(11.40 hodin)

 

Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, v návaznosti na hlasování se vyrojilo velké množství kazatelů morálky, ale není to tak jednoduché, jak se věci zdají. Často mě napadalo známé rčení o třísce a trámu v oku. Takže jenom bych chtěl upozornit, že nás také překvapuje, jak principiální stanoviska Úsvitu dostávají zabrat, když se jedná o církevních restitucích. Nebo jak od některých opozičních stran slyšíme sice, že zákon je špatný, nebo obě verze jsou špatné, ale nakonec nějakou podpořit musíme, a také se občané ptají, proč tedy, když je to špatné, musíme podporovat.

A pana předsedu Kalouska prostřednictvím předsedajícího - velmi nerad, ale když tedy takové útoky tady na KDU-ČSL, tak bych jenom připomněl, že byl to právě on, který v barvách KDU-ČSL se proslavil asi tím nejznámějším veletočem směrem ke komunistům! Takže, sorry, při vší úctě! (Potlesk několika poslanců KDU-ČSL.)

Co se týká jednání o tomto velmi významném zákonu služebním, na který ten změnový navazuje. Vlastně jedno bez druhého nejde, resp. by neměl ten služební bez změnového význam, tak bych chtěl upozornit, že právě KDU-ČSL byla iniciátorem jednání, která otevřela dveře také opozici, aby k tomu měli co říct, protože jsme považovali za velmi důležité, aby se i opozice vyjádřila. Nakonec byly mnohé připomínky akceptovány, pánové. To přeci dobře víte. Takže i to je nefér. V tomto smyslu se tam dalo tedy říkat o těch principiálních stanoviscích a říct, že přes to nejede vlak a že se nepohneme. Ale jednání pokračovala dál, služební zákon byl odhlasován a my víme, že v návaznosti na to změnový zákon musí být odhlasován. A tím, že opoziční poslanci se přidávali s pozměňujícími návrhy, tak oni neignorovali, oni neřekli nás to nezajímá, protože tohle by hrozilo. Já jsem žádné takové stanovisko nezaznamenal. Prostě přidali se k tomu procesu pozměňujících návrhů a my jsme naše principiální stanovisko jasně tou podporou pozměňujících návrhů jak ODS, tak TOP 09 vyjádřili. Ne že ne. A nějaké řeči - chtěl bych to říct silnějším slovem, ale udržím se - o tom, že jsme mohli předvídat, tak jestli pan předseda Kalousek prostřednictvím předsedajícího jako přepočítává vždycky, co může a nemůže vyjít, tak já doufám také ve zdravý rozum a v postoje poslanců. Takže s tímto na nás prosím vás nechoďte.

Chtěl bych přislíbit v této věci, která i mě osobně mrzí, to, že budeme iniciovat novelu lustračního zákona. Děkuji za pozornost. (Projev hlasitý, důrazný.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další s přednostním právem je pan poslanec Kováčik, po něm pan poslanec Okamura, poté pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, paní a pánové, možná se mi budete divit, ale já naprosto souhlasím zejména se závěrem řeči pana ministra, protože mluvil-li o virtuálních tématech, kterými se tady nahrazují skutečné problémy, tak mi mluvil z duše. Mluvil-li o tom, že kdo jsi bez viny, hoď první kamenem, tak mi mluvil taky z duše. A prosím pěkně, mě to jenom utvrdilo v tom, že v té diskusi, která tady probíhá, nejde o věc. Nejde o to, aby to co nejlépe fungovalo pro lidi, pro instituce, pro firmy, a teď myslím služební zákon a jeho věrný satelit zákon doprovodný, ale jde o to si tady možná před volbami čechrat peříčka. Ale ono se nám to trošku zvrhlo! Souboj na pravici tady vidíme v přímém přenosu! Nejde o čechrání peříček, ale peří jenom lítá na všechny strany! A jsme tady od toho, abychom museli spolu s občany toto divadlo sledovat? Já si myslím, že tak úplně ne, že nějakou chvilku to lze, ale abychom tady už pomalu hodinu tomu věnovali, to si myslím, že je zbytečně strávený čas. Takže ještě jednou prosím, aby když někdo něco ve smyslu mého včerejšího návrhu, pravda nehlasovatelném, ale přece jenom návrhu na usnesení, jestli vzájemně proti sobě pánové z TOP, od lidovců či z ODS něco máte, a dámy, běžte si to vyřešit ven jako chlap s chlapem a neotravujte s tím tady ve sněmovně. Za prvé.

Za druhé, děkuji těm, kteří jsou tady s plamenem v očích stavěni do role bojovníků za svatou pravdu tu či onu. Díky tomuto plameni v očích národ prohlídne a tomu vašemu sešupu dá ještě větší strmost.

Děkuji. (Potlesk z lavic KSČM.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další pan předseda Okamura.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy, vážení pánové, tak když se na to tady podívám, tak tady jsme sledovali různé názory pro a proti, ale to zásadní stále platí. Tato vládní koalice prohlasovala možnost působení agentů StB na vysokých postech ve státní správě. My to absolutně odmítáme, hnutí Úsvit, a jsem tedy absolutně šokován.

Co se týče pana předsedy (klubu) KDU-ČSL Miholy, který říkal, že budou iniciovat novelu lustračního zákona. Pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího, nemusíte si dávat zbytečnou práci s novelou! Stačí, když revokujete své hlasování, stačí když teď ho zpochybníte a budete hlasovat jinak! Takže ne slova, ale činy. A přistupte k nim prosím hned a máte to hotovo! A právě u jiného zákona jsme viděli, že výklad vládní koalice o tom, co je zpochybnit bezprostředně po hlasování, je až do hodiny a půl, takže času je ještě relativně dost. Takže čekáme na to, jak teď řeknete, že tedy revokujete hlasování a pojďme hlasovat znova, a můžete se opravit okamžitě před celou veřejností.

A závěrem ještě k panu kolegovi Kalouskovi prostřednictvím pana předsedajícího. Teď sice slyšíme projevy, co se tady stalo. Ale není prapůvodem tohoto problému to, že se tady koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS domluvila na služebním zákoně, kterým umožnila politické náměstky a politické tajemníky? Jediné hnutí Úsvit hlasovalo proti, a teď tady slyšíme srdceryvné projevy, co z toho vlastně vzniklo. Takže jsem chtěl jenom připomenout, že tu platformu, ten základ, ten podvozek k tomu, abychom vůbec mohli hlasovat o tomto zákoně, nad kterým se tady dneska dohadujeme, jste položili vy, představitelé pěti stran, které jsem tady jmenoval. A výsledkem jsou potom samozřejmě tyto další problémy. To znamená, není tomu tak, že by tady mohli za všechno ti ostatní, najednou se to zúžilo jenom na trojčlennou vládní koalici. Znova bych připomněl, že minimálně ohledně tohoto zákona tady byla koalice pětičlenná.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslance Fiedlera.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další pan předseda Stanjura, po něm pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuju za slovo. Chtěl bych mluvit k poslancům a ministrům za KDU. Zvýšeným hlasem a křikem na nás prokazujete to, že vám ta debata není vůbec příjemná a že taháte za kratší konec.

Příslib pana předsedy poslaneckého klubu Miholy, že připraví nějakou novelu, je prostě pohádka. Já jsem se tento týden dočetl jeho vyjádření, že v zásadě budou minimalizovat či úplně zruší poslanecké návrhy zákona. A já nevěřím, že tato vláda připraví vládní návrh, který udělá novelu lustračního zákona. To jste si neprosadili do koaliční smlouvy, to nejste schopni zajistit, tak neslibujte něco, co nejste schopni splnit. V žádném případě.

Pan Okamura jasně říkal, jakou máte možnost, dneska. To není bezprostředně. Návrh na revokaci usnesení můžou podat tady. Můžeme to zrevokovat a můžeme se vrátit k finálnímu hlasování o zákonu. A já chci říct, když jsme písemně poslali v červenci svoje připomínky k služebnímu zákonu, a ten dokument mám schován, mají ho všichni předsedové vládních klubů, tak je tam jednoznačný požadavek - nesmí se měnit lustrační zákon, musí se vztahovat na všechny, i na členy vlády! Při ústních jednáních jsme byli ubezpečeni ministrem vnitra, že se na tom nic nezměnilo. A my jsme jenom pro jistotu - protože jsem vám říkal, legislativci to tak zkoumali, ale myslíme si, že se nic nemění, že to platí dál - tak pro jistotu jsme ten slib ze strany ministra napsali do jednoduchého paragrafu, dokonce ve dvou zněních. A máte pravdu, že jste hlasovali pro pozměňující návrh. To jsem v žádném případě nezpochybnil. Ale když mluvíte o principech, tak jste závěrečným hlasováním ukázali, že to je pro vás technikálie. Tenhle pozměňovák neprošel, nevadí, my jsme si udělali čárku, jsme bojovníci proti lustracím, ale jsme (nesrozumitelné) zákon. Takže se z toho nevymluvíte, nevykřičíte. Realita je taková, že jste mohli zabránit. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP