STANPoslanecký klub Starostové a nezávislí vznikl v 8. období 23. října 2017.

V současné době má 6 členů, z toho 2 ženy.
Předsedou klubu je Jan Farský.

 

Starostové a nezávislí (STAN) je české politické hnutí, zaměřené především na komunální politiku na úrovni obcí a krajů. Vzniklo transformací z hnutí Nezávislí starostové pro kraj, které bylo založeno v roce 2004. Na rozdíl od NSK, které působilo především ve Zlínském kraji, hnutí Starostové a nezávislí má celostátní charakter.
K základním prioritám hnutí patří odpovědné hospodaření, kvalitní vzdělávací systém, péče o životní prostředí a zachování kulturního dědictví. Hnutí STAN podporuje princip subsidiarity - aby o věcech s místním dopadem rozhodovaly místní samosprávy, pokud je to efektivní. Dále se zasazuje o celkovou decentralizaci moci, omezení byrokracie, potírání korupce a zneužívání moci. Podporuje také evropskou integraci, kvalitní vzdělávací systém a investice do vědy.
V předčasných sněmovních volbách v roce 2013 kandidovali zástupci STAN na kandidátce TOP 09 a získali několik poslaneckých křesel. Ve volbách 2017 volilo STAN 262 157 občanů což znamenalo 5,18 % a zisk 6 mandátů.

Sídlem klubu jsou prostory ve Šternberském paláci, který patří do komplexu budov Poslanecké sněmovny na Malostranském náměstí.

Zasedací místnost STAN

Místa ve Sněmovně

Zasedací pořádek


ISP (příhlásit)