(19.20 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)

Původně se mluvilo o třech miliardách, nakonec to může být miliard dvanáct. Podle toho, co jsem si našel já -⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a to neříkám, že se týká tohoto případu, ale ono se nám to může vrátit jako bumerang -⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se celkově ztratilo 39 918 bitcoinů. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli se ví, kde je těch zbývajících devět miliard v bitcoinech, jestli se to ví.

Poslední dotaz z tohoto ranku je: Jak je možné -⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a to bych se chtěl možná zeptat a možná mi třeba odpoví Helena Válková v tomhletom -⁠⁠⁠⁠⁠⁠ že když je někdo v podmínce a je propuštěn, jestli může takhle volně cestovat po planetě. (Ministryně Černochová reaguje mimo mikrofon.) Může, slyším. Jasně. A jestli... (Poslankyně Válková hovoří mimo mikrofon.) To říkala paní ministryně, to já neříkám. A jestli v tomhletom případě, kde se tady bavíme o těch miliardách i o možném bezpečnostním riziku, tak jestli je v pořádku, že pan Jiřikovský odcestoval a vycestoval mimo Českou republiku. To je prostě úplně legitimní dotaz, protože ony ty otazníky jsou tady od začátku do konce.

Já teďka zkrátím, protože je tady nějaká dohoda, aby se skončilo rozumně, takže se někteří moji kolegové odhlásili. Já to zkrátím, tu časovou osu. Ta časová osa je hrozně důležitá pro to pochopení. Já jsem spoustu těch věcí nabyl hledáním na internetu, ale i přečtením té bakalářské práce, o které jsem tady hovořil, kterou už napsal student v roce 2019. Já jsem úplně v šoku, že my tady vlastně řešíme případ, kde ani jedno ministerstvo, ani jeden úřad, ani jeden člověk, který se kolem toho pohyboval, si nedal tu práci si tohleto ověřit a verifikovat. Když jsem to udělal já, to je přece úplně snadné.

Tady o tomhle případu už se psalo v roce 2019 a saháme si až někam do konce roku 2013, kdy se ztratilo prvních 5 400 bitcoinů z tržiště Sheep Marketplace, což byl nějaký útok dvou Američanů. Tam je hrozně zajímavé, jak FBI na to přišla při přeměňování bitcoinů na peníze. Tam se mimochodem ty bitcoiny, pokud vím, zabavily - a to je ten rozdíl, na kterém bych to chtěl ilustrovat - že se zabavily, propadly státu. Mám pocit, že to bylo v městě Jacksonville. Ne, že to někdo daroval státu, to je prostě úplně jiný institut, darovat to a zabavit to. V prosinci 2013 došlo k tomu, že ten Jiřikovský, což se zjistilo až poté, nebyl schopen nahradit tu ztrátu těch prvních 5 400 bitcoinů, tak vlastně to vyřešil tím, že nechal zmizet nebo zmizelo těch zbývajících 39 918 bitcoinů. Já bych tady chtěl trochu poopravit. On to nebyl drogový dealer, jak tady říkají někteří kolegové z Pirátské strany. Pozor, on to jenom zprostředkovával, ty obchody, abychom jenom... z toho, co jsem si našel. On tam měl dvě peněženky: jednu, která byla ta k akumulaci provizí z toho tržiště, a druhou, tu transportní takzvaně.

Mezi roky 2014, 2015 - a to jsou prostě známé věci už před pěti lety, to tady neobjevujeme teď - tak FBI zjistila podle zdrojového kódu, kde byla nějaká poznámka v češtině, že za některými těmi tržišti je někdo z České republiky. Na konci 2015 byl identifikován hlavní podezřelý, a to Tomáš Jiřikovský. Tam už se poprvé pracuje s nějakým speciálním softwarem. K zatčení Tomáše Jiřikovského došlo 12. dubna 2016, kdy při tom zásahu byly zajištěny zbraně, drogy, počítače, disky a právě ty dvě bitcoinové adresy. On mezitím nějakou část toho už proměnil, v tehdejších cenách 20 milionů korun, asi 1 517 bitcoinů. Tady vysvětlení, proč je tam tolik miliard, protože na to se lidi ptají, jak je to možné. No je to možné tak, že to je, jak... Já bych to nazval spící investice. Prostě on tam ty bitcoiny měl, čtyři roky se k tomu nedostal, protože byl ve vězení, tři roky byl boj o ty peněženky - teď to berte... já to tady říkám přes palec - to znamená sedm let jako by to spalo ve smyslu, že na to nesáhl, neprodal, nekoupil, neprodal a tak dále, a mezitím se ta hodnota stonásobila v té chvíli. Určitě si pamatujete, že za bitcoiny před deseti, patnácti lety jste si koupili kafe. Dneska jsme přes 100 000 dolarů.

Já to teďka přeskočím. Dostáváme se k rozsudku 2017, kdy soud odsoudil Jiřikovského na devět let odnětí svobody za zpronevěru prostředků uživatelů Sheep Marketplace, což je docela důležitá věc, aby tady zaznělo. On vlastně byl takovým prvním člověkem, který stanul před soudem za věci týkající se s kryptoměnami. (Poslankyně Válková přináší řečníkovi materiál).

Ne, teď ne, potom.

Soud uznal, že bitcoinová provize z každé z 11 000 transakcí na Sheep Marketplace v roce 2013 patřila mezi výnosy z trestné činnosti, a označil odcizení těchto prostředků za zpronevěru.

Pak jsme v roce 2018, kde jsou odvolací soudy - to je to, na co mě teďka upozornila Helena Válková - protože tam byl nějaký odvolací soud v Olomouci a pak dovolání k Nejvyššímu soudu v roce 2019, který to zamítl, potvrdil trest ve výši 9,5 let. - To je to, co jsem teďka před chvilkou viděl. - Nižší soudy v Brně původně nařídily vymazat data ze všech zabavených počítačů, protože se domnívaly, že klíče od bitcoinů mohou být kdekoliv. Ovšem Nejvyšší soud tenhleten plošný postup odmítl a bral to jako přehnaně formalistické. On prostě řekl, že tam má i jiné věci soukromého charakteru a podobně. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2019 se stalo tedy precedentem, kde na jedné straně hájilo princip ochrany vlastnictví a práva obviněného na spravedlivý proces,. Nejvyšší soud nechtěl připustit, aby stát zničil či trvale zadržoval majetek bez jasného důkazu, že sloužil ke zločinu, což je docela pikantní. Na druhé straně toto rozhodnutí prakticky otevřelo Jiřikovskému cestu k ukrytým bitcoinům. Nejvyšší soud se tím odchýlil od své vlastní dřívější judikatury. O tom asi bude hovořit moje kolegyně Helena Válková.

(Rok) 2021, podmínečné propuštění Jiřikovského z vězení.

Červen 2022: Nejvyšší soud v roce 2022 vydal klíčové rozhodnutí, jímž otevřel Jiřikovskému cestu zpět k jeho šifrovaným zařízením. To je to vlastně, o čem my se teďka v této chvíli bavíme, já to tedy hodně teďka přeskakuju, protože fakt nechci zdržovat, já chci hlavně slyšet odpovědi na ty základní otázky, které jsem položil na začátku.

(Dne)16. ledna brněnský soud vrací Jiřikovskému většinu zabavené elektroniky. Smažou se data pouze ze tří notebooků a jednoho externího disku. Zbývajících osm zařízení dostává v té podobě, v jaké to měl.

No a teď to začíná být prostě zajímavé. To je to, na co se ptám a na co se ptají lidi od začátku. Vy tam vidíte v té ose: podmínečné propuštění, leden 2021. Bavíme se teďka tady o tom, že první dopis přišel údajně - na to jsem se ptal, jestli se tak stalo - v roce 2023. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP