(16.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, pane kolego. Prosím paní místopředsedkyni o reakci. Prosím.

 

Místopředsedkyně vlády ČR Karolína Peake: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Ano, skutečně jsem dostala úkol od vlády najít úspory na roky 2014 a 2015. Bylo to součástí vyjednávání onoho konsolidačního balíčku, který právě neprošel Poslaneckou sněmovnou, a toto byl jeden z úkolů, který jsem, jak se tvářili koaliční partneři, dostala za odměnu. Nicméně pochopila jsem, že jsem jej dostala spíše za trest.

Nicméně se na něm velmi intenzivně pracuje. Úkol předložit úspory mám do 30. září. Já tu první várku úspor, tu dvanáctimiliardovou na rok 2014, už připravenu mám, a to ačkoliv mi jednotlivé resorty poslaly návrhy na úspory pouze ve výši 1,5 mld. korun, tak my máme připraveny úspory ve výši 12 mld. korun. Proběhne koaliční jednání, na základě něhož musí dojít ke koaliční shodě na těchto úsporách, které navrhujeme. Ty úspory nejsou pouze škrtem ve výdajích, ale také navrhují celou řadu legislativních změn, celou řadu rušení nejrůznějších podřízených organizací a dalších institucí, které jsou ve veřejné správě. I z toho důvodu ty úspory byly uloženy až od roku 2014, protože během roku 2013 musí dojít k oněm legislativním změnám, které se potom odrazí v oněch úsporách.

Ano, pokud dojdeme ke shodě nad těmi 12 miliardami, můžeme přistoupit k těm dalším na rok 2015 ve výši 23 mld. Pravdou je, že je to až na roky 2014 a 2015, tedy je to jakýsi odkaz této vlády vládě další. Nicméně musím upozornit, že rozpočet na rok 2014 by měla schvalovat určitě ještě tato Sněmovna, alespoň v to doufám.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji, paní místopředsedkyně. Pane kolego, budete chtít doplňující otázku? Ne. Dobře, takže se můžete ujmout své další interpelace, kterou vznášíte na pana ministra Alexandra Vondru ve věci pronájmu letounů JAS-39 Gripen.

 

Poslanec Radek John: Děkuji. Vážený pane předsedající, rád bych se obrátil na nepřítomného pana ministra obrany Vondru, aby nám sdělil podrobnosti koncepce obrany vzdušného prostoru České republiky, a hlavně jaké s tím budou související náklady v příštích letech.

V situaci, kdy vláda prosazuje škrty, které tvrdě dopadají na české obyvatele a domácnosti, plánuje resort obrany utratit zatím veřejnosti i politikům zcela utajenou částku na další pronájem a servis čtrnácti gripenů. V této souvislosti vám chci položit zásadní otázky:

Za prvé. V současné extrémně složité ekonomické situaci, kdy není jasné, zda bude na mandatorní výdaje, se ministerstvo chystá utratit miliardy. Jakou částku, alespoň rámcově, předpokládáte, že nás vaše strategie a váš vojenský experiment bude stát?

Za druhé. V jaké fázi se nyní nacházejí vyjednávání? Vzhledem k vyjádřením členů vlády o nepostradatelnosti nadzvukového letectva ochotně poskytujete novinářům tato prohlášení vy i předseda vlády Petr Nečas. Očekávám, že dohoda je již uzavřena. Pokud ne, tak stavíte švédskou stranu do jasně výhodnější pozice, než je pozice česká, a takhle se vyjednávání nevedou.

Můj třetí dotaz směřuje k samotnému smyslu protivzdušné obrany nebo stíhaček nad Českou republikou. Opravdu v situaci, kdy nemáme na policii a kdy čelíme nepříteli tady na zemi, nás ty stíhačky ubrání, když jsme členy NATO, kde řada zemí aliance nedisponuje nadzvukovou letkou? Musíme to být my, kteří utratíme miliardy? Nebylo by lepší využít k obraně jinak neprodejné bitevníky, které jsou vedle pronájmu stíhaček JAS Gripen jedním z největších symbolů korupce v armádním letectvu České republiky? A ptám se, proč jsou gripeny vyšší prioritou než např. stabilní počet policistů, kteří budou za svoji práci adekvátně ohodnoceni. Není právě policie tím stěžejním bezpečnostním prvkem uvnitř státu, který čelí vrahům, zlodějům, korupčníkům a teroristickým hrozbám? Chcete zloděje chytat pomocí nadzvukového letectva?

A poslední otázka. Oslovili jste jiné výrobce nadzvukových strojů? Já mám informace, že kdybyste je oslovili, dostanete minimálně od jednoho z výrobců nabídku výhodnější, než jsou gripeny. Proč to neděláte? Proč jste si nezjistili cenu obvyklou? Je to přesně systém pana Kalouska, kdy ministr není povinen zjišťovat, jestli se hospodárně utrácejí peníze. Stejně jako ve veřejných soutěžích je třeba oslovit -

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Pane kolego, musím upozornit na časový limit.

 

Poslanec Radek John: Ano. Je třeba oslovit více lidí do soutěže. Bylo by třeba oslovit více výrobců těchto strojů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji vám. Protože pan ministr je omluven, i vás musím odkázat na písemnou odpověď v zákonné lhůtě.

Kolegyně a kolegové, vzhledem k tomu, že jsme vyčerpali program ústních interpelací, nezbývá, než vám zbývajícím poděkovat za trpělivost a oznámit, že zítřejší jednací den začne v 9 hodin ráno a bude pokračovat pevně zařazeným bodem, týkajícím se trestního stíhání Davida Ratha, a tím skončit dnešní jednací den. Děkuji vám za pozornost.

 

(Jednání skončilo v 16.16 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP