Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.20 hodin)
(pokračuje Vlastimil Válek)

Jde o legislativně technickou úpravu navazující na změnu obsaženou ve sněmovním tisku číslo 704.

V bodě 243 označení pododstavce písmenem f) nahradit písmenem h). Opět jde o legislativně technickou úpravu v návaznosti na sněmovní tisk číslo 704.

V bodě 246 slova "vkládají slova" nahradit slovy "vkládá slovo".

V bodě 254 slova "krajským úřadem, nebo zástupce Ministerstva zdravotnictví" nahradit slovy "krajským úřadem, nebo 2 zástupci krajského úřadu, jde-li o výběrové řízení na sociálně-zdravotní lůžkovou péči, a zástupce Ministerstva zdravotnictví". Zde se jedná o to, že sněmovní tisk číslo 704 změnil textaci daného ustanovení zákona tak, že do něj doplnil dva zástupce krajského úřadu, jde-li o výběrová řízení na sociálně-zdravotní lůžkovou péči. Tedy jde čistě o aktualizaci daného bodu, aby text, na nějž se odkazuje, byl v souladu s právní úpravou přijatou v rámci sněmovního tisku číslo 704.

V části sedmé článek XI písmeno a) číslo 242 nahradit textem "242a". Jde o úpravu účinnosti, a to v souvislosti se změnami, které byly v zákoně o veřejném zdravotním pojištění provedeny již zmíněným tiskem 704.

V případě schválení pozměňovacího návrhu vedeného pod číslem sněmovního dokumentu 6086 a ve sněmovním tisku číslo 849/3 označeného jako F1 navrhuji slova "V § 13 se doplňují odstavce 3 a 4" nahradit slovy "V § 13 se doplňují odstavce 3 až 5." Jedná se o technickou úpravu zohledňující počet odstavců.

V případě schválení pozměňovacího návrhu vedeného pod číslem sněmovního dokumentu 6087 a ve sněmovním tisku číslo 849/3 označeného jako F2 navrhuji slova "V § 11 odst. 2 se na konci písmene c) doplňuje slovo "nebo" a vkládá se písmeno d)" nahradit slovy "V § 11a odst. 2 se na konci písmene c) doplňuje slovo "nebo" a doplňuje se písmeno d)". Jde o uvedení správného ustanovení, do něhož má být nové písmeno d) vloženo.

To je vše z legislativně technických úprav. Omlouvám se. (Konzultace s legislativou.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak ještě počkáme chvíli a mezitím řeknu, že pan poslanec Matěj Ondřej Havel ruší svou omluvu, poněvadž je přítomen.

 

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Tak ještě tedy musím jednu úpravu udělat. Byl to bod 7. V bodě 213 v novém ustanovení § 39 v odst. 1 a tak dále jsem udělal chybu, tak teď načtu správně tento bod. V bodě 213 v novém ustanovení § 39zj v odst. 1 v poslední větě za slova "pátým dnem po" vložit slovo "jejím". Jedná se pouze o stylistickou úpravu.

A slibuju, že už nebudu vystupovat. Děkuji za trpělivost, že jste to vydrželi.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. V tuto chvíli je na řadě paní poslankyně Romana Bělohlávková, připraví se paní poslankyně Karla Maříková. Prosím.

 

Poslankyně Romana Bělohlávková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vzhledem k tomu, že moje pozměňovací návrhy, které se snaží zavést označování těhotenských testů nabídkou pomoci neočekávaně těhotným ženám, vyvolaly spoustu emocí a velké diskuse, a bohužel musím říci, že velmi negativní emoce, jsem se rozhodla vás požádat o stažení mého pozměňovacího návrhu, který je nahrán v systému jako sněmovní dokument 6337, který zavádí označování těhotenských testů odkazem na internetové stránky poradenství sociálního a právního charakteru zaměřené na zachování těhotenství.

O to naléhavěji vás chci poprosit o podporu druhého pozměňovacího návrhu, který je v systému jako sněmovní dokument 6340 a který zavádí označování těhotenských testů odkazem na internetové stránky provozované Ministerstvem zdravotnictví.

V rámci těch diskusí, které proběhly, jsem byla upřímně, mile překvapena tím, jak pozitivně je veřejností Ministerstvo zdravotnictví vnímáno a jak je pro většinu lidí zárukou objektivity, profesionality a nestranného přístupu. Takže bych ráda v rámci tohoto ponechala v systému pouze pozměňovací návrh, který vlastně je veden tou myšlenkou, že tyto stránky bude provozovat Ministerstvo zdravotnictví, a tím bude naplněn požadavek mnoha kritiků mých pozměňovacích návrhů.

Já vám děkuji za pozornost a ještě jednou prosím o podporu mého v tuto chvíli již téměř jediného pozměňovacího návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. V tuto chvíli poprosím paní kolegyni Maříkovou, připraví se pan kolega Síla. Prosím.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, pan ministr Válek to už tady načal, když obhajoval svůj pozměňovací návrh, který předkládá spolu s poslankyní Zdeňkou Němečkovou za ODS. Ten návrh, který má umožnit pacientům připlácet si za takzvanou lepší zdravotní péči nebo na materiál, se na první pohled může zdát jako krok k větší svobodě volby a zvýšení kvality zdravotní péče. Ale ve skutečnosti však tento návrh přináší celou řadu rizik, která pan ministr tady nezmínil, která by mohla oslabit principy rovnosti a dostupnosti, na kterých naše zdravotnictví stojí.

Základní myšlenkou veřejného zdravotnictví je rovnost, tedy princip, že každý občan má mít přístup ke kvalitní zdravotní péči bez ohledu na svůj majetek či příjmovou situaci. Zavedením možnosti připlácet si za lepší péči nebo materiál se však tento princip narušuje. Otevření prostoru pro komercializaci zdravotnictví vytváří dvě kategorie pacientů. Ty, kteří si mohou dovolit zaplatit více, a ty, kteří prostě na to nemají. Tento krok by vedl k postupnému snížení důvěry ve spravedlnost tohoto systému a mohl by vyvolat pocity nespravedlnosti a frustrace mezi pacienty, kteří by měli pocit, že dostávají méněcennou zdravotní péči. Zdravotní péče by měla být poskytována na základě zdravotního stavu pacienta, nikoliv na základě toho, jak je naditá jeho peněženka. Lékařská rozhodnutí musí být odborná a nezávislá. Jakmile však vstoupí do hry možnost finančních příplatků, existuje riziko, že se léčba začne řídit spíše ekonomickými zájmy než těmi medicínskými. Tento trend by mohl ohrozit samotnou podstatu lékařské profese a důvěru pacientů v nestrannost lékařů.

Návrh umožňující připlácení je faktickým krokem k privatizaci části zdravotnictví. I když autoři tvrdí, že jde jen o rozšíření možnosti, realita může být ve skutečnosti úplně jiná. Postupná komercializace může vést k tomu, že se základní standard péče začne postupně snižovat, zatímco kvalita se přesune do sféry placených služeb. To by mohlo vyústit ve dvě kategorie zdravotní péče, kde základ bude znamenat minimální standard a kvalitní péče bude dostupná jen pro bohaté. Ty nůžky se začnou prostě postupně rozevírat, vidíme to i v jiných oblastech, a začne se to, co je standard, posouvat směrem dolů.

Zavedení příplatků s sebou nese i další riziko vytvoření psychologické bariéry mezi pacienty. Ti, kteří si nemohou připlatit, mohou začít pociťovat stud nebo méněcennost. Může vzniknout atmosféra, kde si pacienti začnou myslet, že kdo neplatí, nedostane to nejlepší. Tato tichá diskriminace může vést k nižší důvěře v systém a k pocitu, že chudší občané jsou prostě méněcenní. Pan ministr Válek se už v minulosti několikrát nechal slyšet, že vznikne takzvané komerční připojištění, které by mohlo krýt právě tyto nadstandardní služby nebo materiály. Tento záměr však jen potvrzuje, komu by návrh skutečně prospěl. Nikoliv pacientům, ale komerčním zdravotním pojišťovnám. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP