Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.40 hodin)
(pokračuje Ivana Mádlová)
Určitě podle pana profesora Duška jsou to i nutriční terapeuti. Proto po vzájemné dohodě i s vládními poslanci, členy zdravotního výboru, jsme se rozhodli, že připravíme tuto novelu, která by měla pomoci nejen zdravotnickým zařízením, ale měla by pomoci i studentům samotným. No, a v čem? Studentům by to mělo pomoci v tom, že v rámci jejich studia už během prvních dvou let na vyšších odborných školách a po čtyřech semestrech na vysokých školách splňují požadavky pro to, aby mohly pracovat jako praktické sestry, protože to obsah jejich studia umožňuje jak co do teoretické části, tak i co do praktické části. Myslím si, že by bylo velmi žádoucí, aby si takto nabyté znalosti a dovednosti osvojovaly už při svých brigádách, protože řada z nich nejsou praktické sestry, ale přichází na vysoké školy z různých středních škol a takto by si mohly při svých brigádách, které často dělají o víkendu, tyto nabyté znalosti a zkušenosti upevňovat v pozicích praktických sester a nemusely by hledat přivýdělky někde jinde, jak tomu často je, anebo by nemuseli býti zaměstnáni jako ošetřovatelé nebo sanitáři, což je samozřejmě velmi limituje v osvojování si a procvičování znalostí a praktických dovedností. Stejně tak je to i u záchranářů. V současné době u dětských sester tato možnost vůbec není a my bychom to rádi umožnili i těmto studentům.
Co se týče zdravotnických zařízení, tak si myslím, že je zcela logické a z toho vyplývá - protože řada z nich se potýká s velkým nedostatkem - ať už je to velké, nebo malé, to je prostě jedno - tak by určitě uvítala, aby tito studenti mohli o svých brigádách - nikoliv v rámci odborné praxe, výuky, ale o svých brigádách - pracovat jako praktické sestry. S tímto dávají souhlas Asociace (vysokoškolských) vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí, kde jsou všechny vysoké školy zastoupeny. Jsou to profesní odborné organizace, ať už je to Česká asociace sester, Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester, Komora záchranářů, jsou to představitelé ředitelů vyšších odborných škol a tak dále. Podporuje to Konference rektorů. To znamená, že opravdu veškerá odborná veřejnost podporuje tuto novelu.
Vůbec nerozumím tomu, proč se zatím nedostala na pořad dne, protože pan ministr Válek tuto novelu od nás kompletně opsal. To znamená, že ji zahrnuje do své transpoziční novely. Nerozumím tomu, proč ji zde nepředkládá, protože ten terén, studenti i zdravotnická zařízení na to čekají. Očekávala bych, že když něco opíšu a potřebuji transformovat směrnici do české legislativy, tak že tento zákon také včas předložím. To se bohužel neděje a rozhodně je to k neprospěchu věci. Takže prosím o zařazení jako první bod po pevně zařazených bodech. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, paní poslankyně, váš návrh jsem si poznamenal. (K řečnickému pultu přichází poslankyně Ožanová.) Prosím, paní poslankyně, máte slovo. Ještě avizuji, že jako další vystoupí k pořadu schůze pan poslanec Hubert Lang. Prosím.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážený jediný ministře, navrhuji jeden bod, který už jsem navrhovala dříve. Nenavrhuji nový bod, navrhuji předřazení vládního návrhu zákona. Navrhuji předřazení bodu 22, sněmovního tisku 777. Jedná se o soudní řad správní. Proč to navrhuji? Protože je to velmi důležité, je na tom shoda. Vy tady předkládáte mnoho návrhů, na kterých není shoda. Víte, že to, co se neprojedná do konce volebního období, už se nebude moci projednat v další Sněmovně a musí být znovu předloženo, přesto předkládáte kontroverzní věci, a ne ty věci, které jsou skutečně potřebné. Třeba i tento tisk by byl potřebný pro Ministerstvo životního prostředí při různých věcech. Takže já jenom, abyste věděli, o čem je vládní návrh zákona, který se snažím opakovaně předřadit.
Cílem návrhu zákona je odstranit nedostatky řízení ve správním soudnictví, a tím přispět k větší hospodárnosti a urychlení těchto řízení. Návrh zákona chce představovat komplexní novelu soudního řádu správního, jejímž cílem je po 20 letech účinnosti tohoto zákona reagovat na požadavky aplikační praxe. Změny v zákoně usilují o posílení práv účastníků řízení a zároveň posilují efektivitu řízení ve správním soudnictví. Zhodnocení platné právní úpravy zákona číslo 150/2002 Sb., soudní řád správní, který byl přijat v roce 2002, nahradil předchozí úpravu a nyní řídí správní soudnictví v České republice. Ten poskytuje ochranu proti rozhodnutím a zásahům správních orgánů a také v dalších oblastech, jako volební právo. Po více než 20 letech se ukázalo, že některá ustanovení nejsou efektivní nebo se neosvědčila. Mezi hlavní problémy patří neefektivnost a nedostatečná ochrana práv. Stávající úprava neřeší dostatečně žaloby proti nečinnosti nebo zásahům veřejné správy a žalobní oprávnění veřejného ochránce práv je nedostatečně ošetřeno.
Hlavní principy změn jsou dva. Změny v soudním řádu správním. Úpravy mají odstranit identifikované problémy a zachovat funkční prvky. Nezavádí revoluční změny, ale spíše postupně vylepšují existující právní úpravu. Za druhé, zásahy do dalších právních předpisů. Novela se týká i dalších předpisů, například občanského soudního řádu, zákona o vyšších soudních úřednících, a zahrnuje změny, které jsou nezbytné pro harmonizaci právního řádu a odstranění problémů z praxe.
Celkově novela usiluje o zvýšení efektivity, zlepšení vymahatelnosti práv a přizpůsobení se aktuálním potřebám a technologickému vývoji. Navrhovatel odůvodňuje, že pokud nedojde k odstranění chyb, nedostatků a sporné právní úpravě řízení před správními soudy nebo k promítnutí rozhodovací praxe správních soudů, budou i nadále přetrvávat výhrady, které byly v obecnější rovině shrnuty v první kapitole důvodové zprávy.
Vážení kolegové, kolegyně, proč je důležitý tento zákon? Například přehrada Nové Heřminovy. Tento zákon byl, prosím vás, předložen již 28. 8. 2024. Opravdu, aby správní soudnictví bylo efektivní a chránilo práva těch, co to potřebují, ale současně byla zachována efektivita či zvýšená efektivita, je tato novela potřebná. Je zajímavé, že já, opoziční poslankyně, lobbuji za vládní novelu zákona, a přitom tady projednáváme mnoho návrhů zákonů, které jsou kontroverzní, kdy předkládáte poslanecké novely na poslední chvíli, které neprocházejí legislativním kolečkem, není k tomu připomínkové řízení, a tyto tlačíte. Ty, které nejsou dostatečně s odbornou veřejností projednávány. To, co je s odbornou veřejností dostatečně projednáno, se vám nechce udělat, protože by to asi zlepšilo státní správu v České republice. Pomohlo by to nejenom správním orgánům, ale především soudcům i občanům, kteří se na Nejvyšší správní soud obracejí se svými záležitostmi.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Váš čas vypršel. Na kdy chcete zařadit tento bod prosím?
Poslankyně Zuzana Ožanová: Vzhledem k aktuálnosti dnes jako první bod.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní tedy pan poslanec Hubert Lang, připraví se paní poslankyně Věra Adámková. Prosím.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, pane místopředsedo. Já jsem nazval svůj bod, který bych chtěl zařadit jako první bod po pevně zařazených bodech - Pakt víz a migrace - realita. Takže ten svůj tisk doplňuji jenom o to realita, ale ne s otazníkem, ale s vykřičníkem. ***