V §u 100 připojuje se tento novy odstavec 2: "Tím zůstává nedotčen nárok příslušníků rodiny na požitek polovice nemocenského po dobu ústavního zaopatření. V případech zvláštního zřetele hodných, může představenstvo nemocenské pojišťovny poskytnouti příslušníkům poloviční nemocenské i tehdy, není-li pojištěnec ošetřován v ústavě."

V §u 102 vsunuje se za slova "Ústřední sociální pojišťovnou" toto znění "v dohodě s příslušným svazem nemocenských pojišťoven".

V §u 103 škrtá se poslední věta.

§ 104 se škrtá.

V §u 105, odst. 1, písm. c) vkládají se za slova "manželku (manžela)" tato slova "družka (druh)". Slovo "sedmnáctého" nahrazuje se slovem "osmnáctého".

Písm. f) zní takto: "příspěvek za kojení poskytuje se až do jednoho roku, a to i rodinným příslušnicím, až do jedné čtvrtiny nemocenského, jehož zaměstnanec požíval nebo na něž by měl nárok."

Článek 9.

§ 107, písm. b) mění se takto: "u dávek vyjmenovaných v bodech a) až d) a u odbytného v případě §u 107, odst. 2 uplynula dále lhůta čekací, to jest sto příspěvkových týdnů." Jako písm. c) připojuje se toto znění: "Čekací doba neplatí pro osoby, které 1. července 1926 byly již v poměru povinně pojistném."

V §u 108 škrtají se slova od "byl-li pojištěnec" až "pojistný případ".

Jako nový odstavec 3 se připojuje toto znění: "Ve třídě A započítává se do příspěvkových týdnů také doba, kdy pojištěnec dostával nemocenské."

§ 109, odst. 2 zní takto: "Za invalidního podle tohoto zákona se považuje, kdo jest neschopný práce, to jest, kdo pro tělesnou vadu nebo slabost svých tělesných nebo duševních sil nemůže trvale plniti povinnosti svého posledního povolání nebo vykonávati jiné zaměstnání, jež lze od něho slušně žádati vzhledem k jeho dosavadnímu zaměstnání, praktickému výcviku a předběžnému vzdělání. Nárok na invalidní důchod má také, kdo vyčerpav nárok na nemocenské jest, byť i ne trvale, neschopný práce a to po dobu této neschopnosti."

§ 111, odst. 2 zní takto: "Základní částka činí ročně 700 Kč."

Odst. 3 zní takto: "Zvyšovací částky vyměří se jednou čtvrtinou pojistného připadajícího na dobu pojištění."

Jako odst. 4 se připojuje: "Potřebuje-li důchodce obsluhy, zvyšuje se základní částka jakož i zvyšovací částka o 50%."

§ 112 mění se takto: "Důchod invalidní přísluší pojištěnci bez ohledu na invaliditu jako důchod starobní, dokonal-li pojištěnec 60. rok věku svého, pojištěnka 55. rok."

V §u 113, odst. 1 nahrazuje se slovo "sedmnácti" slovem "osmnácti", dále slova "jednu desetinu" slovy "jednu pětinu".

V odst. 3 nahrazuje se slovo "sedmnácti" slovem "osmnácti".

Jako nový odst. 4 se připojuje: "Dokonalo-li sice dítě 18. rok věku svého, avšak pro svůj tělesný nebo duševní stav je neschopno vykonávati nějaké povolání nebo studuje-li, poskytuje se příspěvek až do dokonání 24. roku věku."

§ 114, odst. 1 zní takto: "Nárok na vdovský důchod má vdova pojištěnce, který v době svého úmrtí požíval důchodu invalidního nebo starobního nebo v době jehož úmrtí čekací lhůta již uplynula."

Odstavec 2 se škrtá.

V odstavci 3 škrtají se slova "je-li v době úmrtí"... až do konce paragrafu.

§ 115, odstavec 1, lit. c) doplňuje se těmito slovy: "ledaže by manželství (skutečné spolužití) trvalo nejméně 5 let."

Jako nový odstavec 3 se připojuje: "Nárok na vdovský důchod má také družka, jestliže s pojištěncem žila ve společné domácnosti nejméně jeden rok před jeho úmrtím a není-li vdovy oprávněné k nároku."

§ 117, odstavec 1 zní takto: "Požitek důchodu vdovského (vdoveckého) počíná se úmrtním dnem pojištěnce nebo důchodce."

V odstavci 3 vkládá se za slovo "vdova" do závorky "(vdovec)".

V §u 118 nahrazuje se slovo "sedmnácti" slovem "osmnácti". Na konci připojuje se toto znění: "Nárok přísluší také nevlastním dětem, pokud nejsou oprávněné k nároku po svých vlastních rodičích. Ustanovení § 113, odst. 4 platí obdobně."

V §u 119 nahrazuje se slovo "17" slovem "18". Ustanovení § 113, odst. 4 platí obdobně.

V §u 120 nahrazují se slova "jednu pětinu" slovy "jednu třetinu" a slova "dvěma pětinami" nahrazují se slovy "dvěma třetinami".

Odstavec 2 se škrtá.

V §u 121, odstavec 1 a 2 nahrazuje se slovo "ročního" slovem "dvouletého". Poslední věta odstavce 2 se škrtá.

V odstavci 3 vkládá se za slovo "děti" do závorek "(osvojenci, schovanci, nevlastní děti)", za slovo "manžel" do závorky "(druh)", za slovo "rodiči" do závorky "(nevlastními rodiči)".

Odstavec 4 zní takto: "Rodiče a sourozenci mají nárok na odbytné, byli-li výživou odkázáni na pojištěnce (důchodce)."

Jako § 121 a) vkládá se toto znění:

"1. Nárok na pohřebné mají pozůstalí po osobě, která podle tohoto zákona požívala invalidního, starobního nebo vdovského důchodu nebo příspěvků na vychování, nebo po pojištěnci, který dokonal nejméně 150 příspěvkových týdnů, vypravili-li pohřeb.

2. Pohřebné činí čtvrtinu ročního důchodu, kterého zemřelý požíval, nebo čtvrtinu důchodu, na nějž měl čáku.

3. Ustanovení § 121, odst. 2 platí obdobně."

Jako nový § 122 a) vkládá se toto znění: "Pojištěnka, která se provdá do dvou let po vystoupení z pojištění nebo která ve dvou letech po uzavření sňatku vystoupí z pojištění, může žádati, aby jí bylo vráceno 50% pojistného, připadajícího na pojistnou dobu. Rovněž tak pojištěnec (pojištěnka), který byl pojištěn přes 5 let a z pojištění vystoupí, aniž během dvou let po vystoupení vstoupil znovu v poměr pojistně povinný, může žádati, aby mu bylo vráceno 50% pojistného, připadajícího na pojistnou dobu. Nárok musí býti uplatněn do tří let povystoupení z pojištění, jinak zaniká. Zbytku pojistného použije se k zaplacení uznávacího poplatku (§ 129) a k zachování poměrně zkrácených nároků."

V §u 123, odst. 1 nahrazuje se částka "500" částkou "800", částka "250" částkou "400", částka "100" částkou "200", částka "200" částkou "400" a jako nový odstavec se připojuje: "u příplatků na děti podle §u 113 100 Kč za každé dítě."

Odstavec 2 se škrtá.

Dosavadní odstavec 3 přečísluje se na odstavec 2, odstavec 4 na 3, při čemž se slova "částku prostou daně z příjmu" nahrazují slovy "částku 15.000 Kč ročně".

Dosavadní odstavec 5 se škrtá.

Odstavce 6 a 7 přečíslují se na 4 a 5.

§ 125, odst. 1 zní takto: "Požívá-li osoba, oprávněná k důchodu z pojištění invalidního a starobního, současně nemocenského (§ 95), může vyžadovati výplatu důchodu onoho, pouze pokud důchod počítaje v to nemocenské přepočítané na rok nepřevyšuje částku 15.000 Kč ročně."

§ 126 se škrtá.

V §u 129, odst. 3 nahrazuje se číslice "3" číslicí "6".

§ 131 mění se takto: "Vstoupí-li bývalý pojištěnec opět do pojištění, dříve nežli vznikla pro Ústřední sociální pojišťovnu povinnost vydati převodní částku podle §§ 240 až 242, započítá se mu doba jeho dřívějšího pojištění."

Článek 10.

§ 134, odst. 1, písm. a) zní takto: "odpykává trest na svobodě trvající déle nežli jeden měsíc, vyslovil-li soud, že trestný čin byl spáchán z pohnutek nízkých a nečestných nebo jest v donucovací pracovně."

V odstavci 2 škrtají se slova: "pokud nemají nároku na vyživovací příspěvek podle zákonů ze dne 23. září 1919, číslo 530 Sb. z. a n. nebo ze dne 18. března 1921, číslo 120 Sb. z. a n." Za slova "manželka (manžel)" vkládají se slova "družka (druh)".

Článek 11.

V §u 142 škrtají se slova "Ústřední sociální pojišťovna nebo".

V §u 148, odstavec 2 a

v §u 149, odstavec 2 škrtá se poslední věta.

V §u 150 poslední věta na konci zní takto: "v dohodě s ministerstvem sociální péče, Ústředními sociálními pojišťovnami a svazy nemocenských pojišťoven."

§ 153 zní takto: "Ustanovení tohoto zákona o nemocnicích platí také vůbec pro léčebné ústavy vyjma odstavce 1 a 3 §u 149. Po dobu, po kterou nemocenská pojišťovna hradí náklady ošetřování v léčebném ústavu, přísluší příslušníkům rodiny polovice nemocenského."

Jako § 154 a) vkládá se toto ustanovení: "Důchodcům podle tohoto zákona a jejich příslušníkům rodiny (§ 96) přísluší v případě nemoci nemocenské ošetření a pomoc v mateřství podle §u 95, pokud nejsou na tyto dávky pojištěni jinak. Dávky poskytuje nemocenská pojišťovna, v jejímž obvodu dotčená osoba bydlí. Tyto náklady nahradí stát nemocenské pojišťovně."

V §u 156 připojuje se tento nový odstavec 2: "Při udělování lékárnických koncesí na uprázdněné lékárny, jakož i při povolování nových koncesí mají nemocenské pojišťovny a jejich svazy přednost před jinými uchazeči."

Článek 12.

§ 158 zní takto: "Výši pojistného pro pojištění starobní a invalidní stanoví Ústřední sociální pojišťovna v dohodě s ministerstvem sociální péče na základě pojistně-matematického zkoušení finanční rovnováhy Ústřední sociální pojišťovny. Pro prvých pět let účinnosti tohoto zákona stanoví se příspěvek na 5% průměrného denního výdělku."

§ 159 zní takto: "Výši pojistného pro nemocenské pojištění stanoví nemocenské pojišťovny tak, aby tímto příspěvkem byly hrazeny všechny dávky ustanovené tímto zákonem a správní výdaje. Pojistné nesmí však přesahovati 8% průměrného denního výdělku."

§ 160 zní takto:

"1. Pojistné jest platiti po dobu, po kterou

a) trvá poměr zakládající pojistnou povinnost,

b) pojištěnec nebyl odhlášen (§ 17), ačkoliv byl přerušen poměr zakládající pojistnou povinnost,

c) pojištěnec má nárok na mzdu, i když poměr zakládající pojistnou povinnost byl zrušen.

2. V případech odstavce 1, písm. c) se pojistné neplatí, nastal-li u pojištěnce pojistný případ."

§ 165 zní takto: "Zaměstnavatel, který zadrží pojišťovně pojistné připadající na jeho zaměstnance, dopouští se zpronevěry podle ustanovení trestního zákona."

Článek 13.

V §u 179, odst. 1 škrtá se slovo "buď", dále slova "nebo snížení dávek"... až... "na mez stanovenou v §u 95".

Jako nový odstavec 3 se připojuje toto znění: "Nemocenská pojišťovna jest oprávněna přispívati na účely veřejného zdravotnictví, stačí-li pojistné na úhradu povinných dávek."

§ 180, odst. 2 zní takto: "Z volného, trvale uložitelného jmění pojišťoven uloží se 15% v československých státních papírech nebo jiných papírech, nebo také pro jiné účely, které určí ministr sociální péče v dohodě s ministrem financí. V této výměře závazků Ústředních sociálních pojišťoven jest již obsažena částka, kterou jest povinna poskytnouti Ústřední sociální pojišťovna podle zákona ze dne 14. července 1927, číslo 116 Sb. z. a n. silničnímu fondu."

V §u 181 nahrazují se slova "Ústřední sociální pojišťovny" slovy "příslušného svazu nemocenských pojišťoven".

§ 182, odstavec 1 zní takto:

"Ústřední sociální pojišťovna ukládá 25% svého volného jmění pro účely stavební ve prospěch pojištěnců." Dosavadní odstavec 1 přečísluje se na odstavec 2, při čemž se slova "nejvýše jednu třetinu" nahrazují slovy "přiměřenou část".

Dosavadní odstavec 2 přečísluje se na odstavec 3.

V §u 183 nahrazují se slova "Ústřední sociální pojišťovna" slovy "Příslušný svaz nemocenských pojišťoven".

Článek 14.

§ 191 se škrtá.

V §u 193 připojuje se tento odst. 2: "Stížnost podle § 139 jest podati do patnácti dnů ode dne doručení výměru u politického úřadu I. stolice, v jehož obvodu jest sídlo pojišťovny, která výměr vydala."

§ 210 zní takto: "Z nálezu rozhodčího soudu lze se odvolati jen z těchto důvodů:

1. poněvadž nález rozhodčího soudu trpí vadou, která obdobně podle §u 497 civilního soudního řádu nebo §§ 504 a 505 zák. čl. I. z roku 1911 působí zmatečnost;

2. poněvadž řízení rozhodčího soudu trpí vadou, která, třeba nezpůsobujíc zmatečnosti, byla způsobilá zameziti úplné vysvětlení a důkladné posouzení rozepře;

3. poněvadž nález rozhodčího soudu vzal za základ v některé podstatné části skutkovou podstatu, která jest v odporu s příslušnými spisy;

4. poněvadž nález rozhodčího soudu zakládá se na nesprávném právním posouzení věci."

§ 211, odst. 2 se škrtá.

Článek 15.

§ 244 se škrtá.

§ 247 se škrtá.

§ 248, odst. 1, věta poslední se škrtá.

§ 250, odst. 2 se škrtá.

Dosavadní odstavec 3 zní takto: "Toto pojištění počíná dnem, kdy pojišťovny došlo oznámení, že dosavadní pojištěnec chce býti dobrovolně pojištěn anebo, kdy jí došlo pojistné. To se však musí státi do 4 týdnů ode dne, kdy pojištěnec byl odhlášen z povinného pojištění nebo byl propuštěn z léčení podle §§ 95, 105 a 154."

Odstavce 4 a 5 přečíslují se na odstavce 3 a 4.

§ 261 se škrtá.

V §u 267 prvá věta zní takto: "Ostatní nemocenské pojišťovny zastaví svou činnost dnem 31. prosince 1927."

§ 269, odst. 4 zní takto: "Zaměstnanci uvedení v odstavci 1 nepotřebují průkazu československého státního občanství."

§§ 274 - 277 se škrtají.

V §u 278, odst. 1 nahrazují se slova "Ústřední sociální pojišťovna" slovy "Příslušný svaz nemocenských pojišťoven".

V odst. 4 nahrazují se slova "Ústřední sociální pojišťovny" slovy "příslušného svazu nemocenských pojišťoven."

§ 287, odst. 3 se škrtá.

§ 2.

Článek 1.

Volby všech orgánů, které mají býti voleny podle tohoto zákona, konají se po prvé dne 29. ledna 1928, pak vždy 4 týdny před uplynutím funkčního období. Ústřední sociální pojišťovny jsou povinny potřebné prováděcí předpisy o volebním řízení vydati nejdéle do měsíce po vyhlášení tohoto zákona, ale jistě tak včas, aby bylo zaručeno zachování zákonité lhůty. Svazy nemocenských pojišťoven jsou povinny spoluúčastí při zdělávání těchto předpisů. Pokud předpisy o volebním řízení platí pro Ústřední sociální pojišťovnu samu, vyžadují schválení ministerstva sociální péče.

Článek 2.

Pokud pojistné, jehož jest třeba podle tohoto zákona, přesahuje pojistné stanovené zákonem číslo 221 z roku 1924, platí je z polovice zaměstnavatel, z polovice stát. Vláda jest povinna odevzdati Ústředním sociálním pojišťovnám a svazům nemocenských pojišťoven včas potřebné pojistně-matematické základy a předložiti je včas Národnímu shromáždění.

Článek 3.

Úvěr ustanovený v §u 257 zákona číslo 221 z roku 1924 budiž vyplacen roku 1928.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedení jeho ukládá se ministrovi sociální péče.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP