(12.20 hodin)
(pokračuje Schillerová)

Na druhé straně věřím, že i vy zvážíte, když my tady zvažujeme i určité vaše požadavky, a to není jenom v souvislosti s tímto zákonem, tady se skutečně bavíme o poměrně nízkých částkách, ale i s jinými návrhy, které zaznívají, ať už ke kompenzačnímu bonusu, a upozorňuji na to, že bude důležité také rozhodovat o novele zákona o státním rozpočtu, takže věřím, že tato témata spojíme dohromady. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí paní poslankyně Kateřina Valachová a připraví se paní poslankyně Hana Aulická. Tak prosím. (Nesouhlasné hlasy ze sálu.) Ne, ne, ne, já jsem omylem odmázl paní poslankyni Kateřinu Valachovou, protože byla přihlášena dvakrát, a ono to v systému nejde odmáznout odzadu. Tak prosím.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Pane předsedající, jestli vás můžu jenom poopravit, paní kolegyně musela odejít na vystoupení do rozhlasu, a proto se vlastně znovu přihlásila na konec. A jinak já jsem tedy Aulická, takže jestli dovolíte, tak bych teď hovořila.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ne, to vím. Tak ještě jednou. Paní poslankyně Kateřina Valachová byla v pořadí. Naskočila mi tam ještě jednou jako čtvrtá, to znamená byla první a čtvrtá, takže já jsem ji chtěl odmáznout jako čtvrtou, což ovšem v systému nejde, takže se to odmázlo z prvního místa. Poznamenal jsem si ji. Já jsem neměl od paní poslankyně Kateřiny Valachové řečeno, že se z důvodu vystoupení v Českém rozhlasu odhlašuje z prvního místa, a potom jsem viděl vás jako poslankyni Aulickou, tu znám, proto jsem vás následně vyzýval. Já o své vůli nemohu nevyzvat paní poslankyni Valachovou, pakliže tam byla přihlášena. Takže jsem ji vyzval, vysvětlilo se to, takže, prosím, teď máte slovo a paní Kateřina Valachová zůstává nyní na třetím místě. Prosím. Takže já mám řízení pod kontrolou, nebojte. (Veselost napříč sálem.)

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Věřím, že blondýny vás už nebudou mást.

Dovolte, abych přistoupila ke svému vystoupení. Každopádně, vážené kolegyně, vážení kolegové, za poslanecký klub KSČM se samozřejmě chceme vyjádřit k tomuto návrhu.

Já musím říci na rovinu, že mě dráždí přirovnání paní ministryně Maláčové k takzvané izolačce. To opravdu nevím, jak vyhovuje vám, ale mně tedy na první pohled připomíná trošku něco jiného. A zároveň bych chtěla říci, že odůvodnění tohoto návrhu, to, abychom motivovali lidi se testovat a zůstávat doma v karanténách, mi přijde, že toto opatření prostě fungovat nebude. To je jedna věc.

My samozřejmě vnímáme, že v systému v praxi opravdu lidem dochází finance, lockdown je už hrozně dlouhý a bylo tady i řečeno v předchozí diskusi, že především OSVČ, lidi podnikající a samozřejmě i zaměstnanci, kteří řeší svoji situaci, opravdu třou bídu s nouzí a veškeré prostředky, které třeba měli, už dávno vyčerpali. Je pravda, že bychom se měli podívat na tuto oblast, jak to vychází v praxi a kdo je na tom opravdu v současné době nejhůře.

Každopádně si myslím, že i tato novela nebo respektive tento přístup může přinést v praxi i daleko více problémů. Neříkám, že to není možná správný pohled, jak dostat mezi naše občany peníze, ale prvotní důvod, proč to děláme, to, že budou chodit na testy, ten přínos bude téměř nula. Já si za tím stojím. My jsme to diskutovali a opravdu ti lidi to takhle nevnímají. A zároveň za nás bychom viděli, kdyby těch 370 korun bylo opravdu pro ty nízkopříjmové zaručeno, ale to tak prostě není. Ti naopak budou mít tyto dávky nebo tuto částku krácenou, a ti lidé, kteří, nechci říct, že to nepotřebují, bude to pro ně určitě milé v každém případě, ji dostanou celou. A to si myslím, že už do toho vnáší nespravedlnost. Nebo dobře, při 28 000 a výš to už taky nedostanou, ale na druhou stranu si myslím, že právě u těch, kteří nebudou plnit tu částku, u těch nízkopříjmových, tam se bude krátit. Takhle jsem to četla, takhle to vnímám. A pokud vím, paní ministryně o tom tak i hovořila. Možná nám to vyvrátí, budu dál sledovat její vystoupení.

Jsem ráda, že tady zazněla i část paní ministryně Schillerové versus zástupci Pirátů, protože i nás zajímala oblast osob výdělečně činných, kteří si hradí pojištění a kteří zároveň nemají ukončenou možnost svého provozu, protože i tam si myslíme, že by nějaký nárok opravdu měl být, i když oni to mají opravdu zcela jinak pojato. Říkáme si, jestli i 15 dní karantény, to, co navrhuje myslím paní kolegyně Richterová, by nebylo dobré také zavnímat, na druhou stranu je většinově stanoveno 10 dní.

Teď řeknu příklad. My třeba v Mostě máme mateřské školy, kde se díky špatnému průběhu nemocnosti u personálu automaticky prodlužuje karanténa, a je vidět, že ta nemoc, která nás tady provází, není taková ta jednoduchá chřipečka, kterou během tří nebo deseti dnů přechodíme. Víme všichni, bavíme se o tom dennodenně, že ty následky jsou ještě dlouhodobé, nejenom únava, ale i další věci, a opravdu ty lidi to i v následujícím nástupu do zaměstnání drtí. Je to samozřejmě potom i vidět na jejich dalším zdraví.

Já si ale myslím, že bychom konečně měli otevřít téma testování, protože s těmi zaměstnavateli mluvím, bavím se s nimi a oni nemají takový problém testovat, ale když si chtějí zakoupit antigenní testy, jeden stojí tři sta padesát korun. Když se chtějí jednou za tři dny nechat otestovat, většinou je objednávací systém zahlcený dopředu na čtrnáct dní. To znamená, když mají jak střední firmy, nebo i větší, ale nebo i menší tendenci nechat své lidi testovat aspoň jednou za pět dní, tak v reálu v současné situaci nemají možnost.

Proto jsem ráda, že se podařilo zařadit i na zdravotní výbor ten bod, abychom si vůbec řekli, jaké máme formy testování, nejenom antigenní, ale i PCR, a jaké jsou vlastně testy v České republice. A říkám to právě proto, že mám velké obavy, že velký tlak z Číny - to znamená ty, které se dneska používají, především PCR, jsou dováženy z Číny a dalších zemí - ale v České republice máme i společnosti, které dokážou ty testy také vyrábět, a myslím si, kdybychom s nimi dále diskutovali a debatovali, že by to možná bylo i za jinou částku, než jsou současné testy. Doufám, že na zdravotním výboru to bude příští týden takzvaný výkop, protože samozřejmě na tom záleží i třeba rozvolňování ve školách a to, co připravuje Ministerstvo školství s Ministerstvem zdravotnictví - aspoň v to doufáme - to, co chce dělat v rámci testování a pilotního programu testování dětí.

Za nás říkám rovnou, že pokud by se mělo testovat ve školách, budeme jenom pro neinvazivní způsoby. Já jsem byla se svou dcerou na testech, na PCR, je jí šest let a můžu vám říct, že už ji tam znovu nedostanu. Je to pro ně traumatizující a myslím si, že pokud to chceme do budoucna nějak řešit a opravdu testovat, tak za mě opravdu jenom neinvazivním způsobem, a proto je nutné se o tom bavit.

My dnes k tomuto tisku podpoříme pozměňovací návrhy pana poslance Chvojky a paní kolegyně Gajdůškové. Jsme s nimi ztotožněni a víceméně jsem je obhajovala i u vložení tisku takzvaného kurzarbeitu, protože si opravdu myslíme, že mají svou logiku a v systému i pro další budoucnost jsou potřebné. Jenom apeluji na to, co tady řekla paní ministryně Schillerová. Byla bych velmi ráda, kdyby to, co říkala, že se připravuje, ta legislativa, aby opravdu zohlednila i systém nějakých kompenzací u osob samostatně výdělečně činných, které pracují, které nemají uzavřenou provozovnu a samozřejmě odvádí sociální a zdravotní pojištění. Myslím si, že právě tato oblast a tito lidé patří k těm dnes nejvíce - musím to takto říct - poškozeným lidem, kterým se nedostává nebo se velmi málo pomáhá v rámci kompenzací. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP