Aktuality

Setkání nad zajímavými knižními tituly - pozvánka (30. 10. 2018)
Představení knihy "Návrat parlamentu. Češi a Slováci ve Federálním shromáždění 1989 - 1992"

Parlamentní knihovna, Archiv Poslanecké sněmovny, Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a nakladatelství Argo si Vás dovolují pozvat na prezentaci knihy autorů Adély Gjuričové a Tomáše Zahradníčka s názvem "Návrat parlamentu. Češi a Slováci ve Federálním shromáždění 1989 - 1992", které se uskuteční ve pondělí 5. listopadu 2018 od 17 hodin ve Dvoraně Poslanecké sněmovny, Malostranské nám. 7/19, Praha 1.

Pro vstup do Dvorany je třeba průkazu totožnosti!

Autoři se zabývají posledním československým parlamentem v období od listopadu 1989 po zánik společného státu v roce 1992.
Federální shromáždění vzniklo jako produkt Pražského jara 1968, avšak jeho aparát a pravidla se utvářely v normalizačním období. Od počátku svobodné éry se utkávalo s charismatickým prezidentem Václavem Havlem. Noví poslanci se učili, jak vzdorovat vládě i nepřízni veřejného mínění (otázka platů poslanců, parlamentních prázdnin apod.). Na jeho půdě se zakládaly strany, které neodrážely rozložení sil ve federální vládě, vycházely tu nové politické hvězdy. Zároveň zde ale narůstaly československé rozdíly a vzájemné politicky motivované národnostní napětí. Autoři nám z dosud málo známé perspektivy nabízejí pohled na první transformační měsíce i rozdělení Československa.

ISP (příhlásit)