(14.30 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Nemýlíte se, pane předsedo, my jsme pouze zařadili.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Tak to znamená zařadit na tento pátek 22. 1. jako první dva body jednacího dne návrhy zákonů ve zkráceném jednání v souvislosti s vyhlášením stavu legislativní nouze: tisky 1134, vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu podnikatelům v souvislosti s výskytem koronaviru, a 1122, vládní návrh zákona o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory. Děkuji za podporu těchto návrhů.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Děkuji za jejich písemné vyhotovení, bude se mi hodit. Dále se hlásil pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Aby mělo logiku, že budeme v 17 hodin projednávat zákony zamítnuté či vrácené Senátem, což my podpoříme, chci navrhnout jménem poslaneckých klubů ODS, KDU-ČSL a TOP 09, abychom zařadili na program schůze a projednali dnes první bod s názvem Informace vlády o průběhu očkování a očkovací strategii. Podrobné zdůvodnění si nechám potom na debatu, protože jsem pochopil z předchozího vystoupení, že existuje většina, která podpoří zařazení tohoto bodu, a myslím, že bude dobře, abychom v té debatě ukázali občanům, že chápeme všichni, že úkolem těchto dnů, týdnů a měsíců je zabezpečit, aby se vakcína dostala v co největším počtu a co nejrychleji k těm, kteří se očkovat chtějí nechat. Děkuji za podporu tohoto našeho společného návrhu.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S přednostním právem se hlásil pan předseda Jurečka. Už to neplatí. V tom případě písemná přihláška - pan poslanec Klaus.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den, dámy a pánové, hezký nový rok. My podpoříme zařazení obou těchto bodů, tak jak tady velké politické kluby řekly, ale podle našeho názoru zúžit debatu jenom na očkování je málo. Ta debata bude velice plochá, vakcína není v Evropě, tak tady vcelku se o tom bude diskutovat a pak se budou přetřásat možná různé bulvární záležitosti, který úředník nechal očkovat svoji manželku a který ne a podobně. Já si myslím, že věcí k řešení je více.

My bychom rádi zařadili na zítra ve 14.30 bod, který se jmenuje "ochrana nejvíce ohrožených skupin". Rádi bychom tento bod projednali, aby se projednával ještě před projednáváním nouzového stavu.

Odůvodnění je zhruba toto: Vláda, tento stát utratil 500 miliard korun na to, abychom patrně, předpokládám, chránili životy obyvatel. Čtvrtina všech zemřelých jsou lidé z domovů seniorů, domovů důchodců a podobně, kde žije jenom asi procento obyvatel. Když jsem to matematickou trojčlenkou spočetl, tak na jednoho takto žijícího dědečka nebo babičku připadá hodně přes milion korun, a já myslím, že my se máme bavit o tom, jak stát chrání ty nejvíce ohrožené, jak investoval aspoň těchto 125 miliard korun, zda je tam nejmodernější testování, zda jsme spustili kampaně, aby si rodiny mohly - a finančně byly motivovány - tyto staré lidi třeba vzít domů. Co všechno děláme, abychom tu podporu cílili na ty skutečně ohrožené, a nikoli že zakazujeme třeťákům a maturantům chodit do školy a mému synovi na trénink a víceméně ohrožujeme zdravé a likvidujeme lidi ekonomicky po statisících. Tohleto je téma, které bych řekl, že je strategický přístup k řešení epidemie, protože je jasné, že až tu budeme teď přetřásat tu vakcinaci, tak tímto tempem bude trvat 13,5 roku, když zase použijeme jednoduchou matematiku, a bohužel nebude teď univerzálním řešením v tomto volebním období. Takže to je jeden bod, který bychom rádi zařadili na zítra na 14.30.

A na něj navazující druhý bod by se jmenoval "otevření škol". Já jsem jednal s několika důležitými školskými asociacemi, čistě abych znal názor jejich a učitelů základních škol, gymnázií na otevírání škol. Mám z toho jednoznačnou zpětnou vazbu, že je silná poptávka po tom, otevřít alespoň malotřídky, otevřít školy třeťákům, deváťákům a maturantům. Já bych rád, kdyby v tomto bodě vystoupil pan ministr školství a obhájil na základě nějakých dat, z jakého důvodu prvňáci a druháci do školy chodí a třeťáci a čtvrťáci třeba do školy nechodí. Pakliže jsou jasná data, že nakažených třeťáků je malinko a nakažených prvňáčků je hodně, pak jsem schopen akceptovat to, že vláda nějakým způsobem se snaží ty školy zavírat a ty další děti tam nepouštět. Pakliže ale vláda žádná data nezjišťuje, tak vládne jenom podobně jako pomocí neexistujícího "psu" (PES) čistě náhodně, co se jí zrovna zlíbí, a to není dobře, a pokud ta data jsou stejná, že těch třeťáků a prvňáků je nakažených stejně, nebo dokonce těch třeťáků, co pobíhají okolo paneláku nebo jsou doma, koukají na distanční výuku, je více, tak není sebemenší důvod školy neotevřít. Čili to je věc, která je vážná. Pakliže školy zůstanou ještě dalšího půl roku zavřeny, tak budeme mít zase stovky miliard korun ztráty díky klesající vzdělanosti populace. A myslím zase, že to je téma, kde já nemusím mít pravdu, ale rád bych slyšel ta data, že díky tomu, jak vláda koná a třeťáky do školy nepouští a prvňáky ano, tak zachraňuje životy našich spoluobčanů. Já si tím jist nejsem.

Takže toto jsou dva body, které bych rád zařadil. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. S přednostním právem pan předseda Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Vážený pane předsedo, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vás srdečně pozdravil při svém návratu do plného nasazení. A musím říci, že přece jenom po tu dobu, co jsem byl nemocen, se mně honilo hlavou mnoho věcí.

Jednou z nich byla neustálá otázka, jestli tato instituce, Poslanecká sněmovna, je přece jenom schopna jednat racionálněji než dosud, nebo aspoň trochu racionálně u vědomí, že vlastně běží předvolební kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Zatím to ukazuje, že moc ne. Protože i když dáváme nejen my, ale i mnozí další opakovaně najevo, že jsme připraveni se vší vážností projednávat téma očkování, další postup vlády při očkování, máme mnoho připomínek, mnoho dotazů, mnoho námětů i my v poslaneckém klubu KSČM, tak jsme se snažili postupovat tak, že je-li, a tam samozřejmě podpoříme i tu schůzi k prodloužení mimořádného stavu, tak v rámci této diskuse ve čtvrtek jsme byli připraveni právě uplatňovat i ty naše přístupy k očkování. Já jsem trošku překvapen, že tu diskusi budeme muset absolvovat dvakrát, ale jenom trošku, protože je před volbami a musíme vyvažovat to racionální, to znamená, to vážné, jak dál s očkováním, jak dál s ochranou zdraví obyvatelstva, s tím, že ten či onen kolega, kolegyně se potřebují častěji předvést v médiích. Já to říkám se vší vážností.

Proto i když jsme již na tiskové konferenci s předsedou ÚV KSČM Vojtěchem Filipem sdělovali, že pro nás přednostnější je podpořit to téma až ve čtvrtek, kdy to organičtěji bude zapadat, sděluji, že i poslanecký klub KSČM podpoří zařazení toho bodu na teď, byť si myslíme, že půjde o opakované a opakované věci, které nemusejí až tak mnohokrát znít. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane předsedo. K pořadu schůze tady mám další přihlášky. Pan poslanec Ferjenčík, připraví se paní poslankyně Langšádlová. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP