním právem pan ministr Herman.

 

Ministr kultury ČR Daniel Herman Já se omlouvám všem, kterým se tato debata zdá zbytečná, nicméně je to tady politické kolbiště a je třeba, abychom tu bitvu dohráli.

Především je třeba znovu připomenout, že zákon, na němž byla shoda i s TOP 09 a s ODS, byl ten text, o němž se hlasovalo. Když se jednalo, tak žádné zásadní připomínky tohoto typu vzneseny nebyly. A teď se tady hrají jakési zvláštní hry, které ovšem neodpovídají tomu, jak představitelé nebo vyjednavači těchto dvou stran jednali v době, kdy bylo možné do tohoto textu vstupovat. Jak už tady také zaznělo, klub KDU-ČSL navíc podpořil přesně ty pozměňovací návrhy, které jsme chápali jako správně a oprávněné.

A k tomu, co zde pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 říkal, já to musím uvést na pravou míru. Ano, on má dlouholeté zkušenosti, ale on musel odejít z čela KDU-ČSL proto, že to byl právě on, kdo se chtěl paktovat s komunisty. A protože to je pro KDU-ČSL nepřijatelná pozice, proto on musel tuto stranu opustit. No a samozřejmě odešel jinam, kde to asi tak velký problém není. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další pan předseda Mihola, po něm pan předseda Stanjura a poté pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Jiří Mihola: Dámy a pánové, omlouvám se, ale musím reagovat na kolegy z ODS i TOP 09, prostřednictvím pana předsedajícího.

Nejdříve bych se chtěl vlastně poklonit jasnozřivosti pana předsedy Stanjury. Já něčím takovým nedisponuji, abych věděl, co kdo prosadí, neprosadí, jestli budou poslanecké návrhy, nebo nebudou. Ano, koaliční schůzka o tom jednala, ale všechno má také své výjimky a nebylo tam dáno pravidlo, že neexistuje jediná výjimka, žádný poslanecký návrh atd. O tom tedy, pane předsedo prostřednictvím předsedajícího, opravdu nevím. Takže vy víte víc než my a než kdo si cokoli troufá. Říkám, obdivuji to.

Co se týká - ještě jednou - toho jednání ohledně služebního zákona a změnového v návaznosti. Já nevím, proč tedy kolegové z ODS a TOP 09 nebyli tak principiální na těch jednáních. Něco těsně před třetím čtením najednou špitnou. Jako předtím bylo zásadní, že prostě nesmí být generální ředitelství, nesmí být za druhé, za třetí, za čtvrté, a pánové, nějak jste zapomněli, když se tak obáváte, že jednotlivec nic nezmůže, že skutečně ta iniciativa, na tom si trvám, to otevření dveří pro jednání s opozicí začalo u KDU-ČSL, a konkrétně jsem byl já iniciátorem schůzky u pana premiéra. Pak to média pojala už trochu jinak, to jsem nemohl ovlivnit. Vy jste snad otevřeli ta jednání, dokázali jste to? My jsme ta jednání otevřeli. Nějak jsme tam postrádali ta zásadní principiální stanoviska, o kterých tady teď najednou je plno řečí.

A co se týká pana předsedy Kalouska, jeho postojů a principů. Jednak už tady bylo zmíněno panem ministrem Hermanem, že on neodešel - on to otáčí, že odešel z KDU-ČSL. On byl vyhnán z KDU-ČSL! A přitom to říkám jako člověk, který ho povzbuzoval, ještě na sjezdu ve Vsetíně jsem se dotázal, jestli by nestálo za to přece jen tu pravicovou politiku, když je o ní tolik přesvědčen a zdá se mu, že strana šla příliš doleva, představovat. Ne. To už mu za to nestálo. Takže tam ty principy nějak ustrnuly. Takže když principy, tak principy a ve všem! Děkuji. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura, připraví se pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Často to nedělám, pan předseda Mihola sedí přes uličku a většinou mluvíme spolu, aniž bychom používali ten mikrofon. Ale abych nepoužíval neparlamentní slova, když přišel pan předseda Sněmovny, tak nepoužiji neparlamentní slovo, ale použiji politicky korektní - pan předseda Mihola se prostě mýlí.

V červenci jsem já odeslal e-mail, kde jsme jasně definovali podmínky k služebnímu zákonu a k doprovodnému zákonu. V červenci. Pan předseda Mihola nebyl ani na jednom jednání a autoritativně tady vykládá, jak to probíhalo. Zeptejte se vašich vyjednavačů, zdali jsme tu otázku otevřeli a jaká byla odpověď ministra vnitra. Ano, lustrační zákon bude platit pro všechny, legislativa to prověří, je to tak. A my jsme jenom pro jistotu, už tím, že to prověřovala legislativa, nebyli jsme si jisti, jestli to tak je, nebo není a nebyl si jistý ani ministr na druhé schůzce. A tak jsme to tam napsali.

Nedělejte překvapeného. Nebo jste měl chodit na ta jednání. A pak bych použil možná silnější výraz než "se mýlíte" nebo že nemáte informace... (Předseda Hamáček: Prosím mým prostřednictvím, pane předsedo.) Já jsem ale nikoho neoslovil. (Předseda Hamáček: Já jsem měl dojem, že to je docela jasně směřováno...) Já myslím, že ta čeština je tak kouzelná v tom... (Předseda Hamáček: Pokud jsem to nepochopil, tak se omlouvám.) Nic nic, máte pravdu. Ta čeština je tak kouzelná, když mluvíte, tak můžete mluvit k jedné i více osobám, když té osobě vykáte, a máte jistý manévrovací prostor. Omlouvám se.

Prostřednictvím pana předsedy chci říci panu předsedovi poslaneckého klubu KDU-ČSL: Nemáte přesné informace, mýlíte se. Já vím, že se za to teď stydíte. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP