Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

990 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Nováka

na předsedu vlády Václava Klause a místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka

ve věci banky Bohemia

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Nováka dopisem ze dne 14. června 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jaroslava Nováka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. června 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ REPUBLIKY

DOC. ING. VÁCLAV KLAUS, CSc.

 V Praze dne 6. června 1994

Vážený pane poslanče,

13. května 1994 jste se na mě obrátil s interpelací, v níž jste vyjádřil řadu pochybností a podezření ohledně postupu ČNB v případě banky Bohemia.

V úvodu své odpovědi bych Vás chtěl upozornit, že ČNB je instituce na vládě nezávislá, a vláda nemá zákonnou pravomoc postup ČNB prověřovat, ani jí žádné kroky v tom či onom směru ukládat. Má odpověď je proto založena na informacích, které mi na mé vyžádání ČNB ve věci Vaší interpelace poskytla.

Bankovní dohled ČNB se problematikou dokumentů "Prime Bank Guarantee" a "Bank Guarantee", vydaných bankou Bohemia, zabýval od počátku prosince 1993. Vycházel při tom z informace zveřejněné 3.12.1993 v mezinárodním elektronickém komunikačním systému SWIFT, že tyto dokumenty nejsou obchodovatelné bez dodatečné autorizace oprávněných členů exekutivy banky Bohemia. Tato informace však nezpochybňovala platnost dokumentů, pouze jejich obchodovatelnost.

Z podrobného prošetření celé záležitosti vyplynulo, že dozorčí rada i management banky Bohemia zakrývaly skutečnou podstatu věci a snažily se celý problém bagatelizovat. Získané informace vedly k rozhodnutí ustavit 28.2.1994 zvláštní pracovní skupinu, která ve spolupráci se zahraničními dozorčími a regulatorními orgány zjistila skutečnou situaci a na tomto základě bylo dne 28.3.1994 rozhodnuto o zavedení nucené správy. Jejím hlavním cílem bylo přijetí účinných opatření zaměřených na stažení nebo eliminaci v minulosti vydaných dokumentů zvaných "Prime Bank Guarantee", zabránění případných dalších obchodů s nimi a v konečném důsledku ochránění vkladatelů banky.

Vaše podezření, že důvody zavedení nucené správy byly jiné než tyto, je zcela nepravdivé. Je prokazatelné, že k výraznému vybírání vkladů došlo již po zveřejnění informace, že došlo k vydání zmíněných pochybných dokumentů bankou, nikoliv až po zavedení nucené zprávy. Rovněž neodpovídá pravdě Vaše tvrzení, že Česká spořitelna ovlivnila likviditu banky, neboť k žádnému vyplacení vkladu v uváděné hodnotě nedošlo.

Problém platnosti dokumentů "Prime Bank Guarantee" je velmi složitý a právní názory na tuto otázku nejsou jednotné. Z výsledků analýzy právní firmy White and Case vyplývá, že garance v podobě, v jaké byly bankou Bohemia vystaveny, nepředstavují mezinárodním ani českým právem uznávaný platební či záruční instrument, znamenají však uznání dluhu a nelze vyloučit požadavky na jeho honorování, případně náhrady škod, které mohly jejich nabyvatelům vzniknout v souvislosti s těmito dokumenty. Konečné rozhodnutí o platnosti těchto dokumentů přísluší pouze soudu. Pokud jde o Vaše zpochybňování výsledků auditu, je zcela neopodstatněné. Audit provedly dvě auditorské firmy - domácí HZ a zahraniční Coopers and Lybrand a obě došly k obdobným závěrům pokud jde o kvalitu úvěrového portfolia a výše nutných oprávek a rezerv. Podle metodologie používané auditorskými firmami nejsou při analýze kvality úvěrů prověřovány všechny úvěry, ale pouze dostatečně velká, reprezentativní část portfolia. V případě auditu Coopers and Lybrand bylo prověřeno 45% úvěrového portfolia.

Pokud jde o další konstrukce ve Vaší interpelaci, firma Max line podala řádnou žádost o devizové povolení k přijetí úvěru ve výši 35 mil. USD, které jí ČNB vydala. Jelikož však úvěr čerpán nebyl a firma Max line nedodržela podmínky stanovené tímto vydaným devizovým povolením, ČNB toto povolení zrušila. ČNB nevydala této firmě žádné povolení, které by jí opravňovalo k vedení devizového účtu nebo k provádění devizových operací.

Pokud jde o redaktora agentury Bloomberg pana Roba Urbana, podle informací ČNB jde o Američana, který nemá s ČR žádné příbuzenské spojení. Ve vztahu k pracovníku ČNB Radku Urbanovi se jedná o pouhou shodu jmen.

Vážený pane poslanče, krize banky Bohemia byla výsledkem nezákonného jednání části jejího vedení ve věci zmíněných dokumentů a následné ztráty důvěry, kterou tato aktivita způsobila u vkladatelů a věřitelů banky. Vaše umělé konstrukce spiknutí, zahrnujících ČNB, jiné peněžní ústavy a renomované zahraniční auditorské firmy, které prý způsobily "krach" banky Bohemia, jsou zcela absurdní.

S pozdravem

 Václav Klaus

Vážený pan

MUDr. Jaroslav Novák

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP