(11.10 hodin)

 

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Ano, děkuji. Ještě k vystoupení pana místopředsedy Hamáčka: potvrzuji, že to bylo sděleno ústně panu Hamáčkovi, nebylo to písemnou formou. Ale to podstatné je ten bezpečnostní dotazník. Já jsem si neuvědomil, ještě když jsem zde mluvil, jakou formou se bude bezpečnostní dotazník připravovat. Bezpečnostní dotazník bude připravován v rámci Ministerstva průmyslu a obchodu, ČEZu, vládního zmocněnce pro jádro a současně bezpečnostních složek. Poté, co tento bezpečnostní dotazník bude připraven, tak bude ve standardním kolečku, to znamená, v každém případě jsme počítali s tím, že bude přes Bezpečnostní radu státu, to, co zde teď zaznělo, výbor pro zpravodajskou činnost, si myslím, že dává smysl, že to je správný postup, a já s tím takhle můžu maximálně jenom souhlasit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní pan předseda Bartošek, poté pan předseda Zbyněk Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Pane ministře, nezlobte se, ale vaše kroky a to neustálé vysvětlování vede pouze k tomu, že se do toho zamotáváte a stává se to čím dál tím víc nesrozumitelnějším. Zcela zásadní věc je, že veškerá bezpečnostní komunita vám říká - nepouštějte do toho tendru Rusko a Čínu. A vy říkáte, že bude osloven Rosatom. Je to tak? (Reakce mimo mikrofon.) Tak zde veřejně řekněte, že nebude osloven Rosatom ani jako subdodavatel. Nebude dotazován na bezpečnost, nebudou mu poskytovány informace a vláda si řekne, kdo bude, nebo nebude to jádro stavět. My nejsme v situaci, že zde soutěžíme osobní auta. My utratíme obrovské množství peněz a jako suverénní stát si rozhodneme, kdo to u nás bude stavět. Jestliže jste připraven oslovit Rusko, oslovujete brutální režim, který zcela zásadním způsobem potlačuje lidská práva. Vám nestačí příběh s Navalným, vám nestačí to, jakým způsobem Rusko zasahuje proti civilnímu obyvatelstvu, proti svobodnému projevu! Vám nestačí to, a to co říká ministr Zaorálek, co si o tom ty vlády myslí. Jejdamane, vždyť Rosatom je napojen - vždyť to víte, jak vůbec uvažujete o tom, že tuhle firmu byste byl ochoten do toho pustit? To, že jste vyřadili Čínu, jasně, jestliže tam jsou koncentráky pro Ujgury, tak aspoň tak, ale je to málo směrem k Číně. A nehledě na to, že se to netýká jen Ujgurů, týká se to křesťanů, týká se to mnoha dalších jiných skupin. A vy tady koketujete a žonglujete a říkáte: vlastně respektuju doporučení bezpečnostní komunity, ale nikdy jste neřekl, že ten Rosatom nevyloučíte (?) a že půjdete cestou jiných dodavatelů.

A tady žádám pana premiéra, aby zastavil kroky, které činí ministr průmyslu a obchodu. Souhlasím s tím, co říká ministr vnitra, ať se svolá Bezpečnostní rada státu, prověřte všechno, co se děje kolem dostavby jádra, a teprve po prověření a projednání na vládě a Bezpečnostní radě státu nechť následují další kroky. Pane premiére, zastavte to, co koná ministr průmyslu a obchodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní pan předseda Zbyněk Stanjura, poté pan předseda Vojtěch Filip. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Vystoupili dva vicepremiéři, myslím, že návrh pana vicepremiéra Hamáčka je racionální, věcný, pan ministr Havlíček si z nás dělá legraci, protože říká, že - včera byla zpráva, že bezpečnostní dotazník bude rozeslán dnes. Nebo co má být dnes rozesláno na pokyn ministra Havlíčka ČEZem uchazečům? A pak říkal: Standardní kolečko bude a tak dále. Podle mě stačí, když dneska přijde premiér, teď, řekne na mikrofon: To, co navrhuje vicepremiér Hamáček, je rozumné, posoudíme kroky, které chce dělat MPO v tom vládním výboru, případně na Bezpečnostní radě státu, o výsledcích budu informovat předsedy parlamentních stran a pak se může spustit tudy nebo jinudy.

Myslím, že takové prohlášení, ty dvě věty by mohly vést k tomu, že stáhneme návrh na zařazení tohoto bodu - dneska bychom o tom nemuseli debatovat, projedná to bezpečnostní komunita. Vy máte skupinu těch šesti institucí, tři tajné služby, NÚKIB, vnitro a zahraničí, a ty by se k tomu měli vyjádřit. Závěr by měl být veřejný, měli by ho dostat poslanci, občané, bez podrobností, bez utajených skutečností: jestli trvá názor bezpečnostní komunity "Rusko ne", tak je neoslovujme, pokud ho změnili, ať zdůvodní, proč to změnili. To mi přijde racionální.

Já jsem návrh pana vicepremiéra Hamáčka uvítal. Pokud - pana premiéra k tomu nemůžu vyzývat - pokud to udělá, tak my stáhneme návrh na rozšíření programu schůze, zítra nic neodejde žádným uchazečům, projednají to řádně bezpečnostní složky, vláda, případně bezpečnostní rada státu, a o výsledcích budeme informováni. Myslím, že by to tu debatu uklidnilo, že by se mohla vrátit důvěra do těch jednání, protože my jsme přesvědčení zastánci dostavby a tyhlety kroky ohrožují dostavbu. Ohrožují dostavbu! Tak prosím vládu, aby nedělala kroky, které ohrožují termín, který je už dneska tak napjatý. Mně to přijde racionální, děkuji panu ministru vnitra za tento návrh.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní pan předseda Vojtěch Filip, poté pan předseda vlády Andrej Babiš. Pan předseda Filip se vzdává, takže pan předseda vlády Andrej Babiš, prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Chci všechny ubezpečit, že my skutečně nemáme co skrývat, a platí to, co jsme se dohodli. Takže já samozřejmě tomu vyhovím, svolám mimořádnou Bezpečnostní radu státu na pondělí ráno v 7 hodin, v pondělí odpoledne to projedná vláda a budeme samozřejmě následně informovat opozici prostřednictvím výboru pro výstavbu jádra v Dukovanech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Jan Bartošek vystoupí nyní. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo a děkuji vám za vaše vyjádření, pane premiére. Protože jsem byl ten, kdo tento bod navrhl, tak jej stahuji, a poprosím tedy, aby následovaly kroky, které jste řekl, to znamená: v pondělí brska, neodejde žádný dopis, neodejde žádný dotazník, všechny body budou projednány na vládě, v Bezpečnostní radě státu a bezpečnostní dotazník budou vyhotovovat tajné služby, tak jak bylo dopředu řečeno. Děkuji vám, pane premiére.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní můžeme přistoupit k hlasování o pořadu schůze podle pozvánky, protože byl stažen návrh pana předsedy Bartoška. Já jsem přivolal všechny poslance a poslankyně, kteří nebyli v sále. Je zde žádost o odhlášení, všechny jsem vás odhlásil. Prosím, přihlaste se znovu svými hlasovacími kartami.

 

Hlasujeme o pořadu schůze, tak jak byl písemně předložen.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 3, přihlášeno 94 poslanců, pro 80, proti 10. Pořad schůze byl schválen.

 

To znamená, že se nyní budeme věnovat bodu

 

1.
Návrh na vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny
s prodloužením doby nouzového stavu

K tomuto bodu nám byl doručen sněmovní dokument 7808. Prosím, aby předložený návrh z pověření vlády uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Prosím, pane ministře, ujměte se slova. (Reakce na poznámku mimo mikrofon.) Ano, ale předtím byl s přednostním právem přihlášen pan premiér Andrej Babiš, takže bude to on, kdo nakonec uvede tento bod. Prosím, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP