(16.10 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Vy jste řekl, že my jsme nekonstruktivní. Vy jste mně, pane premiére, před dvěma týdny psal esemesku, že chcete jednat. A já jsem vám vyšel vstříc. Sedli jsme ke stolu, seriózně jsme se bavili, čtrnáct dnů jste se choval velmi slušně, seriózně, protože jste přišel a něco jste vy potřeboval. Když se schvalovaly zahraniční mise, tak vám trn z paty vytrhla opozice, nikoliv váš koaliční partner - komunisté. Tak zase, neříkejte lidem věci, které nejsou pravda.

Vy jste tady vytáhl jako obrovský trumf, že vy jste zjistil to, že ve státních hmotných rezervách nejsou postele, že tam jsou postele z šedesátých let. Ale pane premiére, vy máte už třetím rokem ministra zdravotnictví. Je to kompetence vašeho resortu pod vaším řízením a vy sám víte, jak to funguje, že ministr přichází na Bezpečnostní radu státu a na vládu s návrhem, co chce dokoupit. Takže trošku si jakoby kálíte do vlastního hnízda, když takovéto argumenty používáte, protože to neukazuje na neschopnost opozice, ale na to, že se ty věci zanedbaly. Ano, dlouhodobě se zanedbaly. Ale i za vašich ministrů se zanedbaly.

A poslední. Vy jste říkal, že očkování je operace. Já nezpochybňuji to, že to je logisticky náročná věc, složitá, musí se to vyjednat i s hejtmany, spolupracovat s kraji. Ale my jsme tady - a kolega Výborný neříkal nějakou apriorně lacinou kritiku. Řekl normálně lidsky, tyto a tyto věci si myslíme, že nejsou úplně optimálně naladěny, udělal pohledy do Německa a dával jenom podnět na vládu i ve formě usnesení. A byla to seriózní, slušná debata. Přijde mi zbytečné, aby tady premiér vystoupil a takovým tónem tady mluvil k jiným poslancům.

A úplně v závěru už jenom řeknu, vy jste říkal, že jste odborník. Já to dělám nerad, ale musím to říct. Vy jste v březnu tohoto roku vystupoval a říkal jste, že všichni mají respirátory, všichni, kdo je potřebují, je mají, kdo je nemá, že mu je ten den dovezete. A víte, že to nebyla pravda, že jste se strašně tenkrát uťal, že to bylo úplně mimo tu realitu tenkrát. To stejné jste říkal, že berete osobní zodpovědnost za chytrou karanténu, trasování a testování. Do dnešních dnů lidé včetně učitelů čekají na testování tři čtyři pět dnů. Do dnešních dnů jsou příběhy, kdy v rámci chytré karantény se ozývají pracovníci sedmý osmý den a říkají těm lidem - prosím vás, nic nám neříkejte, nic nevytýkejte, my prostě voláme, protože musíme, ale nestíháme, protože nemáme kapacitu.

Já nechci dělat lacinou kritiku. Vím, že to je velmi složité a těžké. Žádná vláda nebyla v tak složité situaci, žádný ministr nepřišel do svého úřadu v tak složité situaci jako tento ministr. Ale vždycky jsme se jako KDU-ČSL chovali konstruktivně, pokud jsme některé věci kritizovali, tak aby se ty věci změnily, zlepšily. A to děláme celou dobu. V polovině října jsem posílal ministru vnitra nominaci našeho zástupce do centrálního krizového štábu. Byla odmítnuta z vašeho pokynu, pane premiére. Vy jste dal pokyn ministru vnitra, aby nikoho z opozice do Ústředního krizového štábu nebral. Tak proč říkáte takové věci, že my nespolupracujeme a nemáme chuť přiložit ruku k dílu, když to není pravda? A uvedl jsem tady desítky příkladů, kdy tomu za posledních jedenáct měsíců tak nebylo. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí se stanoviskem klubu TOP 09 pan poslanec Dominik Feri, připraví se pan ministr zdravotnictví Blatný, poté s přednostním právem za klub KSČM pan poslanec Luzar. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Dominik Feri: Děkuji. Pane ministře, kde je pan ministr průmyslu a obchodu? Proč tady není? Vy nás tady žádáte o prodloužení nouzového stavu. Vy chcete dál přijímat krizová opatření, která ovlivňují živobytí a způsob získávání živobytí mnoha tisíců lidí, a neobtěžujete se sem ani přijít s panem ministrem průmyslu a obchodu, který má řešit kompenzace. To není žádné překvapení. Každé dva týdny, co se tady potkáváme, tak opozice vždycky má na očích ty kompenzace a ta opatření. Ministr průmyslu a obchodu tady není. Není tady premiér. Děkuji, že je tady pan ministr kultury, toho si velmi vážím. Ale ta opatření dopadají na všechny sféry ekonomiky. Pan ministr průmyslu a obchodu tady není. Neuvěřitelný.

Já mám dojem, že vláda si vždycky vybere určitý segment ekonomiky, na ten si zasedne, hází mu klacky pod nohy furt dokola a chce ho asi zlikvidovat. Ten příklad z minulého týdne jsou fitness centra. Řeknete si, vždyť je to přece volnočasová aktivita. Ale to je zase nepochopení reality, protože co je pro někoho volnočasová aktivita, zábava, relax, tak je pro druhého docela zásadní způsob, jakým živí sebe, živí svoji rodinu a získává peníze pro své zaměstnance. Těch fitness center je podle veřejně dostupných zdrojů nějakých 1 250 v celé České republice. Chodí do nich desítky tisíc lidí. Vláda nejdřív přišla s tím, že se při cvičení musely nosit roušky, pak začala říkat, že obchody a služby budou otevřeny. A najednou vidíme na tiskové konferenci, že vlastně se budou zavírat i fitness centra. Už několikátý den tady běží mnohé iniciativy, které se snaží toto rozhodnutí zvrátit. A my jim dáváme za pravdu. Vyzvali jsme vládu, aby předložila relevantní data, na základě kterých se rozhodla pro uzavření fitness center. Posílal jsem vám to, pane ministře (k ministru zdravotnictví), datovkou, nedostal jsem zatím žádnou odpověď. Rozumějte, ty kompenzace do tady toho sektoru jsou prostě směšné. A proč tady o tom mluvím? No protože ti lidé nám to píšou. Ti lidé mi píšou: proč si nemůžu jít zacvičit? Píše mně jich opravdu velké množství. Nebo proč nemohu mít otevřeno, když ty obchoďáky jsou prostě plný, a to moje fitko, kde bych dodržoval ta opatření, musí být zavřený? Vláda si vždycky někoho vybere a do toho pak prostě mlátí klackem, dokud ho úplně nezdevastuje. Fitness centra jsou příklad tady toho týdne. Co bude další týden?

Nebo jaký je další příklad? No samozřejmě restaurace a hospody. To je moje oblíbený téma. Vzpomínám si na to, že když se zvažovalo o přechodu do PES 4, tak všichni ministři měli na očích 100 %. Dáme vám 100 %. Bude to 100 %. Zavřeme vás, ale dáme vám 100 %. No jo, jenže zase v tom je nějaký háček, zase to vláda obešla, protože vláda samozřejmě nechce platit, že jo, vláda chce jenom zakazovat a zavírat. No tak dobře, uvedu konkrétní příklad. 100 % nájemného, 100 % mezd a ještě nějakých 400 korun na zaměstnance. A ještě jsem dneska volal na MPO. Je v tom háček, ten program, ta výzva ještě není vypsána. Bude vypsána až v lednu. Víte, co je další háček? Že abyste jako restaurace dostal peníze na ty zaměstnance, tak to musí být zaměstnanci na hlavní pracovní poměr. Žije vláda vůbec v realitě? Ví, že mnoho restauratérů zaměstnává brigádníky, že zaměstnává studenty? Co pak budete mít za podporu pro ten studentský klub, kde si studenti prostě udělali podnik, udělali tam nějaké kulturní akce, museli zavřít, všichni pracují na DPP nebo DPČ? Co pro ně máte kromě prostředníčku? Nic! Vykašlali jste se na ně. Protože jste připravili dotační program - nebo připravili, vy jste řekli, to je opravdu Potěmkinova vláda, vy jste řekli, že bude nějaká dotace. Ale není, bude v lednu. To je neuvěřitelný! Kdyby tady byl ministr průmysl a obchodu, kdyby mu za to ti poslanci a lidi stáli, tak sem přijde a řekne: my to přepracujeme. Nebo to postaví nějak najisto. Není tady. Neobtěžoval se přijít z nějakého důvodu. Snad jediná omluva by byla, že sedí na ministerstvu a ten dotační program píše nebo ho přepisuje. Už to měl mít dávno hotový.

Jestli si má vláda zachovat aspoň trochu důvěry, tak má přicházet s opatřeními, která nejsou zcela proti zdravému rozumu. To, že velká část těch opatření je naprosto nelogická, je jasné, už jsou od jara. Ale představa, že zakážeme noční vycházení na silvestra, tak to je opravdu podle mě mimo. To nebude dodržovat vůbec nikdo. Rozumím tomu, že lidé s mnoha opatřeními nesouhlasí, ale zakázat na silvestra noční vycházení, říct si zcela jasně - a nezaznamenal jsem žádné odlišné vyjádření, prostě pan ministr zdravotnictví řekl ne, bez výjimek, neuvažujeme o žádné výjimce. Pak nechápu, jak můžeme říct, že budou výjimky na půlnoční mše, jak se to dá logicky vysvětlit. Jak se to dá vysvětlit? Nedá se to nijak logicky vysvětlit. Ale na Silvestra lidem řekneme, když ještě se zítra přejde pravděpodobně do pětky - ne, budete muset v devět být doma. Je to absurdní, je to nepochopitelné. Jestli vám to přijde správné, tak ať se na vás ti lidé obracejí, vysvětlete jim to. Nezvládnete to. Nezvládnete to. Protože ten návrh je prostě paskvil. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP