(14.50 hodin)
(pokračuje Okamura)

Tato vláda nemá bohužel strategii, ztratila důvěru většiny veřejnosti a nese za stávající situaci plnou odpovědnost. Je potřeba urychleně umožnit vznik vlády odborníků. A za sebe říkám, že je opravdu neuvěřitelné, jak premiér Andrej Babiš lpí na tom, aby neodešli z vlády ti tři nejvíce řekl bych zkompromitovaní ministři, kteří už ukázali svoji neschopnost, a je to ministr zdravotnictví Jan Blatný, ministr zahraničí Petříček a ministr vnitra Jan Hamáček. Protože vláda si musí uvědomit, že problém celé situace je v podstatě v principu to, že vláda ztratila důvěru, ztratila důvěru občanů. Ale, vládo, vy si umíte uvědomit, že tahleta země nepatří vám, vládě, tato země patří 10 milionům občanů České republiky, takže přestože byste si mnozí z vás jistě přáli vyměnit občany, tak to nepůjde. Důvěru můžete získat jenom tím, že vyměníte ministry a vládní představitele a zrekonstruujete vládu tak, aby znovu získala důvěru, a premiér Andrej Babiš toto nechápe, dál drží zkompromitované ministry na svých místech a nedůvěra občanů a frustrace se nadále prohlubuje.

Co se týče návratu dětí do škol, mělo by to být co nejdřív a už to dávno mělo být. Je důležité, aby děti získaly pravidelné vzdělávání. Hovoří se o rotačním systému výuky, ale přece snad všichni víme, že ten není vhodný například pro první stupeň základních škol. Tam není samozřejmě vhodná ani distanční výuka. Je potřeba, aby děti šly do škol. Vznikl nám tady celý jeden ročník, který v podstatě není edukovaný, což bude mít dalekosáhlé sociální důsledky. Situace ve školství je následkem toho, že ministr zdravotnictví Blatný a ministr vnitra Hamáček, ale i ostatní předchůdci pana ministra Blatného, abych byl spravedlivý, pan ministr Vojtěch a pan ministr Prymula, prostě nezvládli situaci. Takže tady bych snad upřímně ani neobviňoval ministra školství Plagu, protože ten vychází z toho, co mu v podstatě určí tito dva ministři. Takže tam je ta odpovědnost, tam je ten problém.

A teď se na nás řítí další problémy, na občany České republiky. 17. března představila Evropská unie zavedení takzvaného covid pasu, který má za úkol udělat z neočkovaných občanů občany druhé kategorie. Hnutí SPD říká jasně, že covid pas Evropské unie odmítáme, jelikož diskriminuje a segreguje neočkované občany, a to ani nehovořím o situaci, protože hnutí SPD prosazuje dobrovolné očkování a dobrovolné testování, to je potřeba zdůraznit, a uživatelsky vlídné testování, nikoliv pod hrozbou represí a nátlaku. A to ani nehovořím o tom, že vláda není schopna zajistit pro ty občany, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat, ani to množství vakcín, které naslibovala Evropská unie, a místo aby jednala přímo, jako to udělaly některé jiné země, s dodavateli, tak se naivně spolehla na sliby Evropské komise v čele s eurokomisařkou Ursulou von der Leyenovou, a tyto sliby se nenaplnily. Výsledkem je, že samozřejmě ani těm občanům, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat - a znovu zdůrazňuji, že SPD prosazuje dobrovolné očkování, a odmítáme diskriminaci těch, kteří se nechtějí nechat dobrovolně očkovat - to očkování ani nezajistí a zároveň mlčí k tomu, že Evropská unie prosazuje zavedení takzvaného covid pasu. Přitom si to jasně protiřečí, už i toto samo si protiřečí. Pro SPD je nepřijatelné, aby obsah tohoto covid pasu určovala Evropská unie a podmiňovala jeho platnost mimo jiné druhem použitých vakcín. Obsahem covid pasu mají být velmi citlivé údaje o jeho držiteli a zároveň bude umožňovat u držitelů smartphonů sledování jejich pohybu ve stylu velkého bratra. Covid pas zároveň neřeší skutečnost, že jeho držitel může být přenašečem koronaviru, a to bez ohledu, jestli byl, anebo nebyl testován anebo očkován. Covid pas také nesmí být pro neočkované diskriminační a segregační, a proto SPD jeho zavedení v této podobě odmítá. Očkování musí být dobrovolné a neočkovaným občanům nesmí být omezovány jejich občanské svobody.

Zároveň jsem ještě nezmínil další aktualitu z tohoto týdne. 25. března, jak víte, Ústavní soud měl na stole stížnost, respektive projednával zrušení únorového vládního usnesení o nouzovém stavu, protože než se k tomu Ústavní soud dostal, tak mezitím už zase vláda vyhlásila jiný nouzový stav, takže to se týkalo toho únorového. Ústavní soud jasně ve svém rozhodnutí naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu vyhlásit stav nouze na žádost hejtmanů, a právě taková situace v únoru nastala. Takže si skutečně řekněme, co to znamená, tedy srozumitelnými slovy. Vláda vyhlašuje nouzový stav protiústavně a s nikým to tady nehne. V podstatě ani odvolání k Ústavnímu soudu už nefunguje. Je to možné, v jakém státě, v jaké demokracii, v jakých fázích demokracie v uvozovkách jsme se začali nacházet v České republice? A jediný, kdo se ozývá, je SPD, všem ostatním to vyhovuje a mlčí. Co se tedy omezí příště? Ale k tomu bychom neměli mlčet, protože jednou to může postihnout i vás. I vy, až třeba jednou nebudete v Poslanecké sněmovně poslanci, tak se vám může stát, že vám někdo bude omezovat vaše občanské svobody, a pak budete jenom koukat, a sami, když jste tady byli, tak jste tomu ale nebránili a mlčeli jste. Ale my jako SPD nemlčíme, my máme odvahu říkat pravdu, i když je to často pro mnohé lidi nepohodlné a špatně se jim to poslouchá. Ale musím říci, že čas nám v drtivé většině dal za pravdu a v tom zbytku doufám, že za pravdu ještě dá.

Takže je to velký problém, to jednání současné vlády. Samozřejmě problémem je, a to já vytýkám dlouhodobě, i zmatečnost vládních opatření. A já nebudu chodit dlouho do historie. 17. 3., to znamená minulý týden, po jednání Ústředního krizového štábu, řekl ministr vnitra Hamáček, že nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová připraví do příštího týdne, což je tento týden, úpravy protiepidemického systému PES. No a tento týden 24. 3. řekla v rozhovoru pro Českou televizi hlavní hygienička, právě Pavla Svrčinová, že nový protiepidemický systém PES bude hotový podle ní nejdříve po Velikonocích. Zase během několika dní úplně protichůdné informace. Ale já dám ještě jeden příklad: 19. 3., opět minulý týden, ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že v dubnu budou do Česka dodány desítky tisíc jednodávkových vakcín od firmy Johnson & Johnson. No a po čtyřech dnech, 23. 3., tento týden, premiér Andrej Babiš řekl na rozhlasové stanici Frekvence 1, že tyto vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do České republiky nedorazí.

Dlouhodobě poukazuji na tenhleten problém, nad kterým se zatím nikdo další v médiích nepozastavil, že jedním ze zásadních problémů vlády je - a to není nějaká útočná kritika - že nemluvíte jedním hlasem. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP